Wtorek 10 Grudnia 2024r. - 345 dz. roku, Imieniny: Danieli, Bohdana, Julii
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 02.10.23 - 17:06 Czytano: [2007]
Dział: EKOInformacje
Smog niszczy zdrowie
polskich dzieci
Pojawiający się w chłodne i bezwietrzne dni smog i alarmy smogowe sprawiły, że dostrzegliśmy problem z zanieczyszczonym powietrzem. Zwykle źródła upatrujemy w starych piecach i niskiej jakości paliwie do nich. Wciąż jednak smog komunikacyjny - trujący mniej intensywnie ale regularnie przez cały rok - nie jest tak powszechnie uznawany za zagrożenie dla zdrowia.
Jesteśmy stale narażeni na oddychanie trującymi związkami np. tlenkami azotu. Emisjom NO2 pochodzącym z aut w samej tylko Warszawie przypisuje się 473 zgony rocznie. Smog jest groźny dla każdego z nas, ale bardziej oddziałuje na dzieci, ponieważ wdychają one więcej powietrza na kilogram masy ciała niż dorośli, spędzają więcej czasu na dworze, są bardziej aktywne, oddychają szybciej i mają nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy. Długoterminowa ekspozycja na zanieczyszczenia pochodzące z transportu powoduje też zmiany w budowie mózgu i jego funkcjonowaniu u dzieci. Uczniowie szkół na obszarach o wysokim zanieczyszczeniu powietrza wykazują gorszy rozwój poznawczy i słabszą pamięć.
Wokół szkół smog większy
Wokół szkół powietrze bywa bardziej zanieczyszczone niż w innych rejonach miasta wtedy, gdy najwięcej rodziców odwozi swoje dzieci do szkoły. Pomiary zanieczyszczeń powietrza prowadzone przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza (ECAC) w sąsiedztwie szkół województwa mazowieckiego wskazują, że stężenie szkodliwego dla zdrowia dwutlenku azotu (NO2) wyraźnie rośnie w dni nauki szkolnej, a spada w czasie przerw w nauce. Również na przestrzeni doby poziom tych zanieczyszczeń współgra z godzinami rozpoczęcia i zakończenia lekcji.
Dzieciom smog szkodzi bardziej
Smog wpływa na pojawienie się zaburzeń poznawczych u dzieci. Upośledza ich rozwój psychosomatyczny i rozwój inteligencji. U dorosłych i dzieci zwiększa ryzyko wysuszania się oczu, zaostrza choroby układu oddechowego, sprzyja miażdżycy, rozwojowi nowotworów i podwyższaniu się ciśnienia tętniczego. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko wystąpienia cukrzycy, niepłodności i pojawienia się chorób autoimmunologicznych, a także demineralizacji kości.
Badania prowadzone w Barcelonie[5] dowiodły wręcz, że dzieci uczęszczające do szkół położonych w obszarach o wysokich stężeniach zanieczyszczeń powietrza wykazują gorszy rozwój poznawczy i słabszą pamięć niż ich rówieśnicy ze szkół położonych w czystych obszarach.
Podobne wyniki uzyskali polscy naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego[6]. Zespół pracujący nad projektem Neurosmog wykazał, że w dni, kiedy odnotowano wysokie stężenie NO2, u dzieci następowało pogorszenie uwagi i zdolności poznawczych. Jak podkreślają badacze, może się ono przekładać na gorsze wyniki w nauce, a także problemy z wykonywaniem zwykłych, codziennych czynności.
źródło: mat. pras.
Polityka Zdrowotna.com
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
WILK, KOZA I EKOLODZY...
Dziwna jest współczesna, a szczególnie nasza polska, "ochrona przyrody i tak zwanego czystego powietrza". Czasami, słuchając informacji, że rady...
08.10.24 - 19:49 | Czytaj więcej
10 Grudnia 1983 roku
Lech Wałęsa otrzymał pokojową Nagrodę Nobla - nagrodę odebrała żona.
10 Grudnia 1339 roku
Zmarła Jadwiga Kaliska, królowa Polski, żona Władysława Łokietka (ur. około 1266)