Wtorek 30 Kwietnia 2024r. - 121 dz. roku,  Imieniny: Balladyny, Lilli, Mariana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.09.07 - 15:02     Czytano: [2379]

Dział: EKOInformacje

Zakurzona Warszawa

.



W Warszawie nie ma czym oddychać

Stężenie pyłu i kurzu przekracza wszelkie normy. Wojewoda chce ograniczyć ruch samochodów. Najbardziej zanieczyszczonym powietrzem oddychają mieszkańcy Ursusa, Włoch i Śródmieścia. Najczystszym – Wilanowa i Wawra.

Mapę zanieczyszczenia powietrza przygotowała firma wynajęta przez wojewodę. Na podstawie ustawy o ochronie środowiska był on zobowiązany do przygotowania dla powiatów i aglomeracji, w których przekroczone są normy, programów ochrony. Warszawa taki plan ma już gotowy. Ale czy realny?

W Warszawie przekroczone zostały normy stężenia dwutlenku azotu oraz tzw. pyłu zawieszonego PM10. Ten pierwszy to groźny związek chemiczny, jego norma została przekroczona w alei Niepodległości, a na terenie całego Śródmieścia jest na granicy normy. Źródłem tego związku są głównie spaliny samochodowe, obszary o dużym stężeniu to główne ciągi komunikacyjne, po których jeżdżą autobusy, a także miejsca, w których tworzą się korki.
Pył zawieszony PM10 to natomiast kurz unoszący się w powietrzu, w którym jest np. pył ze startych opon samochodowych, zużywających się klocków hamulcowych, a także spalin z kotłowni i pieców węglowych. Mamy go w Warszawie najwięcej – normy są przekroczne aż w siedmiu punktach pomiarowych: przy Białobrzeskiej, al. Niepodległości, Tołstoja, Żegańskiej, Alejach Jerozolimskich, Kruczej i Nowoursynowskiej. Obszary, które są nim zanieczyszczone, to okolice Armii Ludowej – od Waryńskiego do zjazdów na Wisłostradę, Chałubińskiego – od Śliskiej do Nowogrodzkiej, okolice Targowej – od Wileńskiej do Sokolej. Także spory obszar Włoch (ograniczony ulicami Kleszczową, Płomyka, Potrzebną, Nike, Rybnicką) oraz Ursusa – teren wyznaczony orientacyjnie ulicami Bodycha, Tomcia Palucha, Lalki, Orląt Lwowskich i Rumiankową.



Polski Rząd będzie zniechęcał do torebek z plastiku

W grudniu rząd będzie zniechęcał do jednorazowych torebek z plastiku. Hasło kampanii Ministerstwa Środowiska brzmi “Puść reklamówki z torbami”. Plastikowe torebki rozkładają się 400 lat - pisze “Newsweek”.

Ministerstwo chce przekonać Polaków do chodzenia po zakupy z torbami wielokrotnego użytku. Koszt kampanii to ok. pół miliona złotych. Resort liczy, że dzięki niej zmniejszy się zużycie torebek z plastiku, które dziś zalegają wysypiska.

Każdego dnia tylko w Warszawie zużywa się ok. 1,8 mln sztuk tych opakowań. Do zmiany zwyczajów można przekonać tylko prawnymi zakazami lub zaporową kaucją na te opakowania - ocenia Paweł Głuszyński z Ogólnopolskiego Towarzystwa Zagospodarowania Odpadów. Ale w nowej ustawie nie ma mowy o kaucji.

We Francji od 2009 r. handlowcy nie będą mogli korzystać z jednorazówek. Ograniczenia, no. dodatkowe opodatkowanie takich opakowań, wprowadziły już m.in. Japonia, Irlandia, Hiszpania, Niemcy i Wielka Brytania - pisze “Newsweek”.

Źródło: Wp.pl

Wersja do druku

warszawiacy - 06.11.07 20:54
Warszawa powinna być sprzątana ,a ludzie muszą dbać o codzienną czystość .Nie wolno zaśmiecać ulic,placów,czy miejsc w których przebywamy.Jeśli przekroczono normy stężenia dwutlenku azotu oraz tzw. pyłu zawieszonego PM10 to wszyscy mamy zagrożone ,albo już uszkodzone zdrowie.Co na to Władze ?,Prezydent m.st.Warszawy,Minister zdrowia ,Rzecznik Praw Człowieka i Inni odpowiedzialni za Mieszkańców i Obywateli ???.Czekamy na niezwłoczną odpowiedż !

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

30 Kwietnia 1945 roku
W Berlinie, przywódca III Rzeszy Adolf Hitler popełnił samobójstwo.


30 Kwietnia 1940 roku
Zginął w walce koło Anielina Henryk Dobrzański, ps. Hubal. Jego oddział został otoczony przez specjalną jednostkę niemiecką SS


Zobacz więcej