Niedziela 6 Października 2024r. - 279 dz. roku, Imieniny: Artura, Fryderyki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 27.08.07 - 22:45 Czytano: [2246]
Dział: EKOInformacje
Czy się sprawdzi?
Od wielu lat jestem sympatykiem EkoRadia. Codziennie staram się słuchać EkoRadia w radiowej "Jedynce". Prognoza dotycząca sierpnia można powiedzieć, że mi się sprawdziła. Rzeczywiście przewidziałem rozmaity sierpień, z przelotnymi opadami deszczu, burzami oraz chłodami i upałami, więc sierpień, a tak właściwie to całe lato 2007 jest bardzo rozmaite, z częstymi burzami i potężnymi wahaniami temperatur. Jednak coś zaczyna zmieniać się w pogodzie i to jeszcze w tym tygodniu. Tak gdzieś około 25-26 sierpnia wejdzie do Polski potężny wyż, bardzo rozległy z bardzo wysokim ciśnieniem.
Będziemy mieć naprawdę wspaniałą pogodę, ciepłą z temperaturami na początku 22 stopnie, później nawet 26-30 stopni. Jednak do 25. sierpnia czeka nas co prawda wysoka temperatura, zwłaszcza w środę, czwartek, kiedy to na termometrach na południowym wschodzie zobaczymy 32 stopnie, jednak czeka nas "pożegnalna fala burz z ulewami, gradami i silnymi wiatrami, szczególnie najgorzej będzie na zachodzie, przy granicy z Niemcami. W poniedziałek, wtorek, środę, czwartek i w piątek czeka nas cała seria prawdziwych oberwań chmur, więc nie unikniemy podtopień i zalań. I jak powiedziałem, później czeka na nas potężny i słoneczny wyż. Wyż ten stopniowo będzie się przesuwał na wschód, być może już około pierwszego września będzie zalegał nad Rosją. Jednak może się tak stać, że głębokie niże dosłownie na chwilę popsują nam tę miłą, sympatyczną pogodę. Jednak pomiętajmy, że susza jesienią oznacza znaczne spadki wód gruntowych, a deszczu we wrześniu nie będzie zbyt dużo. Pierwsza połowa września będzie bardzo ciepła, z temperaturami powyżej 25 stopni, a nawet mogą dochodzić 30. Później przewiduję stopniowe ochłodzenie, ale zimno nam nie będzie. Temperatury przeważnie 20-23 stopnie, lokalnie 25 stopni. Ciągle słonecznie, tylko czasami słoneczną aurę przerywał będzie front z burzami. Październik zacznie przynosić nam coraz większe chłody, więc obawiam się, że na prawdziwą, polską złotą jesień i na babie lato w paździeniku nie możemy liczyć. Co prawda rzadkie wiatry z południa będą przynosić nam ciepło z południa, jednak ciepło nie będzie dłuższe jak przez 3-5 dni. W październiku zaczną się nocne przymrozki. Temperatura maksymalna sięgać będzie 10-14 stopni, temp. min. -4 - -2, a czasami nawet -7 stopni C. A co z deszczem? Nie będzie go niestety zbyt dużo, więc susza może być naprawdę bardzo silna. W październiku przewiduję też parę mglistych dni z pochmurnym niebem, tzw. "zgniłe wyże".
Listopad może się okazać bardzo chłodny z pierwszymi akcentami zimy! Być może śnieg już pojawi się około 25. października a nawet nieco wcześniej, jednak epogeum chłodów będzie w listopadzie. Listopad, jako pierwszy po dłuższej przerwie bez opadów, przyniesie większe opady, ale raczej śniegu. Śniegu będzie bardzo dużo, jednak nie znaczy to, że odwilży nie będzie. W listopadzie możliwe są już chłody nawet poniżej -15 stopni w nocy, w dzień -5- -7 stopni, czasami jednak w czasie odwilży temperatura może sięgać +5 stopni. Możliwe że chłodne powietrze będzie już około 1. listopada.
Grudzień zacznie przynosić większe ocieplenia, nawet z temperaturami +8 - +10 stopni w ciągu dnia. Grudzień, jako pierwszy miesiąc i klimatycznej, i astronomicznej zimy, przypominał będzie jesienny październik lub listopad. Czekają nas głębokie niże atlantyckie ze sporą sumą opadów, więc grudzień może okazać się z temperaturami i z opadami w całej Polsce powyżej normy wieloletniej. Święta Bożego Narodzenia będą wilgotne, dość ciepłe z opadami, jednak prognozowanie na Święta Bożego Narodzenia to jak 1:1000000000000. Po ciepłym grudniu czeka nas wejście ostrej zimy syberyjskiej ze wschodu w styczniu. Temperatury w Polsce będą spadać nawet poniżej -30 stopni, na Suwalszczyźnie nawet -35 stopni, więc czeka nas naprawdę bardzo słoneczny, lecz mroźny styczeń. Śniegu w styczniu będzie sporo, szczególnie w górach, bo od czasu do czasu na południu Europy rozbudują się niże genueńskie. Luty nadal z chłodami, jednak zaczną się pojawiać okresy stosunkowo cieplejsze, jednak wiosna może okazać się chłodna i mokra.
Pozdrawiam
Mateusz Piskorz z Piotrkowa Trybunalskiego
EKORadio
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Konsumenci i Rolnicy RAZEM!
Zdecyduj czy chcesz być niewolnikiem korporacji, jeść żywność z zabójczą chemią lub GMO oraz robaki, czy... dobrą żywność od polskich rolników...
08.02.24 - 19:05 | Czytaj więcej
06 Października 1948 roku
Trzęsienie ziemi w Turkmenistanie pochłonęło około 170 tys. ofiar.
06 Października 1745 roku
Urodził się Franciszek Smuglewicz, polski malarz, rysownik (zm. 1807)