Piątek 26 Kwietnia 2024r. - 117 dz. roku,  Imieniny: Marii, Marzeny, Ryszarda

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.11.21 - 19:54     Czytano: [339]

Historia wyrobów porcelanowych


Zawsze piękna i potrzebna

Porcelanę wynaleziono w Chinach. Jednak nam Polakom najbardziej znana jest ćmielowska firma produkująca porcelanę. Ona to najwięcej sprzedawała serwisów kawowych i obiadowych. Nasza Redakcja wybrała się do pani Marioli Sz. mieszkającej w Skarżysku- Kamiennej, aby podziwiać tę piękną porcelanową sztukę, która umila nam codzienną konsumpcję, a także jest niezwykłą dekoracją naszych domów.

Cenniejsza od złota


Od kiedy w XIII wieku wielki podróżnik Marko Polo przywiózł do Europy przedmioty porcelanowe, chiński wyrób tego kruszcu, stał się obiektem pożądania wszystkich królewskich dworów.

Od pracowni alchemika do ćmielowskiej manufaktury

Pierwsze prototypy porcelanowych serwisów kawowych i obiadowych, pojawiły się na przełomie XVI i XVII wieku we Francji i Włoszech. Jednak dopiero wynalezienie przez Jana Fryderyka Böttgera w 1709 roku tak zwanej porcelany twardej, dało impuls do produkcji wspomnianych wyrobów na szerszą skalę. Nie mógł się obyć żaden dwór i zamek królewski bez używania porcelany, by na przykład nie pić w niej gorących napojów i spożywać dań obiadowych.

Złote czasy polskiej porcelany

Manufaktura w Ćmielowie, sukcesywnie się rozrastała a doskonała jakość jej wyrobów, była już w całej Europie. Swoją szczególną sławę ćmielowskie filiżanki, zyskały w latach 20. i 30. ubiegłego wieku, kiedy to przy projektowaniu porcelanowych serwisów pracowali najsłynniejsi europejscy projektanci.

Porcelanowe filiżanki

W dawnej Polsce wierzono, że porcelana przynosi szczęście. Podczas zaręczyn, podawano zawsze napoje gorące w porcelanowych filiżankach, aby młoda para była przez całe życie szczęśliwa. Porcelany oczywiście używano także podczas wesel i chrztów, aby ten wspaniały kruszec zawsze przynosił pomyślność. Nawet bogatsze pary podczas uroczystości weselnych, tłukły filiżanki porcelanowe, aby jeszcze bardziej przysporzyć sobie przychylności losu. Na wsiach filiżanki porcelanowe wkładano do gotującego się rosołu, aby skruszało mięso gotowane we wspomnianej zupie. Gdy od filiżanki porcelanowej odtrąciło się uszko, wówczas to co bardziej zapobiegliwsze pani, wkładały je w kieszeń swojego męża, aby jak najdłużej zachował on potencję. Natomiast aby z domu nic nie ginęło, do porcelanowych filiżanek, wsypywano mokrej soli.


Ewa Michałowska- Walkiewicz

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

26 Kwietnia 1937 roku
Urodził się Jan Pietrzak, polski kompozytor, satyryk (Kabaret pod Egidą) felietonista, autor wielu książek. Twórca Towarzystwa Patriotycznego


26 Kwietnia 1959 roku
Urodził się Stanisław Sojka, polski piosenkarz, instrumentalista i kompozytor jazzowy.


Zobacz więcej