Poniedziałek 13 Stycznia 2025r. - 13 dz. roku, Imieniny: Bogumiła, Bogumiły, Weroniki
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 24.02.24 - 16:19 Czytano: [352]
Dział: Śladami naszych przodków
Na miesiąc luty
Aby wiosna przyszła szybko
Towarzystwo Patriotyczne Renesans ze Skarżyska- Kamiennej, już po raz kolejny urządziło wieczorek Dobrej Polskiej Kultury, na którym przybliżono zebranym gościom zwyczaje związane z miesiącem lutym. Miesiąc luty w kulturze polskiej, uważany był za okres zwiększonych modłów, kiedy to należało uprosić Boga, by ten raczył błogosławić wszystkim przed wiosennym zasiewem pól.
Na Pomorzu
W Gdańsku, od wielu wieków w miesiącu lutym, urządzano sobie tak zwane zabawy fasolowe. Polegały one na tym, iż po obfitej kolacji prażono sobie na patelni w gorącym tłuszczu ziarna fasoli. Gdy ona już napęczniała należycie, rzucano nią w sufit, któremu się następnie bacznie przyglądano. Gdy dużo fasolowego ziarna przykleiło się do powały, było to oznaką udanego zasiewu i zbioru w roku bieżącym.
Zwyczaj wstrzemięźny
Na Warmii i Mazurach, w lutym obowiązywał tak zwany zwyczaj wstrzemięźny, polegający na wystrzeganiu się płci przeciwnej. Wierzono bowiem, że w tym właśnie miesiącu przechadza się po ziemi Królowa Wiecznych Mrozów. Znana była ona ze swej niezwykłej ignorancji do mężczyzn, zatem mogła ona rzucić urok, na przypadkowo napotkaną parę.
Nie tylko na Podlasiu
W okolicach Podlasia, w połowie XIX wieku mieszkały trzy siostry, które nazwane były przez okoliczną ludność, panny zamroźne. Podobno, przez cały okres zimy nie wychodziły one z domu, natomiast w lutym, kiedy to słońce wzbijało się wysoko na nieboskłon, opuszczały one swoje mieszkania, by rzucać na ludzi złe uroki. Zatem w lutym, aby nie spotkać na drodze zamroźnych panien, mało kto wychodził na dwór, a jeśli już musiał, posiadał on ze sobą wstążkę koloru czerwonego, która jak wierzono odbijała wszelkie zło.
EWA MICHAŁOWSKA- WALKIEWICZ
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
13 Stycznia 1915 roku
W wyniku trzęsienia ziemi w regionie Abruzzów we Włoszech zginęło około 29,5 tys. osób.
13 Stycznia 1801 roku
Urodził się Ignacy Domeyko, polski geolog i mineralog, badacz Ameryki Płd, przyjaciel A. Mickiewicza (zm. 1889)