Wtorek 14 Stycznia 2025r. - 14 dz. roku, Imieniny: Feliksa, Hilarego, Martyny
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 27.09.20 - 12:40 Czytano: [1050]
Dział: Śladami naszych przodków
Uczta u Wierzynka
U Mikołaja z Krakowa
W dniu 22 września 1364 roku, miało miejsce wielkie wydarzenie, które zorganizował niejaki Mikołaj z Krakowa. A mianowicie, miało w Krakowie miejsce wystawne przyjęcie zorganizowane przez ówczesną Radę Miejską, a także jej członka Mikołaja Wierzynka. Przyjęcie to, odbyło się w trakcie spotkania europejskich monarchów i książąt, zwołanych z inicjatywy polskiego króla Kazimierza Wielkiego. Jak nam relacjonowała to pani Agnieszka Buras- Burasowa, uczta ta nigdy w dziejach historii naszego państwa nie miała sobie równych. Pani Agnieszka, próbowała także odtworzyć na miarę współczesnych możliwości, niektóre posiłki z tego przyjęcia, lecz niestety nie wszystkie jej się udało.
Kim był pan Wierzynek
Mikołaj Wierzynek urodził się dnia 4 października 1360 roku. Był to średniowieczny kupiec, patrycjusz, a przede wszystkim bankier. Osiadł on w Krakowie, będąc następnie ławnikiem i rajcą miejskim. Związany był on z dworem królewskim Władysława Łokietka oraz jego syna Kazimierza Wielkiego. W roku 1334, zawarł on umowę z gminą Wrocław na budowę młynów, w zamian za udział w ich sfinansowaniu czerpał korzyści z ich zysków mielnych. Nabywał on także liczne nieruchomości w okolicach Krakowa, między innymi w Wieliczce. Był on również uczestnikiem wielu misji dyplomatycznych, między innymi do cesarza Karola Luksemburskiego. Z biegiem lat, stać go było na sfinansowanie budowy prezbiterium Kościoła Mariackiego w Krakowie, a także kaplicy na cmentarzu przy wspomnianym kościele. Był on zwany wśród przyjaciół Mikołajem z Krakowa.
Uczta u Mikołaja z Krakowa
We wspomnianym zjeździe krakowskim, wzięli udział wielcy ówczesnej Europy tacy jak, Karol IV, który był jednocześnie królem Czech, król Ludwik Węgierski, Piotr Cypryjski, a także liczni książęta tacy jak: książę austriacki Rudolf IV, książę mazowiecki Siemowit, książę opolski Władysław Opolczyk, książę świdnicki Bolko II Mały, książę wołogosko-słupski Bogusław V z synem Kaźkiem Słupskim, margrabia brandenburski Ludwik VI oraz Otto Leniwy. Pretekstem do zwołania zjazdu krakowskiego była zapewne kwestia krucjaty antytureckiej, w czym szczególnie zainteresowany był uczestniczący w uczcie król Cypru Piotr Lusignan, który podróżował po Europie w poszukiwaniu wsparcia w obronie swej wyspy. W rzeczywistości głównym przedmiotem zabiegów dyplomatycznych były problemy związane z równowagą polityczną w środkowej Europie- opowiada nam pani Agnieszka Buras - Burasowa. Zjazd ten jak widać, odbył się we wspaniałej oprawie, pomyślany był także jako manifestacja potęgi i bogactwa króla polskiego, a co najważniejsze odbił się głośnym echem na Starym Kontynencie. W czasie tego spotkania, została wydana uczta dla jego uczestników, opisana przez naszego polskiego kronikarza Jana Długosza. Jej gospodarzem był oczywiście Mikołaj Wierzynek- wtrąca pani Agnieszka.
W imieniu krakowskiej rady
Działając w imieniu krakowskiej rady, pan Wierzynek i król Kazimierz Wielki, byli zadowoleni z jej wystawności i przede wszystkim z doskonałego wrażenia, jakie odebrali zaproszeni na nią goście. Polski król został sowicie obdarowany przez przybyłych, a i on sam był hojny wobec swoich gości. Jeden z najcenniejszych darów dla Kazimierza, miał mieć wartość ponad 100 tysięcy florenów. Król Kazimierz nadał też, panu Wierzynkowi przywilej przyjmowania królewskich gości w jego domu- relacjonuje pani Buras-Burasowa.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Jadzmin - 27.09.20 13:43
Super tekst
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
14 Stycznia 1942 roku
Urodził się Krzysztof Klenczon, polski kompozytor, wokalista i gitarzysta (zm. 1981)
14 Stycznia 1984 roku
Zmarł w Londynie Henryk Glass, polski instruktor harcerski, związany z nurtem katolicko-narodowym (ur. 1896)