Środa 1 Maja 2024r. - 122 dz. roku,  Imieniny: Józefa, Lubomira, Ramony

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 05.09.20 - 19:50     Czytano: [612]

Kampania wrześniowa


Wojna obronna 1939

Wojna obronna 1939 roku, to innymi słowy zbrojna obrona terytorium Polski przed agresją militarną wywołaną przez wojska niemieckie i słowackie. Był to według słów historyków, pierwszy etap II wojny światowej, jaki skupił się w granicach II Rzeczpospolitej. Od dnia 3 września 1939 roku, wojna obronna stała się wojną koalicyjną, do której przystąpiła Francja i Anglia.

Czas kampanii wrześniowej


Kampania wrześniowa trwała od 1 września do 6 października 1939 roku, z chwilą kapitulacji Grupy Polesie pod Kockiem, dowodzonej przez generała Franciszka Kleeberga. Wówczas to, zakończyły się walki regularnych oddziałów Wojska Polskiego z agresorami. Naczelnym Wodzem Wojska Polskiego we wspomnianej kampanii był marszałek Edward Rydz- Śmigły, zaś szefem sztabu generalnego generał brygady Wacław Stachiewicz. W dniu 2 września 1939 roku, prezydent mianował płk. Wacława Kostek- Biernackiego, Głównym Komisarzem Cywilnym w randze ministra, który na obszarze operacyjnym miał uprawnienia premiera.

Całkowita okupacja Polski

W wyniku agresji III Rzeszy i ZSRR na Polskę, terytorium państwa II Rzeczpospolitej zostało całkowicie okupowane na mocy traktatu z dnia 28 września 1939 roku, które zostało wbrew prawu międzynarodowemu podzielone. W obliczu tych faktów Rząd Rzeczpospolitej na Uchodźstwie, w dniu 30 września 1939 roku zaprotestował oficjalnie przeciwko pogwałceniu praw państwa i narodu polskiego i rozporządzaniu terytorium Rzeczypospolitej oświadczając, że nigdy nie uzna tego aktu przemocy i nie zaprzestanie walki o całkowite uwolnienie kraju od najeźdźców. Już w dniu 30 listopada 1939 roku, prezydent Wacław Raczkiewicz wydał dekret o nieważności aktów prawnych władz okupacyjnych, stanowiący,... że wszelkie akty prawne i zarządzenia władz, okupujących terytorium Państwa Polskiego, jeżeli wykraczają poza granice tymczasowej administracji okupowanym terytorium, są, zgodnie z postanowieniami IV Konwencji Haskiej z 1907 roku o prawach i zwyczajach wojny lądowej, nieważne i niebyłe.

Litwie i Słowacji....

ZSRR część terytorium Polski okupowanego przez Armię Czerwoną przekazał w dniu 10 października 1939 Litwie, zaś Niemcy przekazały dnia 21 listopada 1939 roku część terytorium Polski Słowacji, oczywiście wbrew prawu międzynarodowemu. Polacy walczący w podziemiu, chcieli za wszelką cenę odzyskać swoją niepodległość i polityczny byt, ale walka ta trwała aż sześć długich lat, by móc znów odetchnąć po pożodze wojennej.



Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

01 Maja 1951 roku
Rozpoczęła się emisja programu Radio Wolna Europa dla krajów Europy Wschodniej.


01 Maja 1956 roku
W Warszawie powstał pierwszy w Polsce ośrodek telewizyjny. Program nadawany był przez 5 dni w tygodniu.


Zobacz więcej