Czwartek 2 Maja 2024r. - 122 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.11.19 - 15:20     Czytano: [556]

Rząd wystartował





Dzisiejsza światowa rozgrywka wielkich, to nie jest gra o drobne, to dla wielu gra o przetrwanie, a nawet dominację. I choć co prawda, najlepiej ludzkie plany i wielkie zamierzenia społeczno-gospodarcze weryfikuje życie i Opatrzność Boska, to jednak zapewnienia i to w tak kategorycznym tonie co do tego jakie będą płace czy emerytury za 30-40 lat wydaje się być mało poważne i to bez względu na to czy zostanie zlikwidowany, czy też nie, przywilej tzw. 30-krotności składek na ZUS.

Systemy emerytalne to dziś problem ogólnoświatowy, czarna dziura i czarna wizja zobowiązań państw wobec własnych seniorów szacowanych łącznie na kilkadziesiąt bilionów dolarów. W wielu krajach, powszechne systemy emerytalne w ogóle nie funkcjonują, a i tak ludzie pracują do przysłowiowej śmierci. Generalnie żyjemy dziś, mimo ogromnego postępu i tzw. nowoczesności, nadal w dobie wielu niewiadomych, niepewnych i niebezpiecznych zdarzeń. Rozpadają się stare systemy geostrategiczne, na margines schodzi, tak bezkrytycznie wychwalana dotychczas globalizacja, która jak zwykle okazała się wielce korzystna dla silnych i bogatych. Dogorywa wręcz liberalna demokracja, potęgują się wojny handlowe i cyfrowe, które dziś toczą się o to kto przechwyci tzw. łańcuchy dostaw, kto wprowadzi 5G, kto awansuje do miana nowych imperiów, a kto znajdzie się na peryferiach.

To rządowe centra analityczne, stratedzy ekonomiczni i wizjonerzy społeczni winni odpowiedzieć nam na pytanie; jaka jest przyszłość i rola Polski w tym światowym czy nawet europejskim wyścigu, jaka jest skala wyzwań, która stoi przed naszym krajem? Czy korzystając z chwilowego osłabienia europejskiego centrum, mini imperium gospodarczego (Francja, Niemcy) możemy poprawić naszą dotychczasową pozycję, w czym realnie możemy skutecznie konkurować, jakie nisze rozwojowe i dochodowe możemy jeszcze jako Polska, w tej międzynarodowej rywalizacji zagospodarować?

Telewizyjne debaty, a raczej kłótnie polityków, na te pytania z pewnością nie dadzą nam odpowiedzi. Naszą dewizą, nie tylko na najbliższe 4 lata, winno być to, by nie marnować żadnych talentów, by uczynić zarządzanie zasobami Skarbu Państwa, w tym głównie spółkami SP, ale i instytucjami publicznymi bardziej profesjonalnym, by gospodarować mądrze, oszczędnie i sprawiedliwie, a jednocześnie by być sprytnym i elastycznym w międzynarodowej rywalizacji o zyski i wpływy. Chodzi o to, by dalej modernizować polską gospodarkę i finanse w oparciu o nowe technologie, innowacje, ale i polską myśl inżynieryjno-techniczną, którą trzeba koniecznie i to szybko odbudować i postawić na piedestale.

To w tej sprawie, szczególnie wicepremier Jarosław Gowin powinien kłaść się Rejtanem, a nie w obronie LGBT. Zmiany muszą czemuś i komuś służyć, chodzić powinno głównie o to, by z efektów wzrostu, rozwoju i nowoczesności korzystało jak najwięcej naszych Rodaków, by nie poniechawszy idei Państwa Dobrobytu i miejsca szczęśliwego do życia, wzmacniać produktywność, ale i własny interes narodowy w gospodarce i finansach. Chodzi przecież o to, by żyć w lepiej zorganizowanym kraju, w którym liczy się nie tylko wielkość PKB, deficyt sektora finansów publicznych czy poziom inflacji, ale tzw. dobrostan obywateli i jakość codziennego życia Polaków. By to osiągnąć i nie przegrać wyścigu o konkurencyjność trzeba z pewnością lepiej dobierać narzędzia, ale i wykonawców. Nie trzeba się wstydzić planowania i to zarówno w krótkim jak i długim horyzoncie czasowym. Trzeba unikać łatwych do przewidzenia błędów, trzeba mieć, nie tylko wiarygodność, ale też precyzyjny plan i świetnie zgraną drużynę, przede wszystkim odwagę wprowadzenia zamierzeń w czyn.

Każda polityka społeczno-gospodarcza, nie tylko w perspektywie kolejnej kadencji, musi zawierać w sobie elementy godnościowe i tożsamościowe, nawet stawiając na rozwój i nowoczesność, pozbywając się jednocześnie różnego rodzaju kukułczych jaj, od których aż roi się jeszcze w obecnych strukturach gospodarczych, administracyjnych i finansowych polskiego państwa – trzeba wiedzieć, czego się chce.

Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce

Wersja do druku

Lubomir - 23.11.19 8:21
To że obce siatki szpiegowskie usiłują wciąż wpływać na naszą teraźniejszość i przyszłość jest oczywiste. W dużym stopniu udało się zablokować aktywność wtyczek Kremla. Na pewno gorzej idzie z wykrywalnością i stopowaniem lobbystów Berlina i pasjonatów nowoczesności według Sorosa i jego globalnej kamaryli. Oby Polacy w globalnym wymiarze potrafili być obrońcami cywilizacji europejskiej. Cywilizacji Dekalogu i uśmiercanego medialnie Chrystusa. Bez tych ideałów - jesteśmy nikim. Jesteśmy nierozpoznawalni.

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02 Maja 1519 roku
Zmarł Leonardo da Vinci, włoski malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor, filozof (ur. 1452)


02 Maja roku
Święto Polaków mieszkających poza granicami kraju.
Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej


Zobacz więcej