Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 31.05.18 - 12:38     Czytano: [908]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 5/2018 - Zapraszamy do lektury

W sprzedaży pojawił się nowy numer miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. Znaleźć w nim można wiele ciekawych i aktualnych materiałów: wywiadów, reportaży, analiz, tekstów rocznicowych. W majowym „Wpisie” przeczytacie Państwo m.in. o trenerskich sukcesach Henryka Kasperczaka w Afryce, sytuacji na polskim rynku medialnym, Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie oraz modlitewnej krucjacie w obronie dzieci poczętych. Przypominamy sylwetki Zofii Kossak-Szczuckiej, księcia Józefa Poniatowskiego i Ferdynanda Ossendowskiego, kontynuujemy ponadto rocznicowy temat Konfederacji Barskiej. Majowy „Wpis” to prawie 100 stron czytania!
W bieżącym numerze:
● „Władza jest chłostana po nagim ciele” – Leszek Sosnowski krytycznie o sytuacji na krajowym rynku medialnym.
● „Szamani w Afryce przed meczami spalali kurę i robili z niej maść przeciw kontuzjom” – Adam Sosnowski rozmawia z utytułowanym zawodnikiem i trenerem Henrykiem Kasperczakiem.
● „Jak świętowano 98. urodziny polskiego papieża na Franciszkańskiej 3” – relacja z premiery najnowszej książki Białego Kruka zatytułowanej „Hetman Chrystusa”. Spotkanie odbyło się 17 maja w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.
● „Polskość jako pomost ponad podziałami” – fragmenty książki „Hetman Chrystusa”, najnowszej biografii św. Jana Pawła II autorstwa Jolanty Sosnowskiej.
● „Polska potrzebowała hetmanów nie tylko dla siebie, ale i dla chrześcijaństwa” – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka podczas uroczystej prezentacji książki „Hetman Chrystusa”.
● „Nie będziemy budować demokracji liberalnej, bo jesteśmy chrześcijanami” – rozmowa z premierem Węgier Viktorem Orbánem przeprowadzona przez węgierskie Radio Kossuth.
● „Te pochodnie wciąż płoną” – Bohdan Urbankowski przypomina postacie Ryszarda Siwca, Jana Palacha i innych ludzi, którzy popełnili samobójstwo, protestując przeciw ustrojowi komunistycznemu.
● „Produkcja ludzkiej skóry, srebro z ołówka, płyta CD w mikrofalówce, czyli trzy dni z nauką na żywo” – reportaż z 18. Festiwalu Nauki i Sztuki w Krakowie.
● „W Polsce dominują firmy, które nie muszą zarabiać!” – prof. Artur Śliwiński o tym, że darmowość w gospodarce nie istnieje.
● „Oni nie chcą opuszczać swoich ojczystych terenów” – rozmowa z minister Beatą Kempą o uchodźcach i pomocy, jakiej udziela im Polska.
● „Neoliberalne oszustwo” – poseł Janusz Szewczak o błędach neoliberalizmu.
● „Polityka podłych intryg imperatorowej” – historyk prof. Henryk Kocój pisze o stosunku Rosji do XVIII-wiecznej Rzeczypospolitej i Konstytucji 3 maja.
● „Od bawidamka i hulaki do zdolnego dowódcy i polityka” – w rocznicę urodzin księcia Józefa Poniatowskiego przedstawiamy mniej znany okres jego życia – dzieciństwo i młodość.
● „Zawsze był ciekaw tego, co myślą inni i nie znał słów ‘nie da się’” – fragment książki Jolanty Sosnowskiej o kard. Stanisławie Nagym w 5. rocznicę śmierci kapłana.
● „Pisarz, łowca przygód, naukowiec, antykomunista” – z okazji rocznicy urodzin przypominamy postać i twórczość najpopularniejszego polskiego pisarza międzywojnia, Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego.
● „Ilu z nas ocaleje w drodze do wiecznego Jeruzalem?” – refleksje Czesława Ryszki na kanwie popularnej powieści Zofii Kossak-Szczuckiej „Krzyżowcy”.
● „Odważny Polak na marsowym polu, czyli krzyż w tradycji rycerskiej” – artykuł o znanej pieśni konfederatów barskich.
● „Krucjata modlitwy w obronie poczętych dzieci” – dr inż. Antoni Zięba pisze o akcji obrony nienarodzonych.
● Świato–podgląd – przegląd wiadomości z różnych stron świata, a w nim m.in. o prześladowaniu kobiet w Arabii Saudyjskiej, zamachu na kościół w Czeczenii i epidemii wirusa Ebola w Kongo.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowości książkowe naszego wydawnictwa, majowy wiersz Leszka Długosza, zaproszenie na Dzień Dziecka z Białym Krukiem oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 1848 roku
Wojska pruskie rozbiły obóz powstańców wielkopolskich w Książu.


29 Kwietnia 2007 roku
W wieku 91 lat zmarł Ks. Arcybiskup prof. Kazimierz Majdański, więzień Dachau, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną


Zobacz więcej