Środa 18 Czerwca 2025r. - 169 dz. roku,  Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 30.09.23 - 16:42     Czytano: [599]

Dział: WPiS

WPiS - Numer 09/2023 - Zapraszamy do lektury


Ukazał się już najnowszy, wrześniowy numer "Wpisu". Jak co miesiąc przygotowaliśmy dla Państwa wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy, frapujące reportaże i wywiady, a także - serię artykułów poświęconych zagadnieniom historycznym powiązanym z bieżącymi rocznicami. Wybitny publicysta Leszek Sosnowski tym razem prezentuje się jako zaangażowany w walkę o suwerenną Polskę wojownik. Nie ma najmniejszej przesady w tym stwierdzeniu, taka jest bowiem stawka zbliżających się wyborów parlamentarnych, a obronę niepodległości Polski jest nam w stanie zagwarantować jedynie Prawo i Sprawiedliwość, mimo iż nie jest to ugrupowanie polityczne wolne od wad i błędów (a któż jest?). Autor wskazuje też na istotną rolę Kościoła katolickiego w kształtowaniu sumienia narodu - także politycznego; oby Kościół sprostał temu jakże trudnemu wyzwaniu! Przypominamy także, w jaki sposób o odpowiedzialności związanej ze sprawowaniem władzy mówił św. Jan Paweł II, publikując jego przemówienie z 1983 r. wygłoszone w Belwederze; pozostaje ono w zadziwiający sposób aktualne... Tematykę związaną ze zbliżającymi się wyborami podejmuje także prof. Wojciech Polak, dobitnie przypominając, że działania opozycji są wielkim zagrożeniem zarówno dla suwerenności Polski, jak i dla bezpieczeństwa Polaków. Publikujemy także wywiad z mecenasem Zbigniewem Cichoniem, krakowskim kandydatem PiS do Senatu, a także - rozmowę z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ. Nie brakuje także artykułu ks. prof. Janusza Królikowskiego o błogosławionej polskiej rodzinie Ulmów, reportażu z miechowskich uroczystości związanych z 500. rocznicą śmierci Macieja Miechowity i pierwszym pełnym polskim przekładem jego "Kroniki Polaków", wywiadu z wiceministrem Andrzejem Śliwką, kandydatem PiS do Senatu, a także - kolejnego arcykrakowskiego tekstu prof. Ryszarda Kantora. Wrześniowy "Wpis" to ponad 120 stron wciągającej lektury!

Ambono, walcz! Nie lękaj się polityki i mediów. Leszek Sosnowski i tym razem nie waha się nazywać rzeczy po imieniu. Stawka najbliższych wyborów parlamentarnych jest naprawdę wysoka, a rola Kościoła katolickiego w przekonywaniu nieprzekonanych do głosowania na tych, którym na sercu leży niepodległość Polski - nie do przecenienia.

Odpowiedzialność sprawujących władzę wobec historii i własnego sumienia. Zadziwiająco aktualne przemówienie św. Jana Pawła II z 1983 r.; oby nikt nigdy nie miał wątpliwości, że władza tak naprawdę jest służbą narodowi...

Pracował tu Karol Wojtyła, dziś jest kąpielisko. Urokliwy reportaż Jolanty Sosnowskiej z krakowskiego Zakrzówka, wzbogacony pięknymi zdjęciami autorstwa mistrza Adama Bujaka.

Gospodarstwa domowe otrzymają upust na rachunku za prąd. Materiał powstał we współpracy z Eneą.

Bitwa o normalność i niepodległość. Profesor Wojciech Polak nie ma wątpliwości, o jaką stawkę toczą się najbliższe wybory parlamentarne.

Polska na pewno jest słuszną sprawą. Rozmowa z mecenasem Zbigniewem Cichoniem, kandydatem do Senatu.

Obnażone chwyty oszukańczej argumentacji. O mechanizmach rządzących propagandą i co ma z nią wspólnego niemiecki filozof Artur Schopenhauer i jego "Erystyka..." pisze prof. Michał Wojciechowski.

Zasady społeczne bez Boga, polityka bez sumienia to ogromne nieszczęście. O bohaterskim niezłomnym biskupie Czesławie Kaczmarku pisze Piotr Boroń.

Prestiż pomaga pośród narodów świata, trzeba o niego walczyć. Z prof. Krzysztofem Szczerskim, ambasadorem Polski przy ONZ, rozmawia Leszek Sosnowski.

Gigant komunikacji w służbie giganta świętości. Lidia Dudkiewicz wspomina Joaquína Navarro-Vallsa - lekarza psychiatrę, dziennikarza i... toreadora, a nade wszystko dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, wybitnego specjalistę w dziedzinie mediów, blisko zaprzyjaźnionego ze św. Janem Pawłem II.

Rodzina Ulmów potwierdziła absolutny charakter przykazania miłości bliźniego. Historia życia i śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich dzieci; w czasach apokalipsy wiara w Boga i miłość bliźniego okazały się być silniejsze od strachu.

Prześwietny uczony, autor "Kroniki Polaków". Reportaż Anny Makowskiej z uroczystości w Miechowie.

Zdecydujemy nie tylko, jaka, ale czyja będzie Polska. Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych, kandydat PiS do Sejmu RP, nie ma co do tego wątpliwości; wywiad przeprowadził Adam Sosnowski.

Naród, który w śmiertelnym zagrożeniu nie potrafi zdobyć się na zachowanie godności, skazuje
siebie na nieuchronną zagładę. Jerzy Kłosiński przypomina niesłusznie zapomnianą postać prof. Artura Hutnikiewicza (1916-2005), wybitnego historyka literatury, specjalisty w dziedzinie polskiej twórczości literackiej epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.

Usilne starania, by stan mieszczański przestał być obelżywym. Ciąg dalszy cyklu artykułów prof. Stefana Ciary poświęconego rozwiązaniom prawnym i gospodarczym w I Rzeczypospolitej.

Ludzie w tajdze umierali jeden po drugim z głodu i wyczerpania. Tragiczne historie polskich zesłańców; zanim znaleźli ratunek w szeregach armii generała Andersa, przeszli piekło na ziemi, podobnie jak sam Generał.

Moje miasto Kraków i przestrzenie zabawowe czasów dzieciństwa. O tym, jak bawiły się krakowskie dzieci w epoce przedsmartfonowej i kto był ich ulubionym bohaterem z dzieciństwa, pisze prof. Ryszard Kantor.

Henryk Pobożny w dziełach sztuki. Wizerunki malarskie i inne artefakty związane z osobą poległego pod Legnicą księcia w artykule Stanisława Andrzeja Potycza.

Popisy wirtuozerii - słoń tańczy walca, a żółw kankana. Pełny muzycznego humoru artykuł dr Beaty Michalak-Koniecznej.

Polaków ocenia się podług dzielności ducha, hartu ciała, a nie podług bogactw. Ciąg dalszy refleksji Czesława Ryszki wokół życia i twórczości bł. Wincentego Kadłubka.

Próbowano różnych sposobów, aby pokonać beznadziejność. Kapitan Józef Gawłowicz tym razem zabiera nas w morską podróż do Chin.

Wyżej, wyżej, wyżej... Krzysztof Szujecki przypomina postać niezwykłej kobiety - Wandy Szemplińskiej, pilota szybowców i wybitnego naukowca. Talent najwyższych lotów!

Świato-podgląd, przegląd informacji ze świata.

Krzyżówka z nagrodami

A ponadto: materiały reklamowe najnowszych książek Białego Kruka, propozycja ich zamawiania i wiersz Leszka Długosza - "Przyjaciołom w podzięce".

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Czerwca 1815 roku
Przegrana Napoleona Bonaparte pod Waterloo. Koniec 100 dni Napoleona.


18 Czerwca 1949 roku
Urodził się Lech Kaczyński, bliźniaczy brat Jarosława Kaczyńskiego, prawnik. Prezydent Polski. Zginął 10.04 2010 w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem


Zobacz więcej