Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku,  Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.03.18 - 14:03     Czytano: [1494]

Dział: WPiS

Wiara Patriotyzm i Sztuka – Nowy 2/2018 Numer


Oddajemy w ręce czytelników najnowsze wydanie miesięcznika społeczno-kulturalnego „Wpis”. W numerze lutowym znajdziecie Państwo mnóstwo ciekawych materiałów: wywiadów, tekstów historycznych, religijnych i ekonomicznych. Piszemy m.in. o stuleciu odzyskania niepodległości, 250. rocznicy Konfederacji Barskiej i objawieniach fatimskich. Przedstawiamy sylwetki XVIII-wiecznego szlachcica-przedsiębiorcy Jacka Jezierskiego i popularnego francuskiego pisarza Juliusza Verne’a. A przy okazji olimpiady w Pjongczangu rozmawiamy z rodzicami skoczka narciarskiego Kamila Stocha. Lutowy „Wpis” to prawie 100 stron świetnej lektury.

W bieżącym numerze:
● „Nie dojdzie w Europie do takiej hańby, że uczciwe państwo członkowskie zostanie poddane procedurze na podstawie niedorzecznych oskarżeń” – fragment wywiadu z premierem Węgier Viktorem Orbánem przeprowadzonego przez węgierskie Radio Kossuth.
● „Mieszkańców Korsz władza nie lubi. Nadal samotnie walczą o zdrowie...” – przedstawiamy ciąg dalszy konfliktu o Zakład Recyklingu Akumulatorów w miejscowości Korsze na Mazurach. Korszenianie od kilku lat starają się o zamknięcie zatruwającego środowisko i ludzi przedsiębiorstwa.
● „O marcu w październiku i innych dziwach” – Bohdan Urbankowski, uczestnik wydarzeń marcowych w 1968 r., wspomina ich przebieg na Uniwersytecie Warszawskimi i w Warszawie. Pisze też o potężnych prześladowaniach, jakim poddawała go Służba Bezpieczeństwa.
● „Fałszywe legendy Marca 1968” – w 50. rocznicę wydarzeń marcowych dr Marek Klecel obala związane z nimi mity.
● „Wiedza i prawda, jaką niosą nam objawienia fatimskie i prorocza wizja kard. Karola Wojtyły z 1967 r.” – przyjaciel i współpracownik Jana Pawła II, prof. Gabriel Turowski, pisze o maryjnym kulcie polskiego papieża i jego szczególnym umiłowaniu Matki Bożej Fatimskiej.
● „Gdy Rosja stała się gwarantem zła w Rzeczypospolitej” – w 250. rocznicę zawiązania Konfederacji Barskiej historyk, dr hab. Martyna Deszczyńska, pisze o jej przyczynach i przebiegu w pierwszych latach.
● „To była naprawdę mistrzowska gra Naczelnika!” – rozmowa z prof. Wojciechem Roszkowskim, autorem wydanej właśnie przez wydawnictwo Biały Kruk książki „Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego”. Badacz opisał w niej okoliczności odzyskania niepodległości przez Polskę i pierwsze miesiące istnienia nowego państwa.
● „Źródła zasilania budżetu są różnorodne i prędko nie wyschną” – Leszek Sosnowski rozmawia z wiceprzewodniczącym sejmowej komisji finansów publicznych, posłem Januszem Szewczakiem, o zasobach budżetu pod rządami Prawa i Sprawiedliwości.
● „Podczas skoku myślimy tylko o jednym: aby Kamil bezpiecznie wylądował” – rozmowa z Krystyną i Bronisławem Stochami, rodzicami słynnego skoczka narciarskiego Kamila Stocha.
● „Biały orzeł stał się symbolem dumnej suwerenności” – obszerny fragment najnowszej książki prof. Andrzeja Nowaka zatytułowanej „Niepodległa! 1864–1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę”.
● „Rozdmuchane polityczne spory maskują prawdziwe tragedie” – przedstawiamy 10 zapomnianych konfliktów świata. 10 miejsc dotkniętych wojną, głodem, katastrofami naturalnymi i przemocą polityczną. Wśród nich m.in. Korea Północna, Mali i Sudan.
● „Gigant fascynujących powieści” – z okazji 190. rocznicy urodzin Juliusza Verne’a przedstawiamy postać i twórczość jednego z najpopularniejszych pisarzy wszech czasów, twórcy postaci Kapitana Nemo i Phileasa Fogga.
● „Ze szlachcica przedsiębiorca” – artykuł o Jacku Jezierskim, XVIII-wiecznym działaczu politycznym, społecznym i ekonomicznym, założycielu pierwszej w Polsce fabryki kos, szlachcicu, który został przedsiębiorcą.
● „Konfederacja Barska inspirowała niegdyś Francuzów, którzy podziwiali Pułaskiego” – artykuł o powieści „Przygody miłosne kawalera de Faublas” pióra francuskiego pisarza Jeana Baptiste’a Louveta de Couvray, w której znalazły się wątki związane z Polską i Konfederacją Barską”.
● „Filomaci na Syberii (3)” – trzecia część opowieści o losach zesłanych na katorgę młodych litewskich konspiratorów – filomatów i filaretów.
● „Polska inspiracją dla katolików Zachodu i krajem, w którym chcieliby żyć” – rozmowa z Magdaleną Korzekwą-Kaliszuk, dyrektorką polskiej sekcji organizacji CitizenGO.
● „Nasz kraj bezbronny wobec ataków cybernetycznych” – dr Piotr Łuczuk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pisze o stanie przygotowania Polski na ewentualny atak informatyczny.
● „Świato–podgląd” – przegląd wiadomości z różnych stron świata, ominiętych przez inne media. A w nim m.in.: we francuskich elektrowniach atomowych pracuje 59 dżihadystów, pod płaszczykiem eutanazji dochodziło w Belgii do morderstw oraz manipulacje niemieckiej telewizji.
● Krzyżówka z nagrodami
A ponadto: nowe książki wydawnictwa Biały Kruk (w tym „Historia sportu w Polsce” i „Kazania sejmowe”), lutowy wiersz Leszka Długosza oraz oferta prenumeraty „Wpisu” na bieżący rok.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

18 Stycznia 1654 roku
Ugoda perejasławska, została zawarta pomiędzy Rosją a Kozakami podczas powstania Chmielnickiego


18 Stycznia 1940 roku
Zmarł Kazimierz Przerwa-Tetmajer, polski poeta, powieściopisarz i dramaturg (ur. 1865)


Zobacz więcej