Sobota 22 Marca 2025r. - 81 dz. roku,  Imieniny: Bogusława, Jagody

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.03.16 - 10:32     Czytano: [1027]

Dział: Oko Cyklopa

PROMIS... (2)



OKO CYKLOPA

Sławomir M. Kozak









Aniutkowi poświęcam…























........................................................................................








Dla przetestowania ich możliwości wybrano Jordanię. Sprzedaży systemu dokonano przez firmę Hadron, własność Earl-a Brian-a. Przedstawił on software, jako narzędzie mogące pomóc wytropić palestyńskich dysydentów w otoczeniu króla Hussein-a. Pracownicy firmy udali się do Jordanii i zainteresowali programem wojskowy wywiad tego kraju.

Pewne jest, że Izrael nie zdołałby rozprowadzić oprogramowania w sposób oficjalny w państwach arabskich. W tym celu wywiadowi pomógł człowiek, który w przeszłości był członkiem żydowskiego ruchu oporu, a po II Wojnie Światowej zmienił nazwisko i przyjął obywatelstwo brytyjskie. To właśnie Robert Maxwell(1) , korzystając ze swej pozycji sprzedawał licencję podróżując bez ograniczeń po całym niemal świecie. Stał się swego rodzaju przedstawicielem PROMIS. W 1991 roku, ten brytyjski magnat prasowy w tajemniczych okolicznościach utopił się podczas podróży swoim jachtem. Miało to miejsce niedługo po zaskakującym „samobójstwie” dziennikarza śledczego Casolaro.

Twórca programu, Bill Hamilton szybko zauważył, że władze chcą go oszukać. W niedługim czasie administracja Reagan-a z Departamentem Sprawiedliwości pod kierownictwem Bush-a seniora podjęła kroki zmierzające do wyłączenia go z interesu. Starano się, poprzez wyszukane orzeczenia sądowe, doprowadzić go do bankructwa. Pozostał przy życiu i starał się walczyć dalej. Tymczasem setki milionów honorariów wędrowały do obcych kieszeni. Nie był to zresztą jedyny atak przypuszczony na PROMIS. Zakusy na program wykazywały CIA(2), FBI, NSA(3) i GE Aerospace(4) z siedzibą w Herndon w Wirginii. Wszystkie te podmioty starały się przejąć PROMIS i rozbudować, już nie o furtkę umożliwiającą penetrację dowolnego systemu, ale o „sztuczną inteligencję”.

GE Aerospace została później przejęta przez firmę Martin-Marietta, która następnie scaliła się w przedsiębiorstwo Lockheed Martin(5), największą na świecie firmę dostarczającą systemy obrony i kontroli przestrzeni powietrznej. Wiele wskazuje na to, że rozwój sztucznej inteligencji był zasługą laboratoriów Los Alamos i Sandia, korzystających z badań ośrodków uniwersyteckich w całych Stanach Zjednoczonych, zwłaszcza Uniwersytetu Harvarda, Cal-Tech i Uniwersytetu Kalifornii.

Oprogramowanie wykorzystywane było wszechstronnie. W czasie zimnej wojny używano go do walki ze Związkiem Sowieckim, ale później służyło z kolei rosyjskiej mafii, reżimowi Saddama Husseina, organizacji Al Kaida oraz całej rzeszy najróżniejszych szpiegów i międzynarodowych kryminalistów. W 1985 roku Maxwell sprzedał PROMIS za 9 milionów USD ujawniając jednocześnie tajemnicę jego tylnych drzwi wojskowemu wywiadowi Chin (PLA-2). Od tej pory program zaczął pracować przeciwko Stanom Zjednoczonym Ameryki. Sowieckie KGB także kupiło oprogramowanie od Maxwella, kopię załatwił im poza tym ich dobrze zakonspirowany w centrali FBI agent – Robert Hanssen(6).

Sowieci, wraz z wywiadami pozostałych krajów demokracji ludowej, w tym Polski, wykorzystywali program do szpiegowania amerykańskiego Departamentu Stanu i 170 amerykańskich ambasad i konsulatów rozsianych po całym świecie. Proceder trwał do roku 1997, do kiedy to w najlepsze korzystały z nieskrępowanego dostępu do sekretów ponad sześćdziesięciu, nie zabezpieczonych jeszcze wtedy, rządowych agencji amerykańskich nasze dzielne WSI(7). Korzystając z programu pozyskanego z sowieckiego źródła, Saddam Hussein i jego najbliżsi transferowali ogromne sumy pieniędzy w niezauważalny dla nikogo sposób w obrębie ogólnoświatowego systemu bankowego. Jakaś część tych kwot z pewnością zasila jeszcze obecną iracką partyzantkę. Wywiad chiński w połowie lat 90. zbudował swój własny departament hakerów, co pozwoliło podobno przy wykorzystaniu posiadanego programu wydobyć z tajnych sejfów laboratoriów Los Alamos i Sandia tajemnice nuklearne Ameryki. Tak sprawę stawiają niektórzy amerykańscy dziennikarze. Myślę jednak, że jest to celowe odwrócenie uwagi od potencjalnych gier wywiadów w tej materii. Straty, jakie poniosła Ameryka przez PROMIS wydają się jednak być niepoliczalne.

Jak podały Washington Times i Fox News, kody źródłowe programu kupił od Rosjan, za pośrednictwem Saudyjczyków, Osama Bin Laden za 2 miliony USD długo przed 11 września. Bez większego trudu Al Kaida mogła od tej pory przerzucać fundusze w niewidoczny dla nikogo sposób i posiłkować się do woli danymi wywiadów Ameryki. Gazety te piszą również inne rzeczy. Podobno FBI przeoczyło doniesienia na temat lekcji latania pobieranych przez pewnego Araba latem 2001 roku z powodu używania przez Biuro starego oprogramowania, pomimo zaleceń dotyczących dokonania w nim zmian. Nie wprowadzono do programu tak zwanego ACS (Automated Case Support(8)), systemu mającego uodpornić PROMIS na ataki. Uważam te „przecieki” za kontrolowane i mające usprawiedliwiać rzekomy brak wiedzy FBI o członkach Al Kaida. Informacje takie, według Nachrichten Heute (29/09/2006), zostały podane gazecie Wprost, co dla mnie stanowi prawie pewnik celowej dezinformacji. Zwłaszcza, że amerykański agent Bin Laden nie musiał programu kupować, a już z pewnością nie od Rosji.

Ruppert, pisząc o kontaktach z Tyree-m przytacza obszerne informacje, jakie od niego uzyskał. Jest w nich mowa o tym, że nie tylko Republikanie wykorzystywali PROMIS. Dużo wcześniej wykazali nim swoje zainteresowanie Demokraci. Ich związek ze sprawą należy datować od chwili, kiedy na jednym roku Akademii Marynarki Wojennej USA w Annapolis, studiowało trzech kolegów. Jimmy Carter(9), Stansfield Turner(10) i późniejszy bankier-miliarder Jackson Stephens. Los w latach następnych związał ich mocniej, poniekąd dzięki programowi PROMIS. Podobno po tym, kiedy rozbudowano go o sztuczną inteligencję, zaadaptowano go do współpracy z oprogramowaniem firmy Systematics, będącej własnością Stephens-a. Na przełomie lat 70. i 80. oprogramowanie to obsługiwało większość transakcji bankowych w USA. Już wtedy istniały powiązania Stephens-a z bankiem BCCI(11), prawie oficjalną pralnią brudnych pieniędzy pochodzących z narkotyków i innych ciemnych interesów ludzi z agencji wywiadowczych. Zaangażowanie do tej „obsługi” programu PROMIS dało możliwość dostępu do wszystkich systemów bankowych świata. Dzięki temu Stephens i jego środowisko dostali narzędzie dające możliwość przewidywania i kreowania wydarzeń na światowych rynkach finansowych.

W swej książce, Michael Ruppert ujawnił jeszcze jeden, bardzo ciekawy szczegół. Wspomniał, że na krótko przed swoją śmiercią Mc Coy uzyskał od Tyree-ego informację o procesorze, o nazwie „Elbit”. Otóż ten chip pamięci typu flash, powstały podobno w Kir Yat-Gat, w Izraelu, posiadał szczególną właściwość. Potrafił działać wykorzystując potencjał elektryczny otoczenia. Oznacza, to że działał nawet wtedy, kiedy komputer, w którym się znajdował, był wyłączony. Dziś takie gadżety, zasilane energią czerpaną z pola magnetycznego zwykłej jarzeniówki sprzedawane są na wolnym rynku. Kolejny chip, o nazwie „Petrie”, będący czymś w rodzaju keylogger-a, zapamiętywał wszelkie naciśnięcia klawiszy z ostatniego półrocza. Współpraca tych procesorów dawała możność wysłania w środku nocy pakietu informacji do przejeżdżającego niedaleko w ciężarówce lub nawet przelatującego na niskiej orbicie w satelicie typu SIGINT(12), odbiornika. Według słów Tyree-ego, systemem interesował się właśnie wywiad Izraela, jeszcze za pośrednictwem Jonathan-a Pollarda(13). Nie tylko zresztą szpiegując Amerykę, ale w opisany wyżej sposób, wszystkie waszyngtońskie ambasady całego świata.

A w tym czasie PROMIS ewoluował. Próg nowej ery przekraczała już bowiem kolejna generacja.


1.- Robert Maxwell, właśc. Jan Ludvik Hoch (ur. 10 czerwca 1923). Brytyjski wydawca i przedsiębiorca prasowy, polityk. Zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach, prawdopodobnie po wypadnięciu z jachtu do morza w pobliżu Wysp Kanaryjskich. Pochowany na Górze Oliwnej w Jerozolimie.
2.- CIA (Central Intelligence Agency - Centralna Agencja Wywiadowcza) – rządowa agencja służby wywiadowczej USA.
3.- NSA (National Security Agency - Agencja Bezpieczeństwa Narodowego). Amerykańska agencja wywiadowcza specjalizująca się w przechwytywaniu informacji za pomocą środków technicznych i jej obróbki za pomocą systemów komputerowych.
4.- General Electric Aerospace - w roku 1990 była to trzecia w Ameryce pod względem wielkości firma lotnicza produkująca dla wojska. Jednak w 1992 podjęto w niej decyzję o sprzedaży działu kosmiczno-lotniczego za ponad 3 miliardy USD firmie Martin Marietta Corporation, dla skonsolidowania systemu obronnego USA.
5.- Lockheed Martin -wiodący amerykański koncern lotniczy i obronny który powstał w 1995 roku z połączenia firm Lockheed i Martin Marietta. Zatrudnia ponad 135 tysięcy osób na całym świecie. Jego główną siedzibą jest Bethesda w stanie Maryland. Lockheed Martin jest największym na świecie dostawcą uzbrojenia. Większość, bo aż 95% dochodów pochodzi od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych i innych agencji federalnych, oraz kontrahentów zagranicznych.
6.- Robert Philip Hanssen (ur. 18 kwietnia 1944 w Chicago) był funkcjonariuszem Federalnego Biura Śledczego. Od 1979 roku współpracował z radzieckim wywiadem wojskowym GRU, z radzieckim wywiadem zagranicznym, Pierwszym Zarządem Głównym KGB, a po roku 1991 z Służbą Wywiadu Zagranicznego Federacji Rosyjskiej. Został aresztowany 18 lutego 2001 roku i skazany na dożywotnie więzienie. Jako wysoki rangą funkcjonariusz działu analityki spraw radzieckich w centrali FBI, przekazywał wywiadowi sowieckiemu bezcenne informacje, m.in. o oficerach KGB i GRU współpracujących z FBI i CIA. Jego historia została zekranizowana w 2007 roku w filmie „Ściśle tajne” (Breach), w którym w rolę Hannsena wcielił się Chris Cooper.
7.- Wojskowe Służby Informacyjne.
8.- ACS – program automatycznego wspierania (tłum. smk).
9.- Jimmy Carter (James Earl Carter, junior ur. 1 października 1924 w Plains) – amerykański polityk, działacz Partii Demokratycznej, 39. Prezydent USA.
10.- Dyrektor CIA za kadencji Jimmy-ego Cartera.
11.- BCCI, Bank of Credit and Commerce International, duży, międzynarodowy bank powstały w Londynie, w 1972 r. Założył go pakistański finansista Agha Hasan Abedi. Spółka zarejestrowana była w Luksemburgu. Bank działał w ponad 70 krajach świata i miał ponad 400 oddziałów. W 1991 r. jego działalność zakończyła się ogromnym skandalem, kiedy okazało się, że stanowił pralnię pieniędzy, właścicieli oskarżono o korupcję, wspieranie terroryzmu, sprzedaż technologii nuklearnych, oszustwa podatkowe, przemyt, przestępstwa imigracyjne, bankowe, handel bronią i machinacje w handlu nieruchomościami. Bank posiadał własną sieć wywiadowczą, a w jego działalność zaangażowanych było kilka wywiadów różnych państw.
12.- SIGINT – SIGnals INTelligence, skrót oznaczający sposób gromadzenia danych wywiadowczych, polegający na przechwytywaniu danych wymienianych pomiędzy ludźmi lub/i urządzeniami.
13.- Jonathan Jay Pollard (ur. 7 sierpnia 1954 r. w Galveston, w Teksasie), były analityk Wywiadu Marynarki USA skazany w 1986 r. za szpiegostwo na rzecz Izraela na dożywocie bez prawa do ubiegania się o warunkowe zwolnienie. Odbywa karę w więzieniu federalnym Butner w Północnej Karolinie.


CDN

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

22 Marca 1951 roku
Zmarł w Londynie Tadeusz Ludwik Piskor, polski generał (ur. 1889)


22 Marca 2005 roku
Zmarł Edward Moskal, polski działacz polonijny w USA, przewodniczący Kongresu Polonii Amerykańskiej (ur. 1924)


Zobacz więcej