Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 119 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 21.06.15 - 14:09     Czytano: [1116]

Dział: WPiS

Nowy czerwcowy Numer WPiS

W sprzedaży pojawił się czerwcowy numer naszego miesięcznika „Wpis”. A w nim jak zwykle wiele interesujących tekstów: reportaży, wywiadów i artykułów rocznicowych. Piszemy m.in. o problemach frankowiczów, agresywnej polityce Rosji i roli Kancelarii Prezydenta. Publikujemy też pierwszy fragment wyczekiwanego drugiego tomu „Dziejów Polski” prof. Andrzeja Nowaka, który ukaże się jesienią. Ponad 80 stron zajmującej lektury!

W bieżącym numerze:

● Od manipulacji do repolonizacji, czy nowe banki? – Leszek Sosnowski rozmawia z głównym ekonomistą SKOK Januszem Szewczakiem o pułapce, w jaką wpadli frankowicze i właściciele polisolokat, opcjach walutowych i repolonizacji banków.

● Dla bluźnierców nie będzie żadnych hamulców?! – artykuł o nieustannych atakach przypuszczanych na Kościół, papieży, duchownych i całą wiarę katolicką. Przeciwnicy Kościoła posunęli się tak daleko, że złożyli w Sejmie wniosek o zniesienie ochrony prawnej uczyć religijnych…

● Ze szczytów władzy nie wszystko widać najlepiej – druga część rozmowy Leszka Sosnowskiego z prof. Andrzejem Nowakiem o sytuacji międzynarodowej: zagrożeniach wynikających z polityki Rosji, miękkim stanowisku administracji Baracka Obamy i składanych Polsce propozycjach podziału Ukrainy.

● Mity o ciemnym średniowieczu – mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Ożóg obala pogląd o średniowieczu jako epoce zacofania i intelektualnego marazmu. Gdyby nie średniowieczni myśliciele, do naszych czasów nie przetrwałby cenny dorobek starożytności.

● Nie możemy się rozejść! Musimy iść wspólnie dalej – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o zadaniach i roli Kancelarii Prezydenta, znaczeniu referendów i inicjatywy obywatelskiej oraz korzyściach i zagrożeniach wynikających z Jednomandatowych Okręgów Wyborczych.

● Świato-podgląd – zestaw ciekawych informacji z całego świata, które niekoniecznie znajdziemy w polskich mediach. Chiny kontynuują zbrojenia, Amnesty International domaga się nieograniczonego prawa kobiet do aborcji, a prezydent Turkmenistanu szykuje się do… dożywotniego sprawowania władzy.

● Dyskretny przyjaciel papieża – w drugą rocznicę śmierci kard. Stanisława Nagyego przypominamy jego wieloletnią przyjaźń z Ojcem Świętym Janem Pawłem II we fragmencie książki Jolanty Sosnowskiej „Kardynał polskich serc”.

● Zaangażowanie w budowanie ojczyzny jest po myśli Boga – bp Stanisław Napierała pisze o korzyściach wynikających z udziału ludzi wierzących w działalności politycznej i społecznej dla dobra ich kraju.

● Jak czarna polewka podana bawarskiemu palatynowi wpłynęła na losy Polski – pierwszy fragment wyczekiwanego drugiego tomu „Dziejów Polski” autorstwa prof. Andrzeja Nowaka, który jesienią ukaże się nakładem naszego wydawnictwa.

● Zrobią wszystko, żeby Polska była Polską – relacja z uroczystości wręczenia wydawnictwu Biały Kruk nagrody „Bez światło-cienia” przyznanej mu przez krakowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy.

● Trzecie przyjście Chrystusa – ks. prof. Andrzej Zwoliński przekonuje, że za pośrednictwem postaci św. Jana Pawła II mieliśmy niezwykłą okazję obserwować działanie mocy i ducha Chrystusa w naszych czasach. Było to tzw. adventus medius, czyli trzecie przyjście Jezusa.

● Jak wyciągnąć polską zbrojeniówkę z zapaści – prezes Narodowego Centrum Studiów Strategicznych i ekspert ds. przemysłu obronnego Tomasz Szatkowski mówi o tragicznym stanie naszych zakładów zbrojeniowych i przedstawia propozycje naprawy sytuacji.

● Wieś, z której śmieje się stolica… – reportaż z małopolskiego Pcimia, który pod światłym zarządem wójta Daniela Obajtka stał się nowoczesną i zamożną gminą.

● Los polski w życie jednego człowieka wcielony – sylwetka zmarłego w kwietniu tego roku Stanisława Pełki Ścibora Marchockiego, kresowiaka, zesłańca, żołnierza 1. Armii Wojska Polskiego, uczestnika podziemia antykomunistycznego, wielkiego polskiego patrioty.

● Zaczyna się zauważać, jak unikatową osobą jest Polak – reportaż z nowojorskiego Manhattanu, gdzie Zena Diop-Zieliński propaguje polskość i polską kulturę w dość nietypowy sposób: nosząc na co dzień szlachecki kontusz lub strój ludowy.

● Krwawy sukces pod Gorlicami – w setną rocznicę przełamania gorlickiego przypominamy przebieg i znaczenie tej wielkiej bitwy dla zmagań na froncie wschodnim I wojny światowej.

● Stąd wyszedł Jan Długosz – reportaż z rodzinnej miejscowości Jana Długosza, Nowej Brzeźnicy nad Wartą. Postać wielkiego kronikarza jest tam pamiętana i otaczana szacunkiem.

A ponadto atrakcyjne oferty książkowe naszego wydawnictwa (w tym nowość: zbiór felietonów Jana Pietrzaka pt. „Śmiech i złość”), propozycje albumów na okres wakacyjny i krzyżówka z nagrodami.

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 2012 roku
Zmarł Wiesław Chrzanowski, polski adwokat, prof. nauk prawnych, żołnierz AK, powst. warszawski, polityk. Marszałek Sejmu I kadencji (ur. 1923)


29 Kwietnia 1980 roku
Zmarł amerykański reżyser filmowy Alfred Hitchcock (ur. 1899)


Zobacz więcej