Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 11.03.15 - 17:09     Czytano: [1273]

Dział: WPiS

Nowy numer WPiS (2/2015) już w sprzedaży


Polecamy najnowszy, lutowy numer magazynu „Wpis”. Zajmujemy się w nim wieloma aktualnymi zagadnieniami, którymi żyje dziś cały kraj. Przeczytacie tam Państwo m.in. o walce górników Jastrzębskiej Spółki Węglowej o swój zakład, znaczeniu przemysłu górniczego dla krajowej gospodarki, dziwnej prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, rocznicy konferencji jałtańskiej oraz nagrodach dla Adama Bujaka i prof. Andrzeja Nowaka. Miesięcznik po raz pierwszy liczy aż 92 strony!

W bieżącym numerze:
● Niechaj narodowie wżdy postronni znają… – dr Justyna Chłap-Nowakowa przybliża okoliczności ustanowienia Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego) i przypomina poetów, pisarzy i uczonych, którzy tworzyli i pielęgnowali piękno polszczyzny.
● Co chwila wyskakiwali policjanci ze strzelbami i palili prosto w górników – nasz reporter odwiedził górników strajkujących w Jastrzębiu-Zdroju. Z rozmów z protestującymi, ich rodzinami, pracownikami prowadzącymi strajk głodowy oraz z rzecznikiem Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Piotrem Szeredą dowiadujemy się, o co naprawdę chodzi: Nie walczą o podwyżki ani przywileje. Walczą o swój zakład pracy…
● Górnictwo to nie tylko koszty. Korzysta z niego cała gospodarka
– rozmowa z prof. Zbigniewem Kasztelewiczem z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie o polskiej branży górniczej: możliwościach, rozwoju, zaniedbaniach, korzyściach z eksploatacji tego surowca, niebezpieczeństwach związanych z uzależnieniem się od innych źródeł energii oraz wpływie górnictwa na środowisko zarówno przyrodnicze, jak i społeczne.
● Bujak nagrodzony światowymi wyróżnieniami – gratulujemy Mistrzowi, z którym mamy przyjemność współtworzyć znane i cenione albumy, prestiżowych nagród: Feniksa Maltańskiego oraz Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum – Przez Sztukę do Boga.
● Kasprowy sprzedany, czyli jak Polskie Koleje Linowe przestały być polskie – bulwersująca sprawa podejrzanej prywatyzacji. Jak to się stało, że zmodernizowana kilka lat temu, przynosząca zyski, będąca prestiżową inwestycją II Rzeczypospolitej i jednym z symboli Zakopanego kolejka na Kasprowy Wierch po cichu stała się własnością funduszu inwestycyjnego z Luksemburga? Górale komentują: Ktosik powiniyn za to po mordzie dostać!
● Św. Jan Paweł II, zbrodnia katyńska i zwykłe polskie parafie
– o wędrownym, chrześcijańskim Teatrze Prowincja, jego historii, spektaklach i planach opowiada Adam Sosnowski, który w małopolskim Łapanowie miał okazję obejrzeć przedstawienie „Santo Subito”.
● 70 lat temu w Jałcie. Świat dzielono bardzo niesprawiedliwie… – w rocznicę zapadnięcia tak tragicznych dla Polaków decyzji mocarstw alianckich prof. Andrzej Nowak analizuje przebieg rokowań i zabiegów, które doprowadziły do oddania naszej Ojczyzny pod „opiekę” Stalina. Zastanawia się też, co można było zrobić inaczej, jak można było zmienić sytuację, kogo i czego zabrakło, by Polska ocaliła niepodległość.
● Polska może wygrać wojnę z Rosją, ale… – w jaki sposób i jak długo mogłaby się bronić Polska, gdyby nastąpił atak ze strony rosyjskiej? Jaki jest prawdziwy stan polskiej armii? Czy rzeczywiście jesteśmy bezpieczni dzięki członkostwu w NATO? Jak możemy zabezpieczyć się i wzmocnić obronność wobec wydarzeń na Ukrainie? Na te i inne pytania w rozmowie z Pawłem Stachnikiem odpowiada prof. Romuald Szeremietiew, były minister i wiceminister obrony narodowej, ekspert wojskowy.
● Biada społeczeństwu, którego obywatele nie rządzą się Męstwem – przestrzega bp Antoni Pacyfik Dydycz, nawiązując do czasów Powstania Styczniowego w homilii z okazji rocznicy bitwy pod Węgrowem 3 lutego 1863 r.
● Dokąd zmierza papież Franciszek? – zasiewane przez mainstreamowe media wątpliwości co do postawy Ojca Świętego rozwiewa w korespondencji z Rzymu Andrea Gagliarducci. Watykanista wyjaśnia działania w sprawie reformy Kurii Rzymskiej, omawia kreację nowych kardynałów oraz relację między teologią a praktyką duszpasterską w pontyfikacie Franciszka.
● „Jeździec polski” Rembrandta jako symbol naszych przodków – wystąpienie prof. Andrzeja Nowaka podczas uroczystości wręczenia nagród „Miesięcznika Literackiego KSIĄŻKI” w Bibliotece Narodowej w Warszawie. Wydany przez Białego Kruka bestsellerowy I tom „Dziejów Polski” profesora został tam uznany za Książkę Roku 2014.
● Każdą lekcję można zaczynać od modlitwy – rozmowa Kajetana Rajskiego na temat lekcji religii w szkołach z ks. prof. Piotrem Tomasikiem, dziekanem Wydziału Teologicznego UKSW w Warszawie, koordynatorem Biura Programowania Katechezy przy Konferencji Episkopatu Polski.
● Czy Kościół zdradził św. Jana Pawła II? – pyta Czesław Ryszka, analizując coraz liczniejsze i przybierające na intensywności zagrożenia dla rodziny, a tym samym dla całej naszej cywilizacji oraz wskazując na odstępstwa od nauczania św. Jana Pawła II, które może być ratunkiem dla Europy…
● Zwijania kolei w Małopolsce ciąg dalszy – informujemy o niepokojących zamiarach władz kolejowej spółki PKP Cargo wobec lokalnych centrali oraz ich pracowników. Komu ma służyć stopniowa likwidacja oddziałów i osłabianie drugiej największej w Europie firmy zajmującej się kolejowym transportem towarów?
● Jak zostać błogosławionym i świętym, czyli Słudzy Boży w Kościele katolickim – często spotykamy się z określeniem „Sługa Boży”. Co jednak dokładnie znaczy ten zwrot, kogo mamy prawo nim nazywać, kto go przyznaje, jakie są dalsze etapy drogi na ołtarze – tłumaczy referent ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, delegat arcybiskupa w wielu procesach beatyfikacyjnych ks. dr Andrzej Scąber.
● Bo jak Polska padnie… – Leszek Sosnowski rozmawia z prof. Krzysztofem Szczerskim o Radzie Europy – historii, strukturze, celach i instrumentach instytucji, w której profesor aktywnie się udziela, a także o poczynaniach w niej reprezentantów Rosji. Szczer(ski)e rozmowy wyjaśniają też m.in., czy Polska rzeczywiście jest zobowiązana do przyjęcia wszystkich konwencji i rezolucji Rady Europy…
● II Rzeczpospolita była w czołówce radiowo-telewizyjnej Europy! – 90 lat temu miała miejsce pierwsza emisja radiowa w Polsce. Dr Marek Piotr Deszczyński przybliża dzieje rozwoju radiofonii i telewizji w naszym kraju, który pod tym względem należał w latach 30. ub.w. do przodujących w Europie.
● Kontrakt podpisali tylko z Ojczyzną – Łukasz Sianożęcki dowodzi, że największe polskie gwiazdy sportu, znane na całym świecie, godne są podziwu i naśladowania nie tylko ze względu na swe wspaniałe osiągnięcia sportowe.
● Módlmy się za Kraków! – wzywa Leszek Sosnowski, opisując upadek Europejskiej Stolicy Kultury, Miasta Literatury, a przede wszystkim – centrum polskości i naszej dumy narodowej. Trudno wprost uwierzyć, że przy Rynku Głównym działają dziś Domy publiczne zamiast księgarń…
● W cyklu Świato-podgląd kolejna porcja wiadomości ze świata, o których w Polsce cicho: rośnie rozwarstwienie społeczne w Niemczech, pojawiły się kolejne dowody na prawdziwość Całunu Turyńskiego i Chusty z Oviedo, amerykański katolicki uniwersytet wyrzuca wykładowcę za krytykę homomałżeństw, Austria domaga się równouprawnienia w… kamieniowaniu, a francuski sąd każe usunąć figurę Maryi.
● Dalekomyślność i erudycja – o najnowszej książce prof. Andrzeja Nowaka „Uległość czy niepodległość” mówią m.in. Halina Łabonarska, prof. Janusz Kawecki i Adam Rąpalski.

A prócz tego jak zawsze zapowiedzi nowości książkowych Białego Kruka, atrakcyjne przeceny i rabaty (w tym pozycje na Wielki Post), informacje o prenumeracie „Wpisu” na 2015 r. oraz krzyżówka z nagrodami.

WPiS

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

29 Kwietnia 2012 roku
Zmarł Wiesław Chrzanowski, polski adwokat, prof. nauk prawnych, żołnierz AK, powst. warszawski, polityk. Marszałek Sejmu I kadencji (ur. 1923)


29 Kwietnia 1980 roku
Zmarł amerykański reżyser filmowy Alfred Hitchcock (ur. 1899)


Zobacz więcej