Sobota 18 Stycznia 2025r. - 18 dz. roku, Imieniny: Beatrycze, Małgorzaty, Piotra
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 24.01.15 - 13:42
Czytano: [1283]
Dział: WPiS
Pierwszy Numer WPiS w Nowym 2015 Roku
W bieżącym numerze:
I jak tu sercem nie być z górnikami? – reportaż Adama Sosnowskiego ze Śląska, gdzie górnicy, ich rodziny i związkowcy protestowali przeciwko zamierzonej przez rząd likwidacji czterech kopalń. Poruszający obraz ludzi z determinacją walczących o swoje miejsca pracy.
Rząd nie zabierze nam godności – wystąpienie przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Piotra Dudy skierowane do związkowców, na temat aktualnej sytuacji w kraju i przebiegu górniczych protestów na Śląsku.
…im kończy się świat – rozmowa Leszka Sosnowskiego z przewodniczącym małopolskiej „Solidarności” Wojciechem Grzeszkiem o likwidacji kopalń, polityce gospodarczej rządu i odpowiedzialności polityków za ich decyzje.
Malować pięknie, czynić dobrze – w 150-lecie urodzin Olgi Boznańskiej sylwetkę wybitnej malarki przypomina Jolanta Sosnowska. Po bogatym i pełnym sukcesów życiu ta utalentowana artystka umierała w biedzie i samotności…
Ruchome przestrzenie Boznańskiej – o prezentowanej w Muzeum Narodowym w Krakowie wystawie „Olga Boznańska” pisze artystka Ewa Barańska-Jamrozik.
Płaca minimalna w Polsce: 37 zł za godzinę! – felieton ekonomiczny Leszka Sosnowskiego o wprowadzonej w tym roku w
Niemczech minimalnej stawce za godzinę pracy wynoszącej 8,5 euro. Autor wyjaśnia, co z tej decyzji wynika dla Polaków i polskich przedsiębiorców.
Stoimy właśnie przed dylematem: uległość czy niepodległość – Antoni Macierewicz omawia najnowszą książkę prof. Andrzeja Nowaka „Uległość czy niepodległość”. Jego zdaniem to najważniejsza dotychczasowa praca tego autora.
Polska potrzebuje reformy ustrojowej – w cyklu „Szczer(ski)e rozmowy” Leszek Sosnowski i prof. Krzysztof Szczerski zastanawiają się nad możliwościami ustrojowej reformy Polski. Czy federalizacja kraju byłaby dziś dobrym rozwiązaniem? I czy wzmocniłaby nasze państwo?
Świato-podgląd – przegląd najciekawszych wiadomości z mediów całego świata, a w nim m.in. religijne retusze w izraelskich gazetach, zakaz pokazywania świń w brytyjskich podręcznikach i cenzura we Włoszech.
Hipolit Cegielski. Wzór na dzisiejsze czasy – w rocznicę urodzin Hipolita Cegielskiego przedstawiamy życie i dorobek tego niezwykłego Polaka, który w trudnych warunkach zaboru pruskiego potrafił stworzyć dosłownie z niczego prężnie działające przedsiębiorstwo przemysłowe i handlowe.
Szlak z więzienia do… św. Jakuba – opowieść o niezwykłej pielgrzymce, mającej być jednocześnie formą resocjalizacji osób karanych. Program realizowany m.in. przez areszt śledczy w Lublinie i archidiecezję lubelską ma pomóc byłym więźniom w powrocie do normalnego życia.
Karmelici XXI wieku – reportaż z klasztoru w Czernej koło Krakowa, gdzie niedawno otwarto nowocześnie zaaranżowane muzeum karmelitańskie, a bracia budują ośrodek dla coraz liczniej przybywających tam pielgrzymów.
Listy spod gilotyny – artykuł o „poznańskiej piątce”, młodych wychowankach Salezjańskiego Oratorium św. Jana Bosko w Poznaniu, członkach konspiracyjnej organizacji, aresztowanych przez gestapo i skazanych na karę śmierci przez zgilotynowanie.
Handlarze cudzymi nieszczęściami i śmiercią – relacja dwójki ostatnich żyjących świadków zbrodni w Jedwabnem. Hieronima Wilczewska i Stefan Boczkowski opowiadają o prawdziwym przebiegu wydarzeń z 10 lipca 1941 r.
Jednak optymistycznie o kryzysach w Kościele – artykuł Czesława Ryszki o trudnych momentach pojawiających się co pewien czas w dziejach Kościoła. Było ich wiele, bywały trudne, ale wszystkie zostały przezwyciężone.
Jak walczył ORP „Kujawiak” – reportaż o wojennych losach polskiego niszczyciela ORP „Kujawiak” i niedawnym odnalezieniu jego wraku spoczywającego na dnie Morza Śródziemnego w pobliżu wybrzeży Malty.
A prócz tego jak zawsze zapowiedzi nowości książkowych Białego Kruka, atrakcyjne przeceny (w tym pozycji na trwający właśnie Rok św. Jana Pawła II i nagrodzonych książek naszego wydawnictwa) oraz krzyżówka z nagrodami.
WPiS
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Nowy Numer WPiS 12/2024 już do nabycia
Jak zawsze przygotowaliśmy dla naszych Czytelników wyselekcjonowany zbiór felietonów na aktualne tematy i całą serię artykułów powiązanych nie tylko z bieżącymi rocznicami historycznymi...
27.12.24 - 20:56 | Czytaj więcej
18 Stycznia 1928 roku
Urodził się Franciszek Pieczka, aktor filmowy i teatralny.
18 Stycznia 1654 roku
Ugoda perejasławska, została zawarta pomiędzy Rosją a Kozakami podczas powstania Chmielnickiego