Niedziela 28 Kwietnia 2024r. - 119 dz. roku,  Imieniny: Bogny, Walerii, Witalisa

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 16.10.23 - 12:17     Czytano: [543]

Jesienne dania pani Lucynki


Lucyna von Bachman, primo voto Staszewska, secundo Ćwierczakiewiczowa

Lucyna Ćwierciakiewiczowa przyszła na świat 17 października 1829 roku. Zmarła w dniu 26 lutego 1901 roku w Warszawie. Była to wielka znawczyni dekoracji i nakryć stołów. Była ona także autorką poradników kulinarnych.

Rodzina


Pochodziła ona z rodziny von Bachmanów, znanej z niepospolitej ekstrawagancji. Była to córka prawnika, która odebrała staranne wykształcenie. Po rozwodzie z pierwszym mężem, obywatelem ziemskim Feliksem Staszewskim, wyszła za inżyniera Stanisława Ćwierciakiewicza. To właśnie będąc w tym małżeństwie, podejmowała ona gości, organizując wieczorki kawowe i wieczorki towarzyskie. Uwielbiała wprost udekorować stół i tak przyrządzić wszelkie dania, aby cała Warszawa na ten temat tygodniami plotkowała. Do dziś do tradycji przeszły "dania jesienne pani Lucynki". Na śniadanie powinno się według XIX- wiecznego zwyczaju podawać kiełbasę na gorąco, zaś koniecznie kotlety bite lub mielone na obiad. Według niej "dnia jesienne" powinny być oparte na mięsie i kiełbasie.

Autorka książek

Znana jest także pani Ćwierciakiewiczowa, jako autorka książek kucharskich. A były to takie pozycje jak: Jedyne praktyczne przepisy wszelkich zapasów spiżarnianych oraz pieczenia ciast, 365 obiadów i kolacji za pięć złotych, Poradnik porządku i różnych nowości gospodarskich, Nauka robienia kwiatów bez pomocy nauczyciela.

W 1883 roku za wydania swoich książek otrzymała w sumie 84 tysiące rubli, co stanowiło niemal trzykrotną wartość sporego majątku ziemskiego. Wysokie zarobki

W tygodniku Bluszcz

W latach 1865-1894, pani Lucyna prowadziła dział mody i gospodarstwa domowego w tygodniku Bluszcz oraz współpracowała ona z Kurierem Warszawskim. Po 1870 roku, prowadziła przy ulicy Królewskiej salon, w którym podejmowała gości przyrządzanymi przez siebie daniami i przy cudnie udekorowanym stole. W okresie jesiennym, prym wśród dekoracji stołowych stanowiły zbierane w parku liście i prasowane przez panią Lucynę.

Kalendarz pani Lucyny

Od 1875 roku, redagowała ona popularny kalendarz "Kolęda dla Gospodyń". Podobnie jak w czasopismach, z którymi współpracowała, publikowała ona w nim porady kulinarne i porady z zakresu gospodarstwa domowego i dekoracji stołowych. Jako zwolenniczka emancypacji, propagowała samodzielną pracę zawodową kobiet. W części literackiej wspomnianego kalendarza zamieszczała nowele, opowiadania i jednoaktowe sztuki teatralne. Swoimi felietonami przyczyniła się do popularyzowania Zakopanego.



Ewa Michałowska - Walkiewicz

Wersja do druku

Czytelnik - 27.10.23 17:26
Cudowny artykul ocudownej polce

Wszystkich komentarzy: (1)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

28 Kwietnia 1939 roku
Niemcy wypowiedziały ponownie pakt o nieagresji wobec Polski, zażądały zwrotu Gdańska.


28 Kwietnia 1947 roku
W Nowym Jorku odbyło się pierwsze nadzwyczajne posiedzenie ONZ.


Zobacz więcej