Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 24.08.23 - 18:53     Czytano: [310]

Koncert RZAWP


Piechota ta szara piechota...

Nasza Redakcja została zaproszona przez członka Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pana Romana Figarskiego, na przeuroczy i jak zwykle przepełniony patriotyzmem koncert wspomnianego zespołu, który miał miejsce w kościele p.w. św. Bartłomieja we Wsoli. Wśród wielu utworów, mogliśmy posłuchać wykonania jakże znanej i lubianej pieśni wojskowej, zatytułowanej "Piechota ta szara piechota".

Miesiąc sierpień


Sierpień to miesiąc, w którym zbiegają się zarówno obchody Święta Wojska Polskiego, jak też i rocznica Cudu nad Wisłą. Właśnie na sierpniowym koncercie RZAWP we Wsoli, mogliśmy posłuchać wielu pieśni patriotycznych uświetniających wspomniane okoliczności. Przybliżmy zatem Naszym Czytelnikom, historię jednej z wykonywanych na koncercie pieśni. Tak dokładnie, nie wiadomo kiedy powstała pieśń, którą znamy pod tytułem "Piechota ta szara piechota". Większość opracowań historycznych uznaje, że był to rok 1918. Historycy mają też wątpliwości co do autorstwa melodii i tekstu. Pierwszy raz wspomniana pieśń, została opublikowana w "Wojskowym śpiewniku żołnierza polskiego" wydanym w 1929 roku, gdzie podaje się, że autor jej jest nieznany. W czasie II wojny światowej wykorzystano melodię tego utworu, do śpiewania wielu różnych znanych piosenek żołnierskich.

Kto był autorem

Dokładna data powstania tej pieśni, nie jest nam znana. Są różne dywagacje, co do autora jej tekstu, gdzie najczęściej w latach 30. ubiegłego wieku wymieniało się podpułkownika Leona Łuskino. Lecz zdarza się też, że niektóre źródła historyczne podają jako twórcę wspomnianego tekstu... "Piechoty"... Bolesława Lubicz - Zahorskiego. Podstawowa wersja utworu, jest opisem marszu Legionowej Piechoty, podkreślającym w szczególny sposób dumę jej żołnierzy z walki o wolność Polski. Tekst tej pieśni wykonywany jest często z jednym błędem, a mianowicie. W drugiej zwrotce mówiącej nam, że "A przed nimi drzewa salutują", powinno być zastąpione zwrotem, "A przed nimi drzewce salutują", ponieważ chodzi tutaj o drzewce zwycięskich sztandarów polskich pułków, niosących nam Polakom upragnioną wolność.

Polska formacja wojskowa

Legiony Polskie, były polską formacją w składzie armii austro- węgierskiej. Początkiem ich historii było utworzenie Pierwszej Kompanii Kadrowej, którą Józef Piłsudski uformował w Krakowie w dniu 3 sierpnia 1914 roku, przez połączenie oddziałów Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. Zaraz na początku sierpnia wydano rozkaz powołujący Legion Wschodni (we Lwowie) i Legion Zachodni (w Krakowie). Wobec zajęcia Lwowa przez armię rosyjską, Legion Wschodni został szybko rozwiązany. Legion Zachodni wystawił 1 Pułk Piechoty, który pod dowództwem Józefa Piłsudskiego walczył jako tylna straż wojsk austriackich na lewym brzegu Wisły. Z biegiem czasu, wziął on udział w bitwach pod Laskami, Anielinem i Krzywopłotami, tak istotnymi podczas trwającej wojny.

Jak zatem widzimy, warto jest tą pieśnią podkreślić wagę Legionów Polskich, które dla naszej wolności, z odwagą szły na każdy front toczącej się wielkiej wojny, nacierając na wroga, który niszczył naszą narodowość przez 123 lata.

Raz jeszcze dziękujemy panu Romanowi Figarskiemu, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w tak wspaniałym koncercie.



Ewa Michałowska- Walkiewicz

     



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1921 roku
Państwa zwycięskie w I wojnie światowej ustaliły wysokość reparacji wojennych na Niemcy.


27 Kwietnia 1997 roku
Zmarł Piotr Skrzynecki, konferansjer kabaretu Piwnica pod Baranami


Zobacz więcej