Piątek 17 Stycznia 2025r. - 17 dz. roku,  Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 15.08.23 - 11:22     Czytano: [408]

Święto Wojska Polskiego


W dniu 15 sierpnia

Dzień Wojska Polskiego, to szczególne święto Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Jest ono obchodzone w dniu 15 sierpnia każdego roku, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, zwyczajowo zwanej Cudem nad Wisłą.

Bitwa Warszawska


Bitwa Warszawska rozegrana była w 1920 roku, podczas toczącej się wojny polsko- bolszewickiej. W czasie wspomnianej bitwy, żołnierz polski uratował Europę przed rozprzestrzeniającą się nawałą bolszewicką, zwaną zwyczajowo "stalinowską czerwoną zarazą".

Dzień wolny od pracy

Święto Wojska Polskiego, jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W okresie II Rzeczpospolitej obchodzono to święto jako "Dzień Żołnierza", również dla upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, także w dniu 15 sierpnia. Warto jest wiedzieć, że w dniu 15 sierpnia 1920 roku w godzinach nocnych, pierwsze oddziały 21 Dywizji Górskiej rozpoczęły forsowanie rzeki Wieprz znajdującej się w pobliżu Kocka. Rozpoczęto wówczas kontrofensywę, w wyniku której rozbito wojska rosyjskiego Frontu Zachodniego, znajdującego się pod rozkazami Michaiła Tuchaczewskiego.

Okres międzywojenny

"Dzień Żołnierza", bardzo uroczyście obchodzono w czasie międzywojnia. Święto to obchodzono aż do roku 1989 pod nazwą Dnia Wojska Polskiego, ale już w dniu 12 października, ku uczczeniu bitwy mającej miejsce pod Lenino z udziałem I Dywizji Piechoty. Im Tadeusza Kościuszki. Bitwa ta, była rozegrana w czasie II wojny światowej.

Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 przywróciła obchody Święta Wojska Polskiego w dniu 15 sierpnia każdego roku.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

     



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

17 Stycznia 1773 roku
Urodził się Józef Sułkowski, polski oficer, adiutant Napoleona Bonapartego (zm. 1798)


17 Stycznia 1945 roku
Załoga policyjnego więzienia niemieckiego w Łodzi zamordowała 1.500 więźniów, w przededniu wyzwolenia miasta


Zobacz więcej