Sobota 27 Kwietnia 2024r. - 118 dz. roku,  Imieniny: Sergiusza, Teofila, Zyty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.08.23 - 14:36     Czytano: [308]

Historia kąpieli


Nieprzyjemne zapachy jakie wydaje ludzkie niemyte ciało, wydawały się niegdyś oczywiste i naturalne. Mycie całego ciała kiedyś nie stanowiło codziennej czynności.

Brak kontaktu z wodą

Unikano w dobie średniowiecza, wszelkiego kontaktu z wodą. Uważano bowiem ten nawyk za niezdrowy. Wolano założyć sobie na głowę perukę, niż po prostu umyć sobie głowę.

W starych poradnikach

Poradniki dotyczące higieny radziły wszystkim czytelnikom, aby raczej się nie myć. Brud na skórze człowieka, chroni go przed "morowym powietrzem". Co bogatsi mieszkańcy średniowiecznego globu, woleli na siebie wylać morze perfum, niż wziąć po prostu kąpiel.

Kąpiele w łaźniach publicznych

W XVI i XVII stuleciu, gdy na arenę wszelkich chorób wszedł syfilis, ludzie postanowili się myć. Nie każdy jednak czynił to w domu, praktykując zażywanie kąpieli w łaźniach publicznych. Fakt ten prowadził do rozprzestrzeniania się masowego tej choroby.

Osiemnaste stulecie

XVIII wiek przyniósł totalną zmianę, która dotyczyła sposobu podchodzenia ludzi do codziennej higieny. Zdecydowana większość ludzi, sięgała do wszechobecnych zasad savoir-vivreu, które narzucały dbanie o higienę całego ciała, z zębami i częściami intymnymi włącznie. Bez pudru oraz bez przeróżnych maści, przykrywających brud, każdy mył swoje ciało w czystej wodzie z dodatkiem pieniącego się mydła.

Gabinety czystości

Co bogatsi mieszkańcy miast, czynili sobie w swoich domach tak zwane "gabinety czystości", w których raz dziennie na miednicy myto swoje ciało. Części intymne myto najczęściej gąbką lub tamponem z waty nasączonym mydlinami.

Maria Antonina

Maria Antonina, królowa Francji była zawsze obiektem krytyki, ponieważ chętnie się kąpała, nagminnie spóźniając się na przyjęcia i bale. Regularnie dwa razy dziennie myła ona swoje nogi i twarz.

Mijają lata

Z biegiem czasu podobnie jak to czynili starożytni Rzymianie, człowiek zaczął regularnie zażywać kąpieli. Kąpiel w gorącej wodzie odprężała człowieka, nadawała mu nowych sił witalnych, a ponadto wymyty człowiek miał zawsze powodzenie u płci przeciwnej.

Nasza Redakcja dziękuje Pani dr Kindze Raińskiej
kustoszowi dyplomowanemu Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, za zaproszenie i możliwość wykonywania zdjęć na zamku, gdzie mogliśmy zapoznać się na pięknie zorganizowanej wystawie z tym, jak na przestrzeni lat człowiek zażywał kąpieli.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

27 Kwietnia 1521 roku
Zmarł Ferdynand Magellan, żeglarz i odkrywca.


27 Kwietnia 1956 roku
Urodziła się Eleni, polska piosenkarka pochodzenia greckiego


Zobacz więcej