Piątek 17 Stycznia 2025r. - 17 dz. roku, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 31.07.23 - 11:55 Czytano: [392]
Dział: Śladami naszych przodków
Historia kredensu
Co to jest kredens
Kredens, to mebel zarówno stojący w pokoju jak też i w kuchni, którego przeznaczeniem jest przechowywanie naczyń i nie dojedzonych pokarmów.
Już w dobie XV stulecia
Znany on już jest od początku XV wieku, jako mebel skrzyniowy służący do przechowywania różnych rzeczy. Trzymano w nim zamknięte potrawy, które nie wymagały schłodzenia. W formie bardzo zdobnej pojawił się kredens w meblarstwie włoskim w 1500 roku. Posiadał on wówczas nazwę credenzone. A służył do przechowywania obrusów i drogiego szkła.
Jak wyglądał kredens
Był on niską, szeroko rozbudowaną szafką, najczęściej zamykaną z przodu dwoma drzwiczkami. Rzadko posiadał on szuflady. Na wierzchu wystawiano przy szczególnych okazjach stojące na nim dzbany, misy, puchary oraz bardzo drogie naczynia stołowe. Zazwyczaj zdobiony był on dekoracją rzeźbiarską fryzową, pilastrową czy też cokołową. W czasach późniejszych, naśladowany był jego styl francuski. Kredens posiadał wysokie nogi, zwane potocznie słupkami. Jego angielską odmianą w dobie gotyku był kredens o nazwie cupboard. Był to kredens dwukondygnacyjny masywniejszy, posiadający szeroko otwierane drzwi, jedynie z dłuższego boku.
W domach mieszczan
W zwykłym gospodarstwie domowym, funkcję kredensu spełniał duży mebel usytuowany w kuchni, służący do przechowywania naczyń i pokarmów. Zaś ten stojący w pokoju, przechowywał srebrne i kryształowe zastawy oraz bieliznę stołową. W XIX wieku, kredens upowszechnił się i ustalił dwukondygnacyjny swój wygląd.
W domach szlacheckich
W dawnych pałacach szlacheckich, w kredensach przechowywano obrusy, serwety oraz tuż przed podaniem przechowywano najczęściej słodkie posiłki. Niekiedy w kredensie przechowywano srebra, zatem on nosił zwyczajową nazwę "domowego srebrnika".
Ewa Michałowska -Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
17 Stycznia 1945 roku
Rozwiązanie podziemnej organizacji "Szare Szeregi"
17 Stycznia 1934 roku
Urodziła się Lidia Korsakówna, polska aktorka