Piątek 17 Stycznia 2025r. - 17 dz. roku, Imieniny: Antoniego, Henryki, Mariana
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 31.12.22 - 17:02 Czytano: [328]
Dział: Śladami naszych przodków
Iluminacje świetlne
Na Nowy Rok
Gdy nastaje Nowy Rok, każdy z nas wiąże z tymczasem swoje nadzieje na lepsze jutro. Aby zatem przywitać Go w należyty sposób, ludzie od dawna przy furtkach prowadzących na podwórko, umieszczali palące się całą noc pochodnie, lub świece gromniczne. Wierzono bowiem, że światło w najbardziej adekwatny sposób uczci Nowego Gościa. Z biegiem lat światła te zastąpiono elektrycznymi iluminacjami świetlnymi, które są bardziej praktyczne i urokliwe.
Rodzaj oświetlenia
Iluminacja, to rodzaj oświetlenia obiektów co powoduje, że dany oświetlany obiekt jest bardziej wyraźny nocą. Iluminacje te mają jeszcze za zadanie tworzenie odpowiedniego nastroju w szczególnym czasie świąt czy też Nowego Roku.
Okres międzywojnia
W dobrach hrabiny Tarnowskiej z Końskich, już od miesiąca listopada każdego roku, zbierano w specjalne stągwie oleje palne. Gdy zbliżał się Nowy Rok, podpalano wspomniane oleje a pamiętać należy, że paliły się one niekiedy aż tydzień czasu. Wierzono bowiem wtedy, że tak przywitany Nowy Rok, na pewno przyniesie ze sobą dobro i wszelakie szczęście.
W ubogich domach
W ubogich domach, oczekując nadejścia Nowego Roku, zapalano w oknach świece, aby choć w ten sposób przywitać "nowego gościa". Wiedzieć nam należy, że w dobie dziewiętnastowiecznej, koszt świec należał do wysokich. Zatem gdy nie można sobie było pozwolić na zakup świec, witano Nowy Rok, kolorowymi kokardami, które wywiązane były na drzwiach wejściowych każdego domu.
W obejściach gospodarskich
Kokardy takowe wieszano również przy drzwiach obejść gospodarskich, aby Nowy Rok błogosławił zwierzętom, by mogły się i one doczekać zdrowego przychówku.
Nasza Redakcja wybrała się na Górę Parkową w Krynicy- Zdroju, aby tam podziwiać współczesne iluminacje świetlne.
Ewa Michałowska- Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
17 Stycznia 1945 roku
Załoga policyjnego więzienia niemieckiego w Łodzi zamordowała 1.500 więźniów, w przededniu wyzwolenia miasta
17 Stycznia 1773 roku
Urodził się Józef Sułkowski, polski oficer, adiutant Napoleona Bonapartego (zm. 1798)