Czwartek 2 Maja 2024r. - 123 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.11.22 - 22:06     Czytano: [891]

W miesiącu Dziedzictwa Polskiego


Dla nas Polaków październik jest miesiącem niezwykle ważnym, bowiem wiele się wydarzyło w naszej historii. Chrześcijanie w październiku modlą się na różańcu do Matki Bożej Różańcowej, prosząc o wszelkie łaski, opiekę dla rodziny i ratunek oraz w różnych ważnych sprawach.

16 października 1978 r. po dwóch dniach głosowania o godzinie 18:18 padło "Habemus Papam", a światu ukazał się Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II: "Oto dostojni kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Wezwali go z kraju odległego. Odległego, ale zawsze tak bliskiego dzięki wspólnocie wiary i tradycji chrześcijańskiej. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, to mnie poprawcie". Pamiętamy naszego niezwykłego papieża, głowy kościoła, który uczył nas miłości do drugiego człowiek, orędownik rodzin, prawdy i Golgoty Wschodu.
30 października w kawiarence JOM w Chicago odbyło się spotkanie w miesiącu Dziedzictwa pod hasłem; "Pamięć i tożsamość żyje w nas", to tytuł 14 Antologii twórców chicagowskich.

Po Mszy św. odprawionej przez o. Marka Janowskiego SJ opiekuna poetów i artystów, kapelana nauczycieli. Poeci i członkowie teatru "Rzepicha" z muzykami zebrali się w kawiarence, aby podziękować Św. Janowi Pawłowi II za patronat nad Zrzeszenie, rodzinami, za to , że był z nami, Maryi za modlitwie opiekę nad światem. W drugiej części spotkania odbyła się promocja Antologii.

Każde nasze spotkanie rozpoczyna się modlitwą, którą poprowadził nasz opiekun duchowy o. Marek Janowski SJ.
Całość rozpoczęła się ulubioną pieśnią Św. Jana Pawła II. W dalszej części poeci odczytali wiersze poświęcone JP II, przeplatając pieśniami do Maryi takimi jak: "Bądź pozdrowiona, Serdeczna Matko, Dobra Matko i Królowo, Pozdrawiam Ciebie Matko"

Ula Brynda odczytała piękny wiersz o różańcu autorstwa Jacka Daniluka z tomiku "Jego śladem". Wśród poetów udział wzięli; Maria Mili Purymska, Ewa Belicki, Urszula Brynda, Wiesława Sykut, Jan Żółtek, Jarzy Kowalewski, Józef Maciasz Broda, Dariusz Redliński, Katarzyna Murawska z Milwauke, prowadząca Alina Szymczyk. Warto zacytować wypowiedź honorowego członka Zrzeszenia dr Macieja Andrzeja Zarębskiego prezesa Świętokrzyskiego Towarzystwa Regionalnego, pisarza, fotografika pod redakcją, którego wydaliśmy 14 Antologii, jak również kilka indywidualnych książek. Poniżej zamieszczam jego wypowiedzi w całości; " Chciałbym jako wydawca tomu wyrazić wielką satysfakcję z faktu ukazania się w Bibliotece Świętokrzyskiej kolejnej antologii twórców chicagowskich, skupionych wokół Zrzeszenia Literatów Polskich im. Jana Pawła II. Organizacji, w powstaniu której uczestniczyłem. Obchodziła ona niedawno 15. rocznicę istnienia i w tym minionym okresie, opublikowała trzynaście antologii (obecna jest czternastą).

Satysfakcja jest podwójna, bo wszystkie te tomy, podobnie jak obecny, zostały wydane przez Świętokrzyskie Towarzystwo Regionalne i wszystkie pod moją redakcją. Do prawie wszystkich pisałem albo wstęp, albo słowo od redakcji lub Posłowie. Czuję się więc emocjonalnie związany z tym cyklem edytorskim twórców zza oceanu. Muszę przyznać, iż wszystkie te antologie ukazać się mogły dzięki pasji twórczej, zaangażowaniu i zdolności przywódczej Aliny Szymczyk, współtwórczyni Zrzeszenia Literatów chicagowskich i wieloletniej prezes tej organizacji. Zadziwia różnorodność tematyczna wydawanych od roku 2006 do chwili obecnej antologii. Oto ich tytuły: Janowi Pawłowi II chicagowscy poeci, Powroty, Czy może być inaczej, Spojrzenie, Bez złudzeń, Droga do światła, Sursum Corda, Wyznanie emigranta, Zło dobrem zwyciężaj, Powroty do źródła, Na przestrzeni czasu, Drogi wolności, W hołdzie Wielkiemu Polakowi Świętemu Janowi Pawłowi II i obecny tom Pamięć i tożsamość żyje w nas.
...
Na treść oddawanego do rąk państwa obecnego tomu antologii składają się teksty prozatorskie i poetyckie (tych jest zdecydowanie więcej) autorstwa: Ewy Belicki, Antoniego Bosaka, Łady Iwanickiej, Anny M.Konarskiej, Beaty Korzeniak, Jerzego Kowalewskiego, Janusza Piotra Kowalkowskiego, Rity Leguminy-Drewnickiej, Józefa Maciasza-Brody, Janiny Malickiej, Ewy Michałowskiej-Walkiewicz, Katarzyny Murawskiej, Marii Mili Purymskiej, Elizabeth Oliwkiewicz-Allen, Gitty Rutledge, Wiesławy Sykut-Grzywacz, Aliny Szymczyk i Jana Żółtka, a także o. Marka Janowskiego i o. Jerzego Karpińskiego oraz Lucji Mirowskiej- Kopeć, szefowej Związku Klubów Polskich w USA. Okładkę tomu zdobi zdjęcie Pomnika Katyńskiego w Chicago, wykonane przez Wojciecha Seweryna - artystę, który był jedną z ofiar katastrofy smoleńskiej w kwietniu 2010 r. Zdjęcie pomnika jest autorstwa popularnego dziennikarza i fotografika Polonii chicagowskiej, doskonale mi znanego Andrzeja Baraniaka. Autorem korekty była moja żona Ludomira, popularna wśród Polonii chicagowskiej z powodu trafnych fraszek o wymowie politycznej.

Mam nadzieję na ciepłe przyjęcie tej niejako jubileuszowej pozycji wydawniczej ZLP im. JP II w Chicago, nie tylko przez czytelników polonijnych. Z uwagi na różnorodną treść antologii oraz jej bogactwo tematyczne z pewnością na to zasługuje. Wiersze kolegów z Polski czytała Urszula Brynda, między innymi wiersze Antoniego Bosaka, Janiny Malickiej, oraz wiersze nadesłane Władysława Panasiuka honorowego członka zrzeszenia, czytała Ewa Belicki i Katarzyna Murawska. Maria Mili Purymska odczytała wiersze z Antologii, "Pamięć i tożsamość żyje w nas", natomiast Jan Żółtek odczytał wiersze poświęcony Kardynałowi 1000-lecia ks. Stefanowi Wyszyńskiemu niekoronowanemu królowi Polski z Antologii. Każdy z poetów odczytał swój wiersz lub kolegów z Polski.

Do śpiewu przygrywali: Andrzej Krawczyk akordeon, Zdzisław Kłosowski saksofon, perkusja Igor Galjanty zaprzyjaźniony Ukrainiec, śpiew prowadziła Alina Szymczyk prowadząca spotkanie z członkami teatru "Rzepicha" w składzie; Janina Gejsler, Łucja Strejkowska, Władysław Wytrwał, Jan Niwa. Kolejne spotkanie poetów w kawiarence JOM uświadamia nam jak ważną rolę spełniają twórcy w życiu emigracji. Kolejne spotkanie o zabarwieniu patriotycznej jesieni już 13 listopada.



Alina Szymczyk
Fot.: Ryszard Siek



Październik



Październik dla nas Polaków przypomina nam wiele ważnych wydarzeń, które powinniśmy pamiętać i przypominać, oto kilka z nich:
2 października - w 1413 roku w Horodle zawarto unię polsko - litewską.

3 października - w 1501 roku Aleksander Jagiellończyk został wybrany na króla Polski.

4 października - w 1705 roku Stanisław Leszczyński został koronowany na króla Polski.

6 października - w 1667 roku rozpoczęła się bitwa pod Podhajcami.

7 października - w 1620 roku pod Mohyłowem zginął hetman Stanisław Żółkiewski.

8 października - w 1939 roku Adolf Hitler podpisał dekret o włączeniu do Rzeszy polskich ziem zachodnich i północnych. Do III Rzeszy Niemieckiej wcielone zostały województwa: pomorskie, poznańskie, śląskie, większa część łódzkiego, zachodnia część krakowskiego, część kieleckiego i warszawskiego. Wymienione obszary zostały włączone do istniejących prowincji niemieckich oraz do dwóch nowych okręgów: Wartheland (Kraj Warty) oraz Gdańsk-Prusy Zachodnie. Łącznie Niemcy zaanektowali ok. 92 tys. km kw., na których mieszkało ponad 9 mln osób.

9 października: - w 1626 r. doszło do bitwy z Tatarami pod Białą Cerkwią;

10 października:
- w 1410 roku wojska polskie rozbiły Krzyżaków pod Koronowem;
- w 1794 roku wojska polskie doznały klęski pod Maciejowicami, co zwiastowało upadek powstania kościuszkowskiego.

11 października
- w 1648 r. Jerzy II Rakoczy został księciem Siedmiogrodu;
- w 1779 r. w bitwie pod Savannah zginął w wyniku odniesionych ran bohater Polski i Stanów Zjednoczonych - Kazimierz Pułaski.

12 października - w 1921 r. dokonano podziału Górnego Śląska między Polskę a Niemcy.

14 października: - w 1660 r. rozpoczęła się bitwa pod Cudnowem;

16 października - w 1384 roku Jadwiga Andegaweńska została koronowana na króla Polski.

17 października: - w 1863 roku Romuald Traugutt przejął władzę od Rządu Narodowego i został ostatnim dyktatorem Powstania Styczniowego.

18 października - w 1523 roku urodziła się Anna Jagiellonka, ostatni król Polski z rodu Jagiellonów;

20 października - w 1655 roku w Kiejdanach Janusz Radziwiłł zerwał unię Litwy z Koroną.

26 października - w 1866 roku urodził się Ignacy Daszyński, polski premier.

16 października - 1978 r. po dwóch dniach głosowania o godzinie 18:18 padło "Habemus Papam", a światu ukazał się Karol Wojtyła, który przyjął imię Jan Paweł II: "Oto dostojni kardynałowie powołali nowego biskupa Rzymu. Wezwali go z kraju odległego. Odległego, ale zawsze tak bliskiego dzięki wspólnocie wiary i tradycji chrześcijańskiej. Nie wiem, czy będę umiał dobrze wysłowić się w waszym... naszym języku włoskim. Gdybym się pomylił, to mnie poprawcie". Pamiętamy naszego niezwykłego papieża, głowy kościoła, który uczył nas miłości do drugiego człowiek, orędownik rodzin, prawdy i Golgoty Wschodu.

Przygotowała:
Alina Szymczyk

       

       



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

02 Maja 2006 roku
Zaczęto wydawać pierwsze tablice rejestracyjne z gwiazdkami UE zamiast POLSKIEJ FLAGI


02 Maja 1519 roku
Zmarł Leonardo da Vinci, włoski malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor, filozof (ur. 1452)


Zobacz więcej