Wtorek 30 Listopada 2021r. - 334 dz. roku,  Imieniny: Andrzeja, Maury

| Strona g┼é├│wna | | Mapa serwisu 

dodano: 17.10.21 - 18:35     Czytano: [196]

Dział: Godne uwagi

STOP CENZURZE!





APEL W OBRONIE EWY STANKIEWICZ -
LISTA SYGNATARIUSZY



Warszawa 15.10.2021

APEL W OBRONIE EWY STANKIEWICZ



My, ni┼╝ej podpisani, wyra┼╝amy oburzenie z powodu zawieszenia cyklicznego autorskiego programu redaktor Ewy Stankiewicz "Otwartym tekstem", ciesz─ůcego si─Ö od lat du┼╝ym uznaniem widz├│w TV Republika.

Ostatnim programem, kt├│rego zwiastun wyemitowa┼éa TV Republika, mia┼é by─ç odcinek, w kt├│rym go┼Ťciem Ewy Stankiewicz by┼é minister Piotr Naimski, a tematem - bezpiecze┼ästwo energetyczne Polski. Od nag┼éego wstrzymania emisji min─Ö┼éy kolejne tygodnie, w ci─ůgu kt├│rych nie ukaza┼é si─Ö ┼╝aden odcinek "Otwartym tekstem", co ┼Ťwiadczy o zdj─Öciu cyklu z ram├│wki. Do chwili obecnej nie podano ┼╝adnych uzasadnionych powod├│w takiej decyzji ani formalnie jej nie og┼éoszono.

Szczeg├│lnie bolesny jest fakt, i┼╝ Ewa Stankiewicz nale┼╝y do wsp├│┼éza┼éo┼╝ycieli TV Republika! Jej gor─ůcy apel o tworzenie niezale┼╝nej telewizji wyg┼éoszony podczas pikiety pod TVP we wrze┼Ťniu 2012 roku oraz rozpocz─Öta przez ni─ů zbi├│rka funduszy na ten cel walnie przyczyni┼éy si─Ö powstania TV Republika. "Powstanie tej telewizji to wielka nadzieja na poszerzenie sfery wolno┼Ťci s┼éowa i prze┼éamanie bariery sp├│jnej propagandy najwi─Ökszych medi├│w w Polsce".- pisa┼éa Ewa Stankiewicz w li┼Ťcie otwartym 23.12.2012 r., by w 2013 r. zosta─ç jednym z dyrektor├│w nowo utworzonej stacji.

Ewa Stankiewicz od wielu lat udowadnia, ┼╝e trosk─Ö o Polsk─Ö i niezale┼╝no┼Ť─ç pogl─ůd├│w stawia ponad osobiste korzy┼Ťci. Marginalizacja i wykluczenie z g┼é├│wnego obiegu medialnego to sprawdzone sposoby na pacyfikacj─Ö niepokornych dziennikarzy. Teraz ta metoda zosta┼éa zastosowana w telewizji prywatnej, zaliczanej do tzw. Strefy Wolnego S┼éowa, co budzi tym wi─Öksze oburzenie.

Telewizja Republika przechodzi w┼éa┼Ťnie test wiarygodno┼Ťci. Domagamy si─Ö przywr├│cenia na anten─Ö programu "Otwartym tekstem", emisji zablokowanego przez Prezesa Zarz─ůdu TV Republika Tomasza Sakiewicza odcinka oraz zagwarantowania wolnej od politycznych nacisk├│w pracy redaktor Ewy Stankiewicz.

Domagamy si─Ö we wszystkich mediach, a przede wszystkim tych patriotycznych, przestrzegania wolno┼Ťci s┼éowa oraz swobody dziennikarza w dociekaniu i przedstawianiu prawdy.



Podpisy prosimy nadsyłać na adres mejlowy: bronimyewystankiewicz@gmail.com

Podpisani:

prof. Andrzej Nowak - historyk, Kawaler Orderu Orła Białego (Kraków)
dr hab. inz. Piotr Witakowski- emeryt. prof. AGH, organizator czterech Konferencji Smoleńskich w latach 2012-2015 (Warszawa)
Andrzej Rozp┼éochowski - sygnatariusz porozumienia Sierpnia 1980 r. w Hucie Katowice, jeden z przyw├│dc├│w NSZZ Solidarno┼Ť─ç, wieloletni wi─Özie┼ä polityczny PRL
Adam Macedoński - założyciel pierwszego Komitetu Katyńskiego w PRL w 1978 r., uczestnik ROPCiO, internowany, artysta grafik (Kraków)
Nina Milewska - w jawnej opozycji od 1976 r., wsp├│┼éza┼éo┼╝ycielka KPN, prze┼Ťladowana w stanie wojennym (Gda┼äsk)
Adam Gajkowski - Prezes Federacji Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii, więzień polityczny (Australia)
dr Adam W─Ödrychowicz - lekarz, pose┼é na sejm II kadencji, Przewodnicz─ůcy Rady Politycznej Ruchu Odbudowy Polski (ROP) Jana Olszewskiego (Gliwice)
dr hab. J├│zef Brynkus - prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, wiceprzewodnicz─ůcy Komisji Uczelnianej NSZZ "Solidarno┼Ť─ç", pose┼é na Sejm VIII kadencji w Klubie Kukiz15 (Wadowice)
dr Bohdan Urbankowski - pisarz, poeta, filozof, od lat 70-tych uczestnik nurtu niepodleg┼éo┼Ťciowego (Warszawa)
dr Adam Sandauer - wi─Öziony w 1968 r, uczestnik opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej, honorowy Przewodnicz─ůcy Stowarzyszenia Primum Non Nocere (Warszawa)
dr Justyna Chłap-Nowakowa - polonistka, historyk literatury (Kraków)
dr Marek Baterowicz - poeta, pisarz, tłumacz (Australia)
Jan Pospieszalski - dziennikarz i publicysta, muzyk i kompozytor (Warszawa)
Wojciech Wencel - poeta, publicysta, krytyk literacki (Gdańsk)
dr Herbert Kopiec - pracownik naukowy Uniwersytetu ┼Ül─ůskiego zwolniony z racji pogl─ůd├│w z pracy, autor prac z klasyki pedagogiki (Katowice)
dr Henryk Krzyżanowski - Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczyńskiego (Poznań)
dr J├│zef Wieczorek - pracownik naukowy UJ zwolniony w stanie wojennym, opozycjonista antykomunistyczny, fotoreporter, publicysta (Krak├│w)
Adam S┼éomka - wi─Özie┼ä polityczny, dzia┼éacz KPN-Niez┼éomni i Solidarno┼Ťci Walcz─ůcej, prowadzi Centrum ┼Ücigania Zbrodniarzy Komunistycznych
Janusz Walentynowicz - syn ┼Ťp. Anny Walentynowicz, wsp├│┼éza┼éo┼╝ycielki Wolnych Zwi─ůzk├│w Zawodowych, dzia┼éaczki NSZZ "Solidarno┼Ť─ç", Damy Orderu Or┼éa Bia┼éego
Ryszard Gromadzki - dziennikarz, Polskie Radio 24, tygodnik ?Do Rzeczy?
Janusz Olewi┼äski - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy, wi─Özie┼ä PRL, przewodnicz─ůcy Og├│lnopolskiego Stowarzyszenia Internowanych i Represjonowanych (Siedlce)
Krzysztof Bzdyl - uczestnik ROPCiO, założyciel KPN, drukarz, więzień polityczny od grudnia 1980 r. na Rakowieckiej, członek Małopolskiej rady ds. osób represjonowanych przy wojewodzie
Lidia Sokołowska-Cybart - prawnik, lingwista, działaczka polonijna (Kanada)
Aleksander Rybczyński - poeta, pisarz, twórca portalu Polska-Canada Magazyn Twórczy (Kanada)
dr Wojciech Rohatyn Popkiewicz - pie┼Ťniarz, pisarz, filmowiec, Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Wroc┼éaw)
Marian Stach - konspirator KPN, uwi─Öziony w stanie wojennym wyrokiem J├│zefa Iwulskiego prezesa S─ůdu Najwy┼╝szego
Bogus┼éaw Bardon - Pierwszy Przewodnicz─ůcy Regionu NSZZ "Solidarno┼Ť─ç" Ziemia Opolska, KPN, wi─Özie┼ä polityczny. Przewodnicz─ůcy Wojew├│dzkiej Rady ds. dzia┼éaczy opozycji
Zygmunt Miernik - internowany za dzia┼éalno┼Ť─ç niepodleg┼éo┼Ťciow─ů, koordynator stowarzyszenia Ruch Kontroli S─ůd├│w (D─ůbrowa G├│rnicza)
Wies┼éaw Ukleja - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy, wi─Özie┼ä polityczny PRL (Opole)
Jan ┼Üwito┼ä - cz┼éonek za┼éo┼╝yciel pierwszego w PRL Komitetu Wolnych Zwi─ůzk├│w Zawodowych (WZZ) w 1977 r. w Katowicach
Maria Dorota Pieńkowska - poetka (Warszawa)
Marta Berowska - poetka, pisarka (Warszawa)
Sławomir Matusz - poeta, krytyk literacki, dziennikarz (Sosnowiec)
Stanis┼éawa Korolkiewicz - przewodnicz─ůca podlaskiej rady ds. represjonowanych przy wojewodzie, uczestnik konspiracji antykomunistycznej
Grzegorz Kutermankiewicz - b. dzia┼éacz podziemia niepodleg┼éo┼Ťciowego, cz┼éonek SDP, Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Warszawa)
Janusz Fatyga - prawnik, uczestnik ROPCiO, KPN, internowany, doradca ZR NSZZ "Solidarno┼Ť─ç" Ziemia ┼ü├│dzka
Paweł Zdun - Ruch Kontroli Wyborów (Warszawa)
Danuta Soja - wi─Özie┼ä polityczny PRL, koordynator miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym pn. "Uwolni─ç Miernika - zamkn─ů─ç Michnika!" (Koszalin)
Jaros┼éaw Rolewski - uczestnik zmaga┼ä o wolno┼Ť─ç s┼éowa w PRL, wydawca podziemnej prasy KPN, wi─Özie┼ä polityczny (Pozna┼ä)
Krzysztof Nowakowski - przewodnicz─ůcy Klubu Wi─Özionych i represjonowanych (Bia┼éystok)
Przemys┼éaw Sytek - pose┼é na Sejm I kadencji, dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy NZS i "Soko┼éa", in┼╝ynier i ekonomista (Pozna┼ä)
Czes┼éaw Buksi┼äski - pu┼ékownik LWP, a zarazem tajny dzia┼éacz KPN, Komendant G┼é├│wny odbudowanego w konspiracji Zwi─ůzku ?Strzeleckiego? (Przemy┼Ťl)
Władysław Olszewski - major, zwolniony z LWP za udział w Marszu I Kompanii Kadrowej w 1981 r. i pielęgnowanie tradycji II RP, prowadził w PRL kurs oficerski instruktorów "Strzelca" w parafii u ks. A. Chojnackiego (Krynica).
Zygmunt Korus - więzień PRL od 1968 r. za udział w Międzyuczelnianym Komitecie Strajkowym, założyciel Klubu Gazety Polskiej w Chorzowie
Ryszard Piekart - więzień polityczny PRL, sygnatariusz powstania Konfederacji Polski Niepodległej w 1979r. (Siedlce)
Andrzej Zdun - uczestnik opozycji w PRL, Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy RKW (powiat Legionowski)
Michał Mirecki - uczestnik Grup Oporu "Solidarni" i podziemnego Radia, tropiciel bezkarnych zbrodniarzy komunistycznych (Warszawa)
Eugeniusz Szostak- antykomunista, uwi─Öziony na Rakowieckiej w 1964 r. za konspiracj─Ö m┼éodzie┼╝ow─ů (Warszawa)
Bogus┼éaw Porowski - drukarz opozycji od 1978 r, na Rakowieckiej wieziony w 1985 r, Solidarno┼Ť─ç Walcz─ůca (Warszawa)
Jerzy Andrzej Zimny - pracownik NSZZ "Solidarno┼Ť─ç" i KOWZaP w 1981 r., wi─Özie┼ä polityczny PRL, Ruch Edukacji Narodowej (Cz─Östochowa)
Ewa Ki┼Ťlak - wi─Özie┼ä polityczny PRL, koordynator miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym pn. "Uwolni─ç Miernika - zamkn─ů─ç Michnika" (Cz─Östochowa)
Tadeusz Dudkiewicz - delegat na I Krajowy Zjazd NSZZ "Solidarno┼Ť─ç", internowany, represjonowany w III RPRL (Radomsko)
Jerzy Skwirowski - KPN Żory, organizator strajku na kopalni ZMP w 1988 r. , zwolniony z pracy z wilczym biletem, uczestnik głodówki 11 XI 1988 r. w katedrze w Katowicach po pobiciu przez ZOMO.
Leszek Fr─ůczek - konspiracyjna Solidarno┼Ť─ç Walcz─ůca (Katowice)
Agnieszka ┼╗urek - dziennikarka (Warszawa)
Pawe┼é Lenartowicz - kolporter opozycji, uczestnik miasteczka protestu antykomunist├│w pod S─ůdem Najwy┼╝szym, Stowarzyszenie prawo dziecka do obojga rodzic├│w (Warszawa)
Krzysztof Bi┼äkowski - konspiracyjny KPN Radom, Zwi─ůzek Pi┼ésudczyk├│w
Natalia Tarczyńska - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wyborów (Wrocław)
Hanna Dobrowolska - dziennikarka, członek SDP, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wyborów (Warszawa)
Zygmunt Rosiak - wi─Özie┼ä polityczny, nurt niepodleg┼éo┼Ťciowy od 1979 r. (Warszawa)
Halina Spasowska - dzia┼éacz opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej 1980-1990, koneser sztuki (Wroc┼éaw)
Andrzej Dombrowicz - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy (Warszawa)
Tomasz Małek - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wyborów (Wrocław)
Henryk Michałowski - weteran konspiracji antykomunistycznej w Szczecinie
Andrzej Nowakowski - za┼éo┼╝yciel "Solidarno┼Ťci" w Wadowicach i szef MKZ w tym mie┼Ťcie w 1981, internowany (USA)
Jerzy Kowalski - drukarz gdańskiej opozycji i podziemia w latach 1980-90
Arkadiusz Nowakowski - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wyborów (Łódź)
Andrzej Adamczyk - działacz antykomunistyczny (Siedlce)
Agnieszka Drozd - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Krak├│w)
Dominik Drozd - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Krak├│w)
Marcin Brynda - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy w PRL (Szwajcaria)
Stefan Buchholz - więzień polityczny PRL (USA)
Wanda Dombrowicz - dzia┼éaczka niepodleg┼éo┼Ťciowa (Warszawa)
Tomasz Naruszewicz - Stowarzyszenie Lubuszanie dla Rzeczpospolitej, Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Zielona G├│ra)
Maksymilian Szydłowski - weteran KPN (Radom)
Maciej Juniszewski - wi─Özie┼ä polityczny, dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy
Wiesław Mazurek - Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Warszawa)
Maciej Skar┼╝ewski - Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Warszawa)
Sławomir Kirkuć - więzień polityczny PRL (Bartoszyce)
Jolanta Dobrzy┼äska - ekspert o┼Ťwiatowy, dzia┼éaczka spo┼éeczna
Marek Millati - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy (Siedlce)
Stanis┼éaw Roma┼äski - dzia┼éacz "Solidarno┼Ťci", internowany (Warszawa)
Gra┼╝yna Olewi┼äska - dzia┼éaczka niepodleg┼éo┼Ťciowa (Siedlce)
Andrzej Kordas - grafik, programista, Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Warszawa)
Janusz Szepietowski - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy, wi─Özie┼ä polityczny (Kanada)
Tadeusz ┼Üwierczewski - Konspirator Solidarno┼Ťci Walcz─ůcej (Wroc┼éaw)
Artur Maciaszczyk - KPN Radom, Zwi─ůzek Pi┼ésudczyk├│w
Zbigniew Czertwan - dzia┼éacz opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej (Sandomierz)
Monika Bieniek - Niezłomni (Kraków)
Stanislaw Frej - internowany w PRL, działacz polonijny (Kanada)
Dariusz Tajchman - działacz opozycji antykomunistycznej (Krosno)
Zdzis┼éaw Wliszczak - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy, wi─Özie┼ä polityczny (USA)
Andrzej Warcha┼éowski - cz┼éonek Komisji Krajowej NSZZ "S", za┼éo┼╝yciel Solidarno┼Ťci w O┼Ťrodku TVP w Krakowie, internowany
Agnieszka Pawlik-Regulska - polonistka, organizatorka koncert├│w patriotycznych (Warszawa)
Paluch Eugeniusz - antykomunista (Kielce)
Bernard Bujwicki - vice-przewodnicz─ůcy "Solidarno┼Ťci " Regionu Bia┼éystok w 1981r, internowany (Niewodnica Ko┼Ťcielna)
Bonek Krzysztof - więzień polityczny PRL (Busko Zdrój)
Maciej Krogulski - działacz opozycji antykomunistycznej, KPN i NZS (Katowice)
Anna Ładzińska - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wyborów (Pieńków)
Władysław Rutkiewicz - represjonowany (Kielce)
Mieczys┼éaw Liber - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy (Kury┼é├│wka)
Janusz Trybus - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy (Wysoka)
Wojciech Radkowiak - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Lublin)
Wies┼éaw Rachwa┼é - uczestnik walki o wolno┼Ť─ç s┼éowa, represjonowany z powod├│w politycznych w PRL (Wroc┼éaw)
Piotr Henryk Radowski - inżynier, działacz KPN, internowany w grudniu 1981, zmuszony do opuszczenia Kraju, jeden z liderów Polonii austriackiej (Wiedeń)
Janusz Daniluk - dziennikarz, uczestnik miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym pn. "Uwolni─ç Miernika - zamkn─ů─ç Michnika" (Warszawa)
Zbigniew Bagiński - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wyborów (Lublin)
Sylwester Kruszewski - uczestnik miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym w sprawie dekomunizacji s─ůd├│w (Warszawa)
Tomasz Rz─ůdkowski - poligrafik artysta (Warszawa)
Maria Makarewicz - Niez┼éomna, uczestnik miasteczka protestu pod SN i Ruchu Kontroli S─ůd├│w (Warszawa)
Wojciech Szlachetko - były redaktor Tygodnika Polskiego, Melbourne, Elsternwick, Vic.(Kanada)
Zbigniew Skowroński - red. nacz. Polsko-polonijnej Gazety Internetowej KWORUM
Marian Kałuski - dziennikarz i pisarz (Australia)
Bo┼╝ena Ratter - felietonistka (Warszawa)
Jolanta Skowronek - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Lublin)
Dorota Dziuba - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Lublin)
Zuzanna Stec - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Ruch Kontroli Wybor├│w (Karwica, Ruciane-Nida)
Robert W. Jankowski - dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy, Akademicki Klub Obywatelski im. Lecha Kaczy┼äskiego (Pozna┼ä)
Lech Krawczyk - prezes Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół Polski 1896" w Austrii, działacz polonijny (Wiedeń)
Alex Matwiejszyn - działacz polonijny
Alex Oczak- działacz polonijny
Zofia Kemp - działaczka polonijna (Australia)
Artur Rogala - działacz opozycji Ruch WIP (Kraków)
Lidia Bajkowska - dzia┼éaczka opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej 1980-1990, pedagog, pianistka, autor znanych bajek dla dzieci
Maciej Kublikowski - wiceprzew. Oddziału Siedlce Regionu Mazowsze Internowany, pobity, hospitalizowany, drukarz gazet podziemnych. Obecnie Ruchu Edukacji Narodowej i Ruchu Kontroli Wyborów
Adam Turula - historyk, harcerz, dziennikarz, niezale┼╝ny producent TV
Mariusz Nosarzewski - działacz opozycji młodzieżowej FMW (Płock)
Tomasz Mianowicz - działacz opozycji od lat 70-tych (Wrocław ? Monachium)
Alfred Surma - działacz konspiracji antykomunistycznej (Olsztyn)
Janina Radomska - dzia┼éacz KPN (D─ůbrowa G├│rnicza)
Henryk B─ůkowicz - KPN ┼Üwi─Ötoch┼éowice
Zbigniew Brycki - antykomunista (D─ůbrowa G├│rnicza)
Danuta Radwa┼äska Vollus - prawnik i dziennikarz ┼Ťledczy portalu "Victoria veritas Vincit, za┼éo┼╝ycielka grupy" Sprawiedliwa Ojczyzna - walka z bezprawiem s─ůd├│w (Krak├│w)
Sławomir Różański - weteran
Lech Osikowicz - działacz społeczny: zwolennik opieki naprzemiennej rodziców nad dziećmi
Barbara ┼Üwiderska - chemik; zawsze jestem z tymi, kt├│rzy walcz─ů ze z┼éem i s─ů wierni has┼éu: B├│g - Honor - Ojczyzna!
Jerzy Wnorowski - więzień stalinowski (Białystok)
Zbigniew Galicki - dzia┼éacz Solidarno┼Ťci, delegat Regionu Ma┼éopolska, w PRL w opozycji
Dariusz Walusiak - re┼╝yser dokumentalista (Krak├│w)
Jarek Gunia - młodzieżowa konspiracja w PRL, współpracownik Sławomira Skrzypka
Zbigniew Lisiecki - Stowarzyszenie na rzecz reprywatyzacji w┼éa┼Ťcicieli II RP
Piotr Świerczyński - Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Katowice)
Piotr Bachurski - Redaktor Naczelny tygodnika "Warszawska Gazeta"
Robert B─ůkiewicz - Prezes Stowarzyszenia "Marsz Niepodleg┼éo┼Ťci"
Pawe┼é Baca - Szef Sztabu Komendy G┼é├│wnej Zwi─ůzku Strzeleckiego "Strzelec", uczestnik opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej.
Rajmund Pollak - jeden z przyw├│dc├│w NSZZ "Solidarno┼Ť─ç" w Fabryce Samochod├│w Ma┼éolitra┼╝owych, autor ksi─ů┼╝ki-raportu: "Polacy wykl─Öci z FSM za komuny i podczas w┼éoskiej inwazji" o kulisach prywatyzacji, Ruch Kontroli S─ůd├│w (Bielsko-Bia┼éa)
Paweł Milla - uczestnik opozycji antykomunistycznej w PRL; Stowarzyszenie RKW Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy (Bydgoszcz)
Alfred Surma - cz┼éonek zarz─ůdu ko┼éa grodzkiego NSZZ Solidarno┼Ťci w Olsztynie, za┼éo┼╝yciel zarz─ůdu Wojew├│dzkiego Solidarno┼Ťci Rolnik├│w Indywidualnych w Koszalinie. Dzia┼éacz opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej.
Lech Osiak - dzia┼éacz opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej i SW przez ca┼ée lata 80-te. Wsp├│┼éorganizator strajk├│w 1988. (Jastrz─Öbie)
Wioleta Osiak - dzia┼éacz opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej 1986-1990
Stefan Mazgaj [z ma┼é┼╝onk─ů Zdzis┼éaw─ů i trojgiem dzieci] - dzia┼éacz Pierwszej Solidarno┼Ťci 1980 r., Grudnia 1981, za┼éo┼╝yciel Klubu GP, aktywny w Ruchu Odbudowy Polski, Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Tychy)
Piotr Cieszyński - akcjonariusz TV Republika (Poznań)
Jacek Derewienko - Stowarzyszenie Solidarni2010, Ruch Kontroli Wybor├│w
Andrzej Leja - publicysta i dziennikarz og├│lnopolskiego tygodnika "Warszawska Gazeta"
Mirosław Rój-Sarnecki - dziennikarz niezależny, tworzył media podczas strajku w gdańskim Elmorze w 1980 r.
Tomasz Hubert Cioska - dzia┼éacz opozycji antykomunistycznej, wiceprzewodnicz─ůcy Rady Programowej RdR i wiceprzewodnicz─ůcy zarz─ůdu wojew├│dzkiego RdR, Ruch Kontroli Wybor├│w
Marcin Dybowski - Stowarzyszenie RKW
Janusz Tydda - historyk, informatyk, Stowarzyszenie Republika Polonia
Marek Ludwikiewucz
Jan Michalak - Wiceprezes Stowarzyszenia Nasza Polonia " Australia", więzień polityczny w stanie wojennym
Włodzimierz Cyrulczyk - Stowarzyszenie Solidarni2010 (Szczecin)
Andrzej Dembi┼äski - naukowiec, wydawca niepodleg┼éo┼Ťciowy, skazany na przymusow─ů emigracj─Ö we Francji , cz┼éonek konspiracyjnego Komitetu Katy┼äskiego, ofiara 5 zamach├│w na ┼╝ycie w Polsce, Francji i Anglii, fundator pomnika ks. Jerzego Popie┼éuszki w Pary┼╝u, wsp├│┼éorganizator przewiezienia i ustawienia w 1991 roku pierwszych Krzy┼╝y-Pomnik├│w na miejscach ka┼║ni w Charkowie i Miednoje (Francja)
Wanda Makowska - Sydney, NSW (Australia)
Jacek- Andrzej Mruk - Olsztyn
Sławomir Winch - prof. SGH
Ewa Stasinowska - działaczka patriotyczna w Holandii, założycielka zawieszonego przez red. Sakiewicza Klubu Gazety Polskiej w Amsterdamie, współpracowniczka Reduty Obrony Dobrego Imienia, były członek Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszalku Senatu (Holandia)
Jolanta Zieleniak
Dr Sylwia Greda-Bogusz - OAM
Danuta Palińska - dr n.med. lekarz psychiatra, tłumacz literatury polskiej na j. norweski (Norwegia)
Rafał Paliński - lekarz psychiatra (Norwegia)
Jacek Kazimierski - cz┼éonek Prezydium i rzecznik prasowy Krajowej KK Drzewiarzy NSZZ"S", uczestnik I Krajowego Zjazdu NSZZ "Solidarno┼Ť─ç", represjonowany w stanie wojennym, Stowarzyszenie Solidarni 2010
Paweł Górnikowski
Zdzis┼é─ůw ┼Ül─Özak - Bielsko-Bia┼éa
prof. Wojciech Rypniewski - biochemik, PAN
Małgorzata Tederko-Kaczmarek
Wojciech Kaczmarek
Krystyna Bo┼äkowska - Solidarno┼Ť─ç RKW
Janusz Stanisław Gajewski - reporter - dokumentalista, członek Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Były prac. Reprografii IPN (Warszawa)
Wiesław Główczyński - matematyk, internowany
Łucja Goj - nauczyciel
Piotr Goj - emeryt
Andrzej Piotrowski - Wilmington, DE (USA)
Andrzej Nowak - by┼éy dzia┼éacz NSZZ Solidarno┼Ť─ç, IV Obszar KPN Lublin, Liga Republika┼äska, Zwi─ůzek Pi┼ésudczyk├│w (Lublin)
Antoni Pyrkosz - lekarz, dzia┼éacz niepodleg┼éo┼Ťciowy
Jan Raczycki - więzień polityczny w PRL, Prezes Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w PRL "Przymierze" (Bydgoszcz)
dr n. hum. Małgorzata Stępa - Kraków
Waldemar Bujanowicz
Jolanta Malawska
Michał Kuc - Stowarzyszenie Solidarni 2010 Stowarzyszenie Szaniec (Kraków)
Ewa Paluszek - więzień polityczny stanu wojennego, Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL "Przymierze" (Bydgoszcz)
Lila Wnuk - Ostr├│w
Aldona Zaorska - Redaktor Naczelna miesi─Öcznika "Zakazana Historia", dziennikarka tygodnika "Warszawska Gazeta" i telewizji PL1.TV
Ewa Szakalicka - reżyserka, autorka filmu "Podwójnie Wyklęty", córka żołnierza Armii Krajowej Okręgu Nowogródek
Roman Adler - historyk kultury pracy na ziemiach polskich, ze szczeg├│lnym uwzgl─Ödnieniem ┼Ül─ůska
S┼éawomir R├│┼╝a┼äski - konspiracja niepodleg┼éo┼Ťciowa, obecnie we w┼éadzach Zwi─ůzku Zawodowego Rolnictwa "Samoobrona" (Olsztyn)
Piotr Hlebowicz - Autonomiczny Wydzia┼é Wschodni "Solidarno┼Ťci Walcz─ůcej" (podbeskidzie)
Władysław Pyrczak - KPN Wieliczka
Andrzej Gu┼╝kowski - Solidarno┼Ť─ç Walcz─ůca Ziemi Gliwickiej , Niez┼éomni
Urszula Cantemir - Zarz─ůd Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez Organa Pa┼ästwa "STOP KRZYWDZIE!" (Zielona G├│ra)
Kazimierz Herian - Zarz─ůd Stowarzyszenia Pokrzywdzonych przez Organa Pa┼ästwa "STOP KRZYWDZIE!" (Zielona G├│ra)
El┼╝bieta Kogowska-Piasecka - Stowarzyszenie Solidarni 2010, Stowarzyszenie WiN Wolno┼Ť─ç i Niezawis┼éo┼Ť─ç - Prezes Inspektoratu ┼Ül─ůsk, nauczyciel (Gliwice)
Tomasz Piasecki: Stowarzyszenie Solidarni 201, Stowarzyszenie WiN Wolno┼Ť─ç i Niezawis┼éo┼Ť─ç - Zast─Öpca Prezesa Inspektoratu ┼Ül─ůsk (Gliwice)
Hanna Dascier - dzia┼éaczka niepodleg┼éo┼Ťciowa, represjonowana z powod├│w politycznych - (Warszawa)
Prof. Grzegorz Musiał- Uniwersytet Adama Mickiewicza, AKO Poznań
Ireneusz Gasiewicz - Stowarzyszenie Solidarni 2010 (Wrocław)
Roman Kotzbach
Anna Fuhrmann - Frankfurt n.M.
Marek Warecki - psycholog, Warecki@Warecki pomagamy ludziom rosn─ů─ç
Jerzy Meder
Stanisław Brzeźniak - działacz opozycji antykomunistycznej- SW, KPN
Jacek Burszka
Adam Domaradzki - Ruch Jedno┼Ť─ç Narodu
Dariusz Popławski
Ewa Ciosek - Akademicki Klub Obywatelski im. prof. Lecha Kaczyńskiego Poznań, Poznański Klub Gazety Polskiej im. gen pil. Andrzeja Błasika
Gra┼╝yna Tydda - B.A. Charles Sturt University (Australia)
Joanna Cieszkowska
Julita Nowakowska - Białystok
Andrzej Mierzyjewski - Chorz├│w
Gra┼╝yna Raniszewska - Polka
Bożena Zielińska - Wrocław
Artur Rogala - dzia┼éacz opozycji antykomunistycznej, Ruch Wolno┼Ť─ç i Pok├│j
Andrzej Karczmarczyk - członek Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej (Poznań)
Andrzej Krepa mgr in┼╝. - przedsi─Öbiorca
Szymon Pietrenko - Krosno Odrzańskie
Pawe┼é Czy┼╝ - by┼éy przewodnicz─ůcy Stowarzyszenia "M┼éodzi Konfederaci", rzecznik prasowy Zjednoczenia Chrze┼Ťcija┼äskich Rodzin
Monika Socha-Czy┼╝ - radna Sejmiku Wojew├│dztwa ┼Ül─ůskiego V kadencji, "Cz┼éowiek Roku 2016 Wojew├│dztwa ┼Ül─ůskiego", prezes Towarzystwa Patriotycznego im. Jana Olszewskiego, przewodnicz─ůca Okr─Ögu Elbl─ůskiego Zjednoczenia Chrze┼Ťcija┼äskich Rodzin
dr Bogus┼éaw Rogalski - pose┼é do Parlamentu Europejskiego VI kadencji, doradca ds. mi─Ödzynarodowych w grupie Europejskich Konserwatyst├│w i Reformator├│w w Parlamencie Europejskim, prezes Zarz─ůdu G┼é├│wnego Zjednoczenia Chrze┼Ťcija┼äskich Rodzin
ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz - UAM Poznań, teolog i publicysta
Jan Wojciechowski - działacz opozycji antykomunistycznej, represjonowany (Warszawa)
Bogdan W─ůtor - przedsi─Öbiorca
Maciej Maciejowski - dziennikarz, medioznawca. W rz─ůdzie Jaros┼éawa Kaczy┼äskiego szef gabinetu politycznego ministra - szefa KPRM. By┼éy pracownik TVP i TV Republika, cz┼éonek SDP
Barbara Butler - B┼éasi┼äska - represjonowany nauczyciel akademicki, historyk filozofii, romanista i iberysta, represjonowany dzia┼éacz podziemia niepodleg┼éo┼Ťciowego i Solidarno┼Ťci, prezes Niezale┼╝nego Ruchu Kobiet (Kobiety dla Niepodleg┼éo┼Ťci), prezes Stowarzyszenia Kombatant├│w Duszpasterstwa Weteran├│w Kawalerii i Artylerii Konnej, b. dzia┼éacz i v-ce prezes Ko┼éa Pokole┼ä AK - SZ┼╗AK
Agnieszka Bogdan mgr in┼╝.
Piotr Pankani - wydawca, redaktor naczelny tygodnika Wiadomo┼Ťci Kraje┼äskie. Wi─Özie┼ä polityczny ZK Potulice, skazany z dekretu o stanie wojennym
Tadeusz Kisiel mgr in┼╝ - Prezes Towarzystwa Mi┼éo┼Ťnik├│w Wilna i Ziemi Wile┼äskiej w Legnicy
Stanisław Jadczak - Częstochowa
Monika Wiench - psycholog, publicysta, Melbourne (Australia)
Robert Dyduch - woj.┼Ťl─ůskie
Andy W. Waligora - Prezes Fundacji JACK STRONG, USA - AUSTRIA - POLAND
Maria Cichewicz
Maciej Kufliński - Gandawa (Belgia)
Afrodyta Papadopulu - architekt (Norwegia)
Marcin Bogdan mgr inż.- Łomianki
Piotr Muszyński - Francja
Tadeusz Jaskulski - by┼éy przewodnicz─ůcy (1980-81) KZ NSZZ "Solidarno┼Ť─ç" w Bydgoszczy, autor i wydawca podziemnych czasopism w tym "┼╗ywi─ů i Broni─ů", wi─Özie┼ä polityczny 1985-87, emigrant polityczny, dzia┼éacz Polculfundation w Australii, by┼éy Przewodnicz─ůcy klubu "Gazety Polskiej" w Wiedniu, przewodnicz─ůcy Polonijnego Klubu Dyskusyjnego w Wiedniu
Karol Cegielski
El┼╝bieta Cegielska - Polka, Szczecin
Rafał Mysiakowski - Lublin
Leszek Marek Kindla - represjonowany za przynale┼╝no┼Ť─ç do Polskiej Armii Wyzwolenia 1968-70.
Ireneusz Kaczmarek - Fundacja Obrona Terytorialna (Sopot)
Marek Deptuła - prezes Niepoprawnego Radia PL
Ewa Blaim-Główczyńska - Ruch Kontroli Wyborów
dr Zdzisław Habasiński - Poznań
dr nauk humanistycznych Krystyna Nowak-Wolna - Opole
Tadeusz Wo┼éyniec - weteran podziemia, dzia┼éacz NSZZ "S" i ROP, Cz┼éonek rady wojew├│dzkiej ds. kombatant├│w przy wojewodzie, uczestnik Miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym "Uwolni─ç Miernika - zamkn─ů─ç Michnika" (Koszalin)
Tomasz Chodnikiewicz - wraz z Maciejem P┼éa┼╝y┼äskim za┼éo┼╝yciel Sp├│┼édzielni ┼Üwietlik w 1983 r. - miejsca pracy wi─Ökszo┼Ťci opozycjonist├│w z Tr├│jmiasta w latach PRL. Prezes Sp├│┼édzielni ┼Üwietlik - spo┼éeczny ruch odbudowy sp├│┼édzielczo┼Ťci w Polsce
Małgorzata Żebrowska - teolog, Stowarzyszenie "BÓG HONOR OJCZYZNA-INICJATYWA OBYWATELSKA"
Andrzej Woroszy┼éo - uczestnik Miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym "Uwolni─ç Miernika - zamkn─ů─ç Michnika", Stowarzyszenie Ruch Kontroli Wybor├│w - Ruch Kontroli W┼éadzy (Siedlce)
Jolanta Malawska - Ruch Kontroli Wybor├│w (Warszawa)
Bogdan Rutkowski - artysta grafik, Niezłomny
Marek Lewicki - Warszawa
Ma┼égorzata Wo┼║niak - weteran opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej (┼ü├│d┼║)
Mieczys┼éaw Wo┼║niak - weteran opozycji niepodleg┼éo┼Ťciowej (┼ü├│d┼║)
Waldemar Szwedowski - dzia┼éacz opozycji antykomunistycznej od 1980r, represjonowany, wsp├│┼éza┼éo┼╝yciel Stowarzyszenia RKW RKW, za┼éo┼╝yciel i przewodnicz─ůcy Komitetu Pami─Öci o Smole┼äsku oraz Klubu Gazety Polskiej w Radomsku
Andrzej Dombrowicz - Warszawa
Wojciech Dobrzy┼äski - Przewodnicz─ůcy Rady Narodowego Instytutu Studi├│w Strategicznych (Warszawa)
Jerzy Kowalski - Gdańsk
Alina Cybula-Borowińska - członek mazowieckiej Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych przy Wojewodzie Mazowieckim (Warszawa)
Barbara K─ůdziela - Warszawa
Krzysztof Witek - Targowskie G├│ry
Henryk Kamiński - Płock
Jerzy Brant - Sierpc
Andrzej Pietrzyk - Krak├│w
dr Stanisław Krajski - historyk filozofii, publicysta, Stanisław Krajski TV - YouTube (Warszawa)
Wojciech Fr─ůszczak - Ostr├│w Wielkopolski
Dariusz Jaworowski - Warszawa
Andrzej Ikert - weteran, uczestnik Miasteczka pod S─ůdem Najwy┼╝szym "Uwolni─ç Miernika - zamkn─ů─ç Michnika" (Wi─Öcbork)
Mirosław Grabowski - Gdańsk
Aniela Bobrowska - Osiek nad Noteci─ů
Zbigniew Berndt - Sypniewo
Krystyna Chmieleńska - Warszawa
Zygmund Sok├│lski - Warszawa
Mirosław Waniewski - Warszawa
Zbigniew Cirko - Krzydłowice
Jan Kulczycki - Warszawa
Roman Tucholski - Szubin
Aniela Sakwa - Lubin
Stanisław Sakwa - Lubin
Edmund Lajdorf - Warszawa

Lista podpis├│w b─Ödzie aktualizowana.

Stowarzyszenie Solidarni 2010

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

30 Listopada 1868 roku
Zmarł Hipolit Cegielski, polski pedagog i przemysłowiec (ur. 1813)


30 Listopada 1900 roku
Zmarł Oscar Wilde, angielski poeta, prozaik, dramatopisarz i filolog klasyczny irlandzkiego pochodzenia (ur. 1854)


Zobacz wi─Öcej