Czwartek 2 Maja 2024r. - 123 dz. roku,  Imieniny: Longiny, Toli, Zygmunta

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 20.05.16 - 19:56     Czytano: [2234]

Włochy – druga ojczyzna Polaków


Oficyna Wydawnicza Kucharski w Toruniu wydała kolejną książkę Mariana Kałuskiego pt. „Włochy – druga ojczyzna Polaków. Powiązania Polski i Polaków z Rzymem, Watykanem, Florencją i Wenecją” (ISBN 978-83-64232-12-1).

Jest to olbrzymie dzieło - książka ma 490 stron (!) i, jak wskazuje jej tytuł, składa się z 4 obszernych rozdziałów: Rzym (str. 9-184), Watykan (str. 185-264), Florencja (str. 265-368) i Wenecja (str. 369-488).
Poszczególne rozdziały zawierają następujące tematy:

RZYM

Rzym - wieczne miasto i stolica świata str. 9
Rzym-Italia w historii politycznej Polski i w życiu narodu polskiego str. 11
Polacy w Rzymie str. 23
Biskupi Polacy w papieskim Rzymie i Watykanie str. 39
Inni polscy duchowni i katolicy świeccy w papieskim Rzymie str. 24
Pielgrzymi polscy w papieskim Rzymie str. 46
Kościół polski św. Stanisława Bpa w Rzymie str. 52
Polskie placówki katolickie w Rzymie str. 55
Powiązania Rzymu ze sztuką polską str. 62
Architektura str. 74
Rzeźba str. 82
Malarstwo str. 96
Polsko-rzymskie powiązania artystyczne str. 109
Muzyka str. 109
Teatr i film str. 114
Polsko-rzymskie powiązania literackie str. 117
Polsko-rzymskie powiązania naukowe str. 129
Prasa polska w Rzymie str. 144
Polonika katolickie w Rzymie str. 153
Polonika świeckie w Rzymie str. 168
Rzymska nekropolia Polaków str. 177
Rzym miastem polskim str. 184

WATYKAN

Państwo Watykańskie str. 185
Dzieje stosunków polsko-watykańskich str. 186
Kardynałowie polscy str. 227
Polacy w Kurii i dykasteriach watykańskich str. 234
Posłowie i dyplomaci polscy w Watykanie str. 247
Kontakty Polski z Watykanem w dokumentach str. 251
Beatyfikacje i kanonizacje Polaków str. 253
Polonika w Watykanie str. 257

FLORENCJA

Florencja – jedna z trzech pereł Włoch str. 265
Polacy we Florencji str. 266
Powiązania polsko-florenckie str. 278
Stosunki handlowe i gospodarcze str. 279
Powiązania religijne str. 284
Powiązania naukowe str. 285
Inne powiązania str. 294
Wątki florenckie w historii Polski str. 296
Polska w kręgu sztuki florenckiej str. 313
Architektura str. 313
Rzeźba str. 317
Rzeźbiarze polscy we Florencji str. 321
Malarstwo str. 324
Malarze polscy we Florencji str. 334
Polsko-florenckie powiązania literackie str. 340
Polsko-florenckie powiązania muzyczne i teatralne str. 358
Muzyka str. 358
Teatr str. 363
Polonika we Florencji str. 365

WENECJA

Wenecja i jej historia str. 369
Polsko-weneckie kontakty religijne str. 372
Polacy w Wenecji str. 381
Wenecja w historii Polski i narodu polskiego str. 391
Polsko-weneckie stosunki handlowe i gospodarcze str. 411
Polsko-weneckie kontakty naukowe str. 419
Polska w kręgu sztuki weneckiej str. 426
Architektura str. 426
Rzeźba str. 433
Malarstwo str. 435
Polsko-weneckie powiązania literackie i wydawnicze str. 452
Polsko-weneckie powiązania artystyczne str. 470
Muzyka str. 470
Film str. 483
Teatr str. 485
Polonika w Wenecji str. 487

Na tylnej stronie okładki wydawca Mirosław Jacek Kucharski zwrócił się do Czytelników w następujących słowach:

„Drodzy Czytelnicy,
Oddajemy w wasze ręce najnowszą książkę Mariana Kałuskiego, która jest owocem dziewięciu lat jego pracy. Takiej książki o Polakach we Włoszech i powiązaniach polsko-włoskich jeszcze nikt nie napisał. To niemal „encyklopedia” obecności Polaków we Włoszech, praca, która znacząco uzupełnia wszystkie wydane do tej pory książki na ten temat. Jest nie tylko pionierską książką w odniesieniu do Florencji i Wenecji, ale także wnosi nowe, nieznane dotąd informacje o polskich powiązaniach z Rzymem i Watykanem, które, wydawać by się mogło, są nam dobrze znane i zostały opisane we wcześniejszych opracowaniach innych autorów. Praca Mariana Kałuskiego, jeszcze przed drukiem, została życzliwie przyjęta przez włosko-polskie środowisko naukowe w Rzymie. Z pewnością italiniści wprowadzą ją do kanonu lektur obowiązkowych. Mamy nadzieję, że tak ważna publikacja doczeka się szybkiego tłumaczenia na język włoski”.
Książkę Mariana Kałuskiego „Włochy – druga ojczyzna Polaków” poprzedza Przedmowa napisana przez profesora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu Jacka Knopka następującej treści:

Przedmowa

Marian Kałuski należy do grona tych przedstawicieli życia emigracyjnego, który nie skupia się jedynie na zabezpieczeniu potrzeb własnych i najbliższej rodziny. Od lat gromadzi materiały dotyczące działalności Polaków i Polonii w świecie. Szczególne miejsce w jego zainteresowaniach stanowią Antypody, którym poświęcił najwięcej swych prac, ale wraz z kolejnymi dekadami przenosiły się one na inne części świata. Zważywszy na fakt, iż mieszka On od ponad 50 lat poza granicami kraju, jest to szczególnie duże wyzwanie przedmiotowe i podmiotowe, gdyż ma On ograniczony dostęp do źródeł i literatury przedmiotu, bez których realizacja kolejnych tematów jest szczególnie utrudniona.

Przygotowana do druku książka Mariana Kałuskiego odnosi się do zagadnień polsko-włoskich. Jest to swoisty leksykon związany z pobytem, działalnością i przedsięwzięciami podejmowany przez Polaków w Rzymie, Florencji i Wenecji. A inicjatywy te były niemałe, o czym świadczy nie tylko autorskie dzieło, ale i to, że dotychczas nie powstała na polskim gruncie tak obszerna książka dotykająca tego ważkiego zagadnienia. Od średniowiecza bowiem mieszkańcy ziem polskich byli obecni na Półwyspie Apenińskim, jak również ludzie związani z Italią docierali nad Wisłę. Słusznie napisał Autor w tytule, że jest to druga ojczyzna Polaków, gdyż rzeczywiście kontakty te zostały nawiązane w pierwszych latach istnienia państwa, a wraz z kolejnymi dekadami rozwijały się. Współcześnie, po otwarciu granic państwowych, tysiące Polaków odwiedza Włochy i szczególne miejsca na Półwyspie związane z działalnością ich rodaków. Czynią w ten sposób także przedstawiciele Polonii, poszukujący polskich inspiracji w terenie.

Książka przygotowana przez Mariana Kałuskiego napisana została nie tylko z myślą o podróżnikach i pielgrzymach, udających się do Rzymu i innych włoskich miast. Tym osobom jednakże służyć ona powinna najbardziej. Dobra narracja Autora i Jego przygotowanie dziennikarskie dały pod względem językowym dobrą dawkę opisu i zainteresowania. One też inspirują Czytelnika, zachęcając do podjęcia dalszych studiów i czytania innych książek przygotowanych przez Autora. Publikacja ta zachęca do napisania kolejnych rzeczowych monografii, do czego Autora zachęcam. W ten sposób wypełniona zostanie kolejna luka obrazująca dzieła i dokonania Polaków poza granicami kraju.

Prof. nadzw. Dr hab. Jacek Knopek
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu



Książka Mariana Kałuskiego odnosi się do zagadnień polsko-włoskich. Jest to swoisty leksykon związany z pobytem, działalnością i przedsięwzięciami podejmowany przez Polaków w Rzymie, Florencji i Wenecji. A inicjatywy te były niemałe, o czym świadczy nie tylko autorskie dzieło, ale i to, że dotychczas nie powstała na polskim gruncie tak obszerna książka dotykająca tego ważkiego zagadnienia. Od średniowiecza bowiem mieszkańcy ziem polskich byli obecni na Półwyspie Apenińskim, jak również ludzie związani z Italią docierali nad Wisłę.

Słusznie napisał Autor w tytule, że jest to druga ojczyzna Polaków, gdyż rzeczywiście kontakty te zostały nawiązane w pierwszych latach istnienia państwa, a wraz
z kolejnymi dekadami rozwijały się. Współcześnie, po otwarciu granic państwowych, tysiące Polaków odwiedza Włochy i szczególne miejsca na Półwyspie związane z działalnością ich rodaków. Czynią w ten sposób także przedstawiciele Polonii, poszukujący polskich inspiracji w terenie.

Oficyna Wydawnicza Kucharski

Wersja do druku

Lubomir - 12.06.16 12:21
Gdyby włodarzom polskich miast zależało, żeby w przyszłości było głośniej o Gdańsku niż o Petersburgu , jako o Wenecji Północy , czy żeby o Elblągu a nie o Kaliningradzie zaczęto mówić jako o Genui Północy, to powinni zrobić wszystko, żeby do szkolnych i miejskich bibliotek trafiła praca P. Kałuskiego 'Włochy - druga ojczyzna Polaków'.

Lubomir - 22.05.16 21:23
Dopóki zainteresowanie ojczyzną Horacego, Wergiliusza, Dantego Alighieri i Michelangelo Buonarrotiego będzie takie jak ostatnio, nie ma co liczyć na popularność w Polsce pracy Pana Mariana Kałuskiego: 'Włochy - druga ojczyzna Polaków'. Nie tylko Polska, ale cała Europa wydaje się zapominać z jakiej gleby cywlizacyjnej wyrosła. Wększość Europejczyków kojarzy Kapitol z masonerią i Waszyngtonem a nie z Wiecznym Miastem Rzym i cywilizacyjnymi korzeniami Europy.

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

02 Maja 1519 roku
Zmarł Leonardo da Vinci, włoski malarz, rzeźbiarz, architekt, konstruktor, filozof (ur. 1452)


02 Maja 1720 roku
Król August II Mocny nadał Suwałkom prawa miejskie


Zobacz więcej