Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 01.04.07 - 20:07     Czytano: [1904]

Misterium Męki Pańskiej

Kilkadziesiąt tysięcy ludzi zgromadziło się w sobotę wieczorem przed Dzwonem Pokoju na poznańskiej Cytadeli, aby obejrzeć jedno z największych w Europie Misteriów Męki Pańskiej.

W tym roku motywem przewodnim były słowa Jana Pawła II: „Musicie być mocni” wygłoszone w 1979 roku na Błoniach w Krakowie.

Słowa te zostały odtworzone w scenie finałowej wraz z innymi fragmentami homilii Jana Pawła II skierowanych do Polaków podczas pielgrzymek apostolskich.

Poznańskie Misterium rozpoczęło się wjazdem Chrystusa do Jerozolimy. Zakończyło - jego ukrzyżowaniem na Golgocie i zwycięskim zmartwychwstaniem. Kulminacyjnym momentem misterium było podniesienie – na sam koniec widowiska – ogromnej, mierzącej 20 metrów długości i 12 metrów szerokości, kopii obrazu Jezusa Miłosiernego z Łagiewnik, którą namalowali studenci poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Podniesienie obrazu zostało dramaturgicznie wpisane w całość Dzieła. Promienie wychodzące z serca Pana Jezusa, podświetlone laserowo, zostały przedłużone na zebranych uczestników i widzów misterium tak, aby każdy został „dotknięty” Bożym Miłosierdziem.

Scenariusz został napisany na podstawie Pisma Świętego oraz książki „Dzień, w którym umarł Chrystus” Jima Bishopa. Wszystkie cytaty wypowiadane przez aktorów pochodzą z Pisma Świętego.

Autorem pomysłu i scenariusza oraz reżyserem gigantycznego plenerowego przedsięwzięcia jest Artur Piotrowski – student Wydziału Operatorskiego Łódzkiej Szkoły Filmowej. W tym roku – podobnie jak i w trzech poprzednich edycjach Misteriów – rolę Jezusa zagrał Ziemowit Howadek.

Na potrzeby spektaklu przygotowano m.in. siedmiometrowej wysokości scenografię; przedstawia ona m.in. pałac Piłata i świątynię Jerozolimską. Sam Dzwon Pokoju zaadoptowany został na bramę Jerozolimy, przez którą „do miasta” wjechał Chrystus. Po drugiej stronie placu stanęła Golgota.

Oprawę świetlną zapewniło wojsko, instalując reflektory przeciwlotnicze, które oświetlają wjazd Chrystusa do Jerozolimy, drogę krzyżową i na scenę Zmartwychwstania. Podświetlają także dzwon pokoju, którego bicie rozlega się podczas tryumfalnego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy i podczas Zmartwychwstania.

Misterium Męki Pańskiej wiernie oddaje historię męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Na Cytadeli poznańskiej pokazane zostało po raz ósmy. Jest jednym z największych widowisk pasyjnych w Europie.

Występy ponad 500 osób: aktorów, muzyków i tancerzy z Teatru Tańca Ewy Wycichowskiej ogląda corocznie około 80-tysięcy widzów.

(PAP)

Wersja do druku

Krystyna - 07.04.07 23:00
Przepraszam za pochopna moja uwage odnoszaca sie do emisji Misterium Meki Panskiej.Poprostu nie przegladnelam programu TV-Poloni.Ogladnelam to imponujace widowisko.TV-Polonia powinna wiecej poswiecic programow dla Poloni,filmy,reportarze,tradycje a wszystko powinno byc dla nas Polakow mieszkajacych poza Polska.
Serdecznie pozdrawiam zyczac dalszych spokojnych dni swiatecznych dla redakcji KWORUM
z calym szacunkiem.

Krystyna4

Krystyna - 07.04.07 20:28
Mielismy nadzieje,ze TV-Polonia pokaze nam Polakom mieszkajacym poza Polska to wspaniale widowisko-Misterium Meki Panskiej z Poznania.Tele-Ekspres -przegapilam,mam nadzieje,ze TVP,wrescie zainteresuje sie Polakami na obczyznie.
Pozdrawiam redakcje KWORUM.
Krystyna ze Szwecji

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Kwietnia 1969 roku
Do portu w Casablance zawinął jacht Leonida Teligi "Opty", kończący samotny rejs dookoła świata.


29 Kwietnia 2007 roku
W wieku 91 lat zmarł Ks. Arcybiskup prof. Kazimierz Majdański, więzień Dachau, założyciel Instytutu Studiów nad Rodziną


Zobacz więcej