Poniedziałek 29 Kwietnia 2024r. - 120 dz. roku,  Imieniny: Hugona, Piotra, Roberty

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 13.09.15 - 19:11     Czytano: [1755]

„PILECKI”

Już 25 września na ekrany polskich kin wchodzi film pt. "Pilecki”. To polski fabularyzowany dokument w reżyserii Mirosława Krzyszkowskiego przedstawiający historię rotmistrza Witolda Pileckiego od czasów jego młodości, poprzez działania w czasie II wojny światowej, aż do uwięzienia i śmierci w maju 1948 roku.

Producentem filmu jest Stowarzyszenie Auschwitz Memento. Środki pozyskano w ramach zbiórki publicznej dzięki akcji "Projekt: Pilecki". Twórcy i producenci filmu oparli się na społecznej aktywności, czyli na czymś, co było bliskie Witoldowi Pileckiemu i co okazało się bliskie również jego rodzinie. Dzięki temu udawało się pokonywać kolejne trudności mnożone przez instytucje i środowiska, które choćby z racji swoich statutowych zadań powinny pomagać, a tego nie czyniły. Od 2009 roku Stowarzyszenie regularnie poszukiwało pieniędzy na film o Pileckim – słało prośby, składało wnioski, brało udział w konkursach grantowych. Mimo, że w międzyczasie zrealizowało siedem dokumentalnych filmów historycznych, które były emitowane w telewizji publicznej oraz telewizjach komercyjnych, to jednak na film o jednym z największych polskich bohaterów nie mogło znaleźć środków ani w agendach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ani w Ministerstwie Obrony Narodowej, ani w urzędach marszałkowskich.

Film „Pilecki” udało się jednak zrealizować dzięki ponad dwóm tysiącom indywidualnych darczyńców i wsparciu Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku. W produkcję filmu, którą rozpoczęto w 2014 roku, zaangażowało się czynnie ponad 300 osób różnych profesji i zainteresowań, zafascynowanych postacią Witolda Pileckiego, liczne grupy rekonstrukcyjne oraz kilka instytucji: Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem, Krakowska Szkoła Filmowa, Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Krakowie, Aeroklub Polski, Muzeum Koryznówka w Nowym Wiśniczu. Bezpośrednio przy realizacji filmu pomagała także rodzina rotmistrza począwszy od syna Andrzeja na prawnukach skończywszy. Dzięki tym wszystkim ludziom i instytucjom możemy 67 lat po śmierci Witolda Pileckiego, wyjątkowego człowieka i bohatera, opowiedzieć Państwu jego historię...

W głównych rolach występują: Marcin Kwaśny (rtm. Witold Pilecki), Małgorzata Kowalska (żona Pileckiego), Piotr Głowacki (gra postać Tomasza Serafińskiego.)

W części dokumentalnej filmu wystąpił syn rotmistrza Witolda Pileckiego, Andrzej Pilecki i Adam Cyra – historyk.
PILECKI-FILM




Poniżej: Marcin Kwaśny (rtm. Witold Pilecki) udziela mediom wywiadu, po pokazie filmu „PILECKI” w Warszawie, na początku września.
Fot.:KWORUM









"PILECKI"
W KINACH OD 25 WRZEŚNIA 2015r.
To pierwszy film fabularny… po 26 latach III RP, o rotmistrzu Witoldzie Pileckim, polskim bohaterze narodowym, zaliczanym do „szóstki” najodważniejszych ludzi na świecie. Polecamy. Ten film trzeba obejrzeć. To lektura obowiązkowa.
(red)

Wersja do druku

ABC - 25.09.15 9:12
Lepiej pózno niż wcale, pisze p. MariaN
I slusznie, ale aby tworzyc takie dziela jak film "Pilecki", potrzebne sa pieniadze, same slowa "patriota", "patriotyzm" nie wystarczają.

Polski (ale czy jeszcze polski?) Instytut Sztuki Filmowej nie przyznaje dofinansowania takich filmow, ktore mowia o bohaterstwie naszych patriotow. Nie przyznal m.in. DLA filmu o polskich lotnikach Dywizjonu 303, czy o rodzinie Ulmów i.in. "Pilecki" powstał dzieki zbiórkom publicznym!

A nasi wybrańcy do SEJMU !? Patrioci - tak chca aby ich tak nazywać... politycy? w tym prawicowi...???? ...
Producent filmu "Pilecki", zwrócił się do WSZYSTKICH parlamentarzystów, by zlożyli się po 100 złotych na produkcję filmu. WPŁATY DOKONAŁO (6) SZEŚCIU Z NICH !!!!!!!!!!!!!!!!!
Tak tylko sześciu!
Powstaje film o ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH", niestety produkcja została przerwana ze względu na brak funduszy (jest nagrana 1/3 zdjęć). Budżet filmu to 1 milion złotych, brakuje 700 tys.

Kto mówi jestem PATRIOTĄ niech idzie za własnymi słowami. Apeluję do najbardziej AKTYWNYCH pouczajacych nas i wypisujacych TU słowa o PATRIOTYŹMIE - pomóżmy reżyserowi, a zyskamy wielkie dzieło.

Każdą złotówkę, każdego dolara można wpłacać na konto; FUNDACJA MIĘDZY SŁOWAMI. Numery kont i informacje o filmie na stronie; fundacjamiędzysłowami.pl
Mniej słow, one znaczą tak mało! Wiecej czynu nam potrzeba.

MariaN - 17.09.15 22:04
Lepiej pózno niż wcale. Nareszcie rotmistrz Pilecki zagościł na ekranach polskich kin. Trzeba się spieszyć w informowaniu mlodych ludzi o bohaterach, bo jeszcze trochę i całkiem zatrze się pamięć o nich. A mamy za co im dziękować, przypłacili zyciem niezłomność i miłość do ojczyzny

Wszystkich komentarzy: (2)   

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami naszych Czytelników. Gazeta Internetowa KWORUM nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

29 Kwietnia 1969 roku
Do portu w Casablance zawinął jacht Leonida Teligi "Opty", kończący samotny rejs dookoła świata.


29 Kwietnia 2012 roku
Zmarł Wiesław Chrzanowski, polski adwokat, prof. nauk prawnych, żołnierz AK, powst. warszawski, polityk. Marszałek Sejmu I kadencji (ur. 1923)


Zobacz więcej