Czwartek 9 Maja 2024r. - 130 dz. roku,  Imieniny: Grzegorza, Karoliny, Karola

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 22.04.18 - 16:53     Czytano: [781]

Jakub Wilhelm Kasper Gieysztor


W British Museum

Towarzystwo Historyczne Renesans ze Skarżyska - Kamiennej, zostało zaproszone do Wielkiej Brytanii, celem czytania wspomnień o naszych bohaterach narodowych. Najwięcej wspomnień dotyczyło powstania styczniowego, które czytane były w British Museum. Wybrane zostało akurat to miejsce, gdyż wielu Polków zginęło w obronie Anglii, a o nich już się dzisiaj nie pamięta. Chcemy zatem naszym czytelnikom przypomnieć osobę Jakuba Gieysztora, naszego powstańca z roku 1863. Jakub Gieysztor, urodził się dnia 18 kwietnia 1827 roku w Medekszach w powiecie kowieńskim. Zmarł natomiast w dniu 15 listopada 1897 roku w Warszawie. Był to polski księgarz, publicysta, pamiętnikarz, uczestnik powstania styczniowego.

Kim był...


Jakub Gieysztor, był synem Stanisława, członka powstańczego komitetu kowieńskiego w 1831 roku i Leokadii z Zawiszów. W 1844 roku, Jakub ukończył ze srebrnym medalem Instytut Szlachecki w Wilnie i rozpoczął studia na Wydziale Prawnym Uniwersytetu Petersburskiego. Tutaj zetknął się on ze środowiskiem Zygmunta Sierakowskiego, wielkiego polskiego patrioty. W 1848 roku, w przededniu egzaminów końcowych, powrócił do kraju, by powstrzymać działania powstańcze młodzieży, m.in. tzw. spisek braci Dalewskich. Osiadł na roli w majątku Ignacogród, gdzie zajął się gospodarowaniem. Założył tu pierwszą czytelnię i pierwszy przeprowadził oczynszowanie chłopów w rejonie Kiejdańskiem. W roku 1858, podczas przygotowań reformy włościańskiej, napisał on swą pierwszą pracę publicystyczną zatytułowaną „Głos szlachcica do swych współbraci o wolności i równości kmiecej". W 1861 roku, Gieysztor utworzył organizację obywatelską zbliżoną do stronnictwa białych.

Wybuch powstania styczniowego

Po wybuchu powstania w roku 1863, Gieysztor został prezesem Wydziału Zarządzającego Prowincjami Litwy. W dniu 31 lipca 1863 roku, wskutek denuncjacji marszałka gubernialnego wileńskiego Aleksandra Domeyki, Jakub Gieysztor został aresztowany. W roku 1865, skazano go na 12 lat ciężkich robót w Usolu. Po trzech latach kary, przeniesiony został do Irkucka, gdzie handlował obuwiem. W 1872 roku, zezwolono mu na powrót do kraju. Zamieszkał w Suwałkach,a potem w Warszawie. W latach 1880-82, był on radcą w Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. W roku 1882 otworzył księgarnię antykwarską, której zasoby zasiliły Bibliotekę Branickich. Był on autorem obszernych Pamiętników, stanowiących cenne źródło do historii lat 1857-1865. Pochowano go na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Ewa Michałowska - Walkiewicz

 



Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

09 Maja 1874 roku
Urodził się Witold Celichowski, polski działacz polityczny, adwokat (zm. 1944).


09 Maja 1794 roku
W czasie insurekcji kościuszkowskiej w Warszawie wykonano wyrok śmierci na przywódcach targowicy.


Zobacz więcej