Niedziela 12 Maja 2024r. - 133 dz. roku,  Imieniny: Dominika, Pankracego

| Strona główna | | Mapa serwisu 

dodano: 07.05.08 - 23:01     Czytano: [2113]

Dział: Godne uwagi

Stosowali prawo wstecz

I Nietykalny Trybunał Konstytucyjny znowu ma szansę się wykazać.

Pod koniec ubiegłego roku, Sąd Najwyższy orzekł, (na podstawie ustawy „Prawo o ustroju sądów powszechnych”), że w latach 80-tych, ubiegłego wieku (jak ten czas leci), sędziowie mieli pełne prawo wydawać wyroki skazujące na więzienie około 1700 opozycjonistów, bo było to zgodne z obowiązującą, peerelowską konstytucją.
Takie orzeczenie Sądu Najwyższego nie spodobało się rzecznikowi praw obywatelskich, który zaskarżył, do Trybunału Konstytucyjnego, same podstawy prawne tej uchwały, bowiem, nie ma prawa zaskarżać jego uchwał.

Rzecznik nie ma pretensji do sędziów – uważa, że PRL miał swoje prawo, a sędziowie działali na jego podstawach i nie można ich pociągać do odpowiedzialności. Jednocześnie zaś podkreśla, że dekret o stanie wojennym był wydany nielegalnie i „nawet do 17 grudnia 1981r. nie był prawem, ponieważ nie opublikowano go w Dzienniku Ustaw”.
W tej sytuacji, ówcześni sędziowie wydawali wyroki skazujące bezprawnie, też nielegalnie, jak sam stan wojenny, co według Janusza Kochanowskiego oznacza, że sprzeniewierzyli się swemu powołaniu.

Teraz Trybunał będzie badał tę część w/w ustawy, na podstawie której, Sąd Najwyższy wydał uchwałę, którą kwestionuje rzecznik praw obywatelskich.

GZ

Wersja do druku

Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!

12 Maja 1975 roku
Wprowadzono nowy podział administracyjny kraju, powstało 49 województw.


12 Maja 1926 roku
Przewrót majowy Józefa Piłsudskiego. Marszałek z popierającymi go oddziałami wkroczył do Warszawy.


Zobacz więcej