Wtorek 14 Stycznia 2025r. - 14 dz. roku, Imieniny: Feliksa, Hilarego, Martyny
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 26.01.21 - 19:28
Czytano: [664]
Dział: Śladami naszych przodków
Izba Edukacji Publicznej
W Księstwie Warszawskim
Izba Edukacji Publicznej, inaczej mówiąc Izba Edukacyjna to naczelny organ administracji publicznej w Księstwie Warszawskim, a następnie w Królestwie Polski.
Piecza nad nauką
Izba Edukacyjna sprawowała nadzór i pieczę nad sprawami dotyczącymi nauki, oświaty i wychowania. Utworzona ona została w dniu 26 stycznia 1807 roku, przez Komisję Rządzącą. Ciąg zdarzeń politycznych na świecie spowodował, że istniała ona tylko do roku 1812. Wiedzieć też należy, że zarządzał wspomnianą Izbą Edukacyjną Onufry Kopczyński.
Cel Izby....
Jego wiernymi pomocnikami w pracy byli Stanisław Staszic oraz Samuel Lindren.
Celem Izby Edukacyjnej był przede wszystkim rozwój szkolnictwa elementarnego, aczkolwiek przykładano też wagę do rozbudowy szkolnictwa średniego (szkoły wydziałowe i podwydziałowe realne i szkoły departamentowe, w których nacisk położono na nauki ścisłe). Izbie edukacyjnej zależało także na rozwoju szkolnictwa wyższego. W Warszawie powstały w roku 1808 Szkoła Prawa, w roku 1809 Szkoła Lekarska, w roku 1811 Szkoła Nauk Administracyjnych. Od roku 1809 Izbie Edukacyjnej podlegał Uniwersytet Jagielloński.
Wraz z administracją państwową
Kierowano się wówczas główną zasadą powiązania systemu szkolnego z administracją państwową. Warto pamiętać, iż w roku 1808 wprowadzono po raz pierwszy na ziemiach polskich obowiązek szkolny. Istotnym zarządzeniem w tej mierze było nałożenie na społeczności lokalne obowiązku tworzenia i finansowego utrzymywania szkół elementarnych, co zaowocowało ich szybkim rozwojem w Księstwie Warszawskim, a potem w Królestwie Polskim. W 1810 roku powstało Towarzystwo Elementarne z Samuelem B. Lindem na czele, którego zadaniem było opracowywanie podręczników szkolnych.
Autor pierwszego elementarza
Dyrektorem Redakcji Ksiąg Elementarnych przy izbie został Konstanty Wolski, który był autorem podręcznika do Nauki początkowego czytania, pisania y rachunków. W roku 2021 w dniu 26 stycznia, wspominamy ten dzień utworzenia Izby Edukacyjnej, która mimo zaborów Ojczyzny, stała się podstawowym wykładnikiem wiedzy dla najmłodszych Polaków.
Ewa Michałowska - Walkiewicz
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Historia karnawału
Biskup Rzymu Petro Gavani, nigdy nie był przeciwny zabawom karnawałowym, niektóre nawet organizował sam w swojej papieskiej siedzibie...
11.01.25 - 18:11 | Czytaj więcej
14 Stycznia 1984 roku
Zmarł w Londynie Henryk Glass, polski instruktor harcerski, związany z nurtem katolicko-narodowym (ur. 1896)
14 Stycznia 1948 roku
UB aresztowało ostatniego komendanta NZW płk. B. Banasiaka ps. "Stefan", wyszedł na wolność w 1957 roku