Czwartek 16 Stycznia 2025r. - 16 dz. roku, Imieniny: Mascelego, Włodzimierza
| Strona główna | | Mapa serwisu
dodano: 26.06.13 - 12:38 Czytano: [1523]
Dział: Kultura i Nauka
„OKNO"
II Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO"
W Ełku zaczyna się II Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Bohaterka filmu, który zdobył w ubiegłym roku Grand Prix Festiwalu, została właśnie skazana przez białoruski sąd!
Z inicjatywy Kongresu Mediów Niezależnych w dniach od 28-30 czerwca (od piątku do niedzieli) w Ełku odbędzie się II Ogólnopolski Festiwal Filmu Niezależnego „OKNO”. Współorganizatorem jest Prezydent Miasta Ełk Tomasz Andrukiewicz. Tegoroczny Festiwal przebiegać będzie pod hasłem „Odkrywamy Polskę nieznaną”.
Festiwal otworzy w piątkowe popołudnie ubiegłoroczny zwycięzca Grand Prix – film Artura Pilarczyka „Pani Weronika i jej chłopcy”. Bohaterka tego filmu, Pani kpt Weronika Sebastianowicz jest Prezesem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi i Prezesem Związku Polaków na Białorusi – wszyscy są szykanowani przez władze białoruskie. Zostali właśnie uznani za winnych i poddani karze finansowej za spontaniczną modlitwę, w obecności miejscowych Polaków, podczas odsłonięcia 12 maja br. krzyża w miejscu zabójstwa przez Sowietów Anatola Radziwonika „Olecha”.
W piątek obejrzymy też obie części „Transformacji” Grzegorza Brauna. Sobotni seans rozpocznie się od filmu braci Jona i Andy’ego Erwinów „October Baby” - wzruszającej opowieści o tematyce prolife; po nim „5 dni wojny” w reż. Renny Harlin. Po południu zapraszamy na część konkursową, do której komisja zakwalifikowała 15 tytułów. Nadesłane na festiwal filmy traktują między innymi o: zbrodni katyńskiej, czasach PRL-u, stanie wojennym, głodówce w obronie lekcji historii w polskich szkołach, losach polskiej emigracji czy życiu Polaków na terenach Kresów II Rzeczypospolitej. Filmy oceniać będzie Jury w składzie: Krzysztof Czabański (przewodniczący), Teresa Bochwic, o. Waldemar Gonczaruk CSsR, ks. Tomasz Jegierski, Krzysztof K. Karnkowski, Barbara Stanisławczyk, Jerzy Targalski.
W niedzielę widzowie zobaczą największą przedwojenną produkcję filmową – „Pana Tadeusza”, niemy film z 1928 r. w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego zrealizowany na podstawie epopei Adama Mickiewicza. Film zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować ok. 120 minut, trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu. Zrekonstruowana wersja filmu wzbogaconego o muzykę skomponowaną współcześnie przez Tadeusza Woźniaka została nieodpłatnie udostępniona na Festiwal „OKNO” przez Filmotekę Narodową.
Następnie nastąpi ogłoszenie wyników konkursu, dyskusja twórców i Jury z publicznością i wręczenie Grand Prix.
Redaktor: GKut
Biuro Prasowe Festiwalu
Pod tym artykułem nie ma jeszcze komentarzy... Dodaj własny!
Naród niepokonany
Sarmaci w trudnych okresach Rzeczypospolitej powiadali, że jest ona niczym słońce, choć bowiem zachodzi i popada w mrok, to niebawem wschodzi i znów...
13.01.25 - 23:14 | Czytaj więcej
16 Stycznia 1961 roku
Na Wawel powróciły z Kanady skarby królewskie. Wśród nich znajdowały się słynne arrasy wawelskie
16 Stycznia 1990 roku
Rozpoczęły się obrady Okrągłego Stołu w Bułgarii, trwały one do 12 marca 1990