Dodano: 08.05.22 - 13:26 | Dział: Śladami naszych przodków

Historia pocztówki


Aby przekazać komuś swój ukryty w sercu afekt

Słowo pocztówka, po raz pierwszy zalazło swoje zastosowanie w roku 1900. Zaś pierwsze karty korespondencyjne, zostały wprowadzone przez Pocztę Cesarstwa Austro-Węgierskiego w dniu 1 października 1869 roku. Nasza Redakcja wybrała się na wystawę pocztówek na Polskie Podhale, aby tam podziwiać stare "niezalepki".

PoczÄ…tkowo niechciana


Mimo początkowej nieufności jaką cieszyła się pocztówka, zwana z czasem niezalepką, była to pewnego rodzaju nowa forma komunikacji międzyludzkiej. Pocztówki czyli inaczej mówiąc pocztowe karty, z biegiem czasu zaczęły zyskiwać swoją popularność. W języku polskim często nazywana była ona "korespondentką", nawiązującą do niemieckiego języka, w którym nazwa jej brzmiała Correspondenz-Karte.

Bez koperty

Ludzie zatem zamiast długiego listu wkładanego do koperty, będąc na przykład w uzdrowisku lub na wycieczce, swoim bliskim wysyłali "korespondentkę", na której widniał obrazek nawiązujący do miejsca, z którego została ona wysłana. Kartka pocztowa zyskała na popularności w okresie świąt, ponieważ właśnie poprzez nią ludzie składali sobie życzenia. A także dzięki karcie pocztowej, mężczyźni szybciej wyznawali swoje uczucie, wobec pięknej pani.

Pierwsza wystawa

Przy okazji Pierwszej Wystawy Kart Pocztowych mającej miejsce w Warszawie, zorganizowanej pod koniec 1900 roku, ogłoszono konkurs na najlepszą nazwę dla niej. Nad wyborem nowego słowa czuwali językoznawcy i redaktorzy. Wpłynęło podobno ponad 300 pomysłów. A były to dla przykładu takie nazwy jak: "bezkopertka", "niezalepka" czy "otwartolist", "nibylist", "śmieciuszka", "kartolist" oraz "napiska".

Mało miejsca

Kartę pocztową odróżniało od tradycyjnego listu, posiadanie niewielkiego miejsca na napisanie na niej chociażby życzeń. Dlatego też z czasem nazywaną ją "kilkusłówką", "zwiastunką", czy też "pośpieszką".



Ewa Michałowska- Walkiewicz