Dodano: 16.04.22 - 18:36 | Dział: Śladami naszych przodków

Wystawa na Zamku Królewskim


"Kornelia, matka Grakchów"

Obraz Angeliki Kauffman noszący tytuł "Kornelia, matka Grakchów", słynnej artystki malarstwa doby klasycyzmu, to jedno z płócien szacowane jako owoc polskiego mecenatu I Rzeczpospolitej. Jego wykonanie zlecił przybywający w Rzymie w roku 1788, książę Stanisław Poniatowski. Był on znawcą i kolekcjonerem cennych obrazów. Nasza Redakcja miała zaszczyt odwiedzić tę ekspozycję na Zamku Królewskim w Warszawie, dzięki zaproszeniu na nią przez panią Annę Śmigielską oraz Paulinę Szwed-Piestrzeniewicz.

Ujęta scena


Scena namalowana została według przekazu zaczerpniętego ze zbioru antycznych historii dydaktycznych, rzymskiego pisarza Waleriusza Maksymusa. Przedstawia obraz ten Kornelię, matkę braci Grakchów, późniejszych wybitnych reformatorów rzymskiej republiki.

Najcenniejsze ozdoby człowieka

Największą ozdobą dla matek są ich dzieci. Pewna matka z kampańskiej rodziny była w gościnie u Kornelii matki Grakchów i pokazywała jej swoją ozdobną biżuterię, w owym czasie najpiękniejszą na świecie. Kornelia prowadziła z nią rozmowę, dopóki dzieci jej nie wróciły ze szkoły, wtedy rzekła ona "A to są moje ozdoby" ...Wszystko mianowicie posiada ten, kto nie pożąda niczego i ma to dużo pewniej niż ktoś, kto posiada wszystko, ponieważ władanie dobrami materialnymi zwykle doznaje zagłady, przeciwnie zaś, korzystania z zalet ducha nie spotyka żaden bardziej przykry wypadek losu. Oto stara opowieść dotycząca życia Kornelii.

Cnoty rzymskie

Wymowa opowieści, podkreślającej wagę tradycyjnych cnót rzymskich, takich jak skromność i poświęcenie dla dobra rodziny wraz z wyrazami czułego macierzyństwa, jest bardzo sugestywna. Do wszystkich tych wartości odwołuje się także etyka oświeceniowa, którą żywo interesuje się od swej młodości książę Stanisław.

Szczególny obraz

Obraz ten jest przykładem wielkiej zmiany, jaka zaszła w malarstwie europejskim w latach 80. XVIII wieku. Dzieje się to pod wpływem malarstwa pompejańskiego. Angelica Kauffman, artystka pochodząca ze Szwajcarii, po odbyciu studiów artystycznych w kilku włoskich miastach, osiadła na krótko w Rzymie, gdzie poznała najnowsze tendencje artystyczne i ideowe, a także samych reformatorów kultury artystycznej. Byli to między innymi Gavin Hamilton oraz Johann Joachim Winckelmann. W roku 1766, w pogoni za karierą Angelica zdecydowała się wyjechać do Londynu, by stać się tam współzałożycielką i aktywną twórczynią Royal Academy. Po powrocie na stałe do Italii, co nastąpiło w roku w roku 1782 jako jedna z niewielu artystek w XVIII wieku, cieszyła się już sławą międzynarodową. Dziś jest uznawana za jedną z najbardziej wpływowych postaci intelektualnej elity swojej epoki.

Obraz "Kornelia, matka Grakchów", nie tylko przywraca to niezwykłe dzieło Polsce, ale też wzbogaca ekspozycję Muzeum o kolejne dzieło sztuki najwyższej światowej klasy.


Ewa Michałowska- Walkiewicz