Dodano: 09.08.21 - 19:44 | Dział: Interwencje

Petycja w obronie ks. Oko





Petycja do SÄ…du Rejonowego w Kolonii oraz Kanclerz Niemiec Angeli Merkel



Szanowni Państwo,

W artykule 5 Ustawy Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec w punkcie 1 czytamy, że: „Każdy ma prawo do swobodnego wypowiadania i rozpowszechniania swoich poglÄ…dów w sÅ‚owie, piÅ›mie i obrazie oraz do pozyskiwania bez przeszkód informacji z powszechnie dostÄ™pnych źródeÅ‚. Zapewnia siÄ™ wolność prasy oraz wolność informacji za poÅ›rednictwem radia, telewizji i filmu. Nie stosuje siÄ™ cenzury.”, zaÅ› w punkcie 3: „Zapewnia siÄ™ wolność sztuki i nauki, badaÅ„ naukowych i nauczania. Wolność nauczania nie zwalnia od wiernoÅ›ci wobec konstytucji.”.
ArtykuÅ‚ 19 Powszechnej Deklaracji Praw CzÅ‚owieka mówi, że: „Każdy czÅ‚owiek ma prawo do wolnoÅ›ci poglÄ…dów i swobodnego ich wyrażania; prawo to obejmuje swobodÄ™ posiadania niezależnych poglÄ…dów, poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania informacji i idei wszelkimi Å›rodkami, bez wzglÄ™du na granice.”.

ArtykuÅ‚ 19 punkt 2 MiÄ™dzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych stanowi, że: „Każdy czÅ‚owiek ma prawo do swobodnego wyrażania opinii; prawo to obejmuje swobodÄ™ poszukiwania, otrzymywania i rozpowszechniania wszelkich informacji i poglÄ…dów, bez wzglÄ™du na granice paÅ„stwowe, ustnie, pismem lub drukiem, w postaci dzieÅ‚a sztuki bÄ…dź w jakikolwiek inny sposób wedÅ‚ug wÅ‚asnego wyboru.”

A w artykule 11 Karty praw podstawowych Unii Europejskiej czytamy: „Każdy ma prawo do wolnoÅ›ci wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglÄ…dów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji wÅ‚adz publicznych i bez wzglÄ™du na granice paÅ„stwowe.” oraz że „Szanuje siÄ™ wolność i pluralizm mediów.”.

Czytając powyższe artykuły Ustawy Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec oraz międzynarodowych dokumentów gwarantujących przestrzeganie praw człowieka nie mogę zrozumieć, jak sąd rejonowy w Kolonii mógł wydać wyrok nakazowy wobec polskiego naukowca ks. prof. Dariusza Oko i nałożyć na niego karę pieniężną 120 dniówek w wysokości 40 Euro każda.

Kara ta ma zwiÄ…zek z opublikowanym w czasopiÅ›mie „Theologisches” artykuÅ‚em ks. prof. Dariusza Oko pt. „O koniecznoÅ›ci ograniczania klik homoseksualnych w KoÅ›ciele”. Tekst ten jest naukowym spojrzeniem kierownika Katedry Filozofii Poznania Uniwersytetu Papieskiego Jana PawÅ‚a II w Krakowie na jeden z najważniejszych problemów współczesnego KoÅ›cioÅ‚a katolickiego, jakim jest obecność w nim księży o skÅ‚onnoÅ›ciach homoseksualnych. Autor piszÄ…c ten artykuÅ‚ zachowaÅ‚ w peÅ‚ni akademicki warsztat, przywoÅ‚ujÄ…c w nim rzetelne i liczne źródÅ‚a oraz wskazujÄ…c na poważne i szkodliwe konsekwencje dziaÅ‚aÅ„ homolobby w strukturach koÅ›cielnych, w tym na przestÄ™pstwa pedofilskie popeÅ‚niane przez hierarchów o skÅ‚onnoÅ›ciach homoseksualnych. Tekst ten jest wyrazem poglÄ…dów ks. prof. Dariusza Oko i jego troski o chrzeÅ›cijaÅ„skÄ… wspólnotÄ™, jak i elementem debaty teologów oraz innych naukowców, którzy badajÄ… wielorakie aspekty funkcjonowania KoÅ›cioÅ‚a katolickiego.

Ustawa Zasadnicza Republiki Federalnej Niemiec zapewnia każdemu prawo do swobodnego wypowiadania i rozpowszechniania swoich poglądów, wolność prasy oraz wolność badań naukowych. Artykuł naukowy ks. prof. Dariusza Oka stanowi zaś wyrażenie jego poglądów i jest efektem badań dotyczących obecności księży o skłonnościach homoseksualnych w Kościele katolickim.

Wyrok nakazowy, który zostaÅ‚ wydany w sÄ…dzie rejonowym w Kolonii, odbieram jako ograniczenie prawa ks. prof. Dariusza Oko do badaÅ„ naukowych, jak i jego prawa do swobodnego wyrażania swoich poglÄ…dów. Kara zostaÅ‚a naÅ‚ożona za tekst, który zostaÅ‚ opublikowany w czasopiÅ›mie naukowym „Theologisches”, co odczytujÄ™ także jako ograniczenie wolnoÅ›ci prasy.

Kieruję więc apel o podjęcie kroków mających na celu uchylenie wyroku nakazowego, który nakłada na ks. prof. Dariusza Oko karę pieniężną 120 dniówek w wysokości 40 Euro każda, bowiem stoi on w sprzeczności z zapisami Ustawy Zasadniczej Republiki Federalnej Niemiec. Sąd rejonowy w Kolonii powinien zaś stać na straży praw i wolności przez nią zagwarantowanych.

Z poważaniem,
Każdy, komu zależy na wolności słowa

PODPISZ PETYCJĘ