Dodano: 18.07.21 - 17:47 | Dział: Śladami naszych przodków

Mural


Historia malunku na ścianie

Muralem zasadniczo jest każde malowidło, które powstaje bezpośrednio na ścianie. Historia murali sięga zatem dziesiątek tysięcy lat i ma swój początek w prehistorycznych jaskiniach. Najstarszym takim znaleziskiem, są wizerunki w Jaskini Chauveta we Francji, a liczą one sobie około 30 tysięcy lat. Panie Anna i Paula Biskup z Suchedniowa, także wykonują murale ścienne, które przejawiają w sobie prawdziwy artyzm.

Znalezisko historyczne w Lascaux


Niespotykanie wartościowymi dziełami będącymi autentycznymi muralami, są malunki odnalezione w Lascaux (Francja), Altamirze (Hiszpania), w budowlach zasypanych pyłem wulkanicznym Pompejów, w ruinach pałacu Knossos na Krecie oraz w egipskich piramidach. Te najstarsze ścienne malowidła, prototypy dzisiejszych murali, powstały przy użyciu prostych farb sporządzonych z pigmentu i gliny, które nakładano przy pomocy gąbek wykonanych z mchu. Z czasem technikę malowania na ścianach udoskonalono, zrodziły się wówczas różne metody nakładania farby.

Techniki nakładania farby

Najważniejsze dwie techniki nakładania farby, to technika fresco oraz fresco-secco.
Fresco, to nic innego jak nakładanie farby na mokry tynk. W ten sposób pigment zostaje zaabsorbowany, a pod wpływem powietrza wchodzi w reakcję chemiczną i ostatecznie włącza się w strukturę ściany. Technika ta nie wymaga żadnych dodatkowych spoiw, wiążących barwnik ze ścianą. Przykładem mogą być tutaj XVI-wieczne freski Michała Anioła wykonane w Kaplicy Sykstyńskiej. Fresco-secco, to technika starsza (stosowana już w starożytnej Grecji i Rzymie), w której farba łączyła się z podłożem dzięki czynnikowi wiążącemu. Pierwotnie rolę spoiwa pełniły wosk pszczeli i wszelkiego rodzaju żywice, a także żółtko lub białko jajka oraz oleje i kleje.

Wartość artystyczna

O ile od czasów starożytnych do epoki baroku, malowidÅ‚a Å›cienne miaÅ‚y wartość czysto artystycznÄ…, to z czasem zaczÄ™to je wykorzystywać w celach reklamowych. Pierwsze firmy wykonujÄ…ce murale reklamowe funkcjonowaÅ‚y w Stanach Zjednoczonych już w latach 70. XIX wieku. KolebkÄ… współczesnego muralu jest Meksyk. To tam w latach 20. i 30. XX wieku dziaÅ‚ali legendarni twórcy malowideÅ‚ Å›ciennych na czele z Diego RiverÄ…, który wykonaÅ‚ m.in. seriÄ™ murali chwalÄ…cych przemysÅ‚ Detroit. PowstaÅ‚e w latach 50. w USA malowidÅ‚a, krytykowaÅ‚y natomiast politykÄ™ Josepha McCarthy’ego.

W Polsce

Murale były szczególnie popularne w czasach PRLu. Z jednej strony służyły one komunistycznej propagandzie i reklamowały rynkowych monopolistów, z drugiej zaś strony powstawały dzieła anonimowe krytykujące komunistyczny reżim. Dziś już murale na stałe wkomponowały się w krajobraz miejski. Przykładem takiego malowidła może być mural Silva Rerum powstały z okazji 750-lecia lokacji Krakowa, który w maju 2008 roku został ogłoszony największym muralem na świecie.
Malowidła ścienne tworzą również artystki z Suchedniowa panie Anna i Paula Biskup. Dzisiaj mural może odzwierciedlać nasze odczucia, pragnienia oraz stanowić o pewnego rodzaju tradycji, wyrażania tego co czuje nasze serce.



Ewa Michałowska- Walkiewicz