Dodano: 28.06.21 - 12:07 | Dział: Godne uwagi

Rżnij Prawdę

Dawne przysłowie mówiło: chleb jedz, a prawdę rżnij.

Rżnij prawdę prosto w oczy. Wówczas albo ciebie oczernią i zneutralizują, albo w dobrym czasie zostaniesz doceniony. Jak pisał Mark Twain (tak ten autor od Przygód Tomka Sawyera, o którym wspominam w artykule: Zabić Delfina - ale kino): albo ciebie powieszą albo zostaniesz prezydentem. Mało kto pieści Prawdę. Owszem, chleb się ogólnie je, ale prawdy się nie rżnie. Co więcej: przed tzw., Okrągłym Stołem (okrągłym - bez kantów?) istniała oficjalna - mysia cenzura prasy, radia i telewizji. Wszyscy o niej wiedzieli. Ba, wielu twórców i szefów periodyków, czy na przykład zespołów filmowych czyniło wszystko (jeśli chciało szczerze), aby przynajmniej część Prawdy przeniknęła przez mur nieprawdy. Na tak zwany szlaban polityczny nie było mocnych.
Zgoda Europy w imię politycznych zysków i strachów przed sprawcami ludobójstwa na kłamstwo katyńskie - poraża.

Kto pamięta kilkadziesiąt godzin ciszy nieprawdy po największej w historii katastrofie elektrowni w Czarnobylu w 1986 roku? Substancje radioaktywne przeniesione zostały z wiatrami nad wiele krajów Europy, także nad Polskę, do której należymy od wieków. Kłamstwo Czarnobyla - rak toczący Prawdę, a ile już od czasu tej katastrofy takich nowotworów politycznych plag kłamstwa było?

Leopold Unger pisał: Państwo komunistyczne to była elektryfikacja plus sowiety. W Czarnobylu padła elektryfikacja, a sowiety okazały się skorumpowane i bezsilne. W Czarnobylu prysł dogmat milczenia, zdechł kult tajne - zniszczyć przed przeczytaniem. Ten prawdziwy kult, relikt sowietyzmu.

Elektrownię w Czarnobylu zamknięto, a Prawdę nadal bojkotowano. Mówi się: Dziecię, albo głupi prawdę ci powie.

Heraklit z Efezu twierdził, że Prawda spoczywa na dnie studni. Sięgnąć do dna jest trudno i nie wyjdzie to nikomu na sucho, bo woda jest mokra (i rzadka jakby ktoś pytał), a gdy ograniczymy się do spojrzenia do studni - zobaczymy odbicie swojej twarzy. Półprawdy, kłamstwa, manipulacje dla doraźnych korzyści zainteresowanych, bezwstydne PO prostu, stanowiące program polityczny, bo na inny intelekt ani chęci nie pozwalają.

Wieszcz Adam Mickiewicz pisał o stopniach Prawd:


Są Prawdy, które mędrzec wszystkim ludziom mówi,

Są takie, które szepce swemu narodowi,

Są takie, które zwierza przyjaciołom domu,

Są takie, których odkryć nie może nikomu.Prawda jest zwykle, wręcz notorycznie bojkotowana. Polityku, naczelniku, i ty prasowy wyszczerzony rzeczniku etc.: chleb jedz, a prawdę rżnij. I nie łżyj bezczelnie przed mikrofonami i kamerami, nie przekupuj łakociami i poskrom złość, gdy przycisną ciebie do mówienia tak jak jest, a nie jak sobie wymyśliłeś.
Wywodzące się z Podhala przysłowie mówi: Są trzy rodzaje Prawd: Prawda, Święta Prawda i gówno prawda.

Która Twoja?

Lech Galicki