Dodano: 20.06.21 - 13:45 | Dział: Śladami naszych przodków

Anna Sapieżyna


Wielka patriotka polska

Anna Jadwiga z hrabiów Zamoyskich księżna Aleksandrowa Sapieżyna, przyszła na świat 1 sierpnia 1772 roku w Zamościu. Zmarła natomiast dnia 27 listopada 1859 roku w Paryżu. Była to polska ziemianka, a zarazem księżna, hrabina szydłowiecka, córka Andrzeja Hieronima Zamoyskiego, żona Aleksandra Antoniego Sapiehy.

Czerwcowe tradycje polskie


W miesiącu czerwcu, polscy patrioci tradycyjnie odwiedzają miejsca pamięci związane z rodzimą narodowością, kulturą i obrzędami. W tym roku Nasza Redakcja wybrała się do Szydłowca, aby przybliżyć Szanownym Czytelnikom osobę Anny Sapieżyny.

Dzięki Radziwiłłom

Upadłość majątkowa Radziwiłłów spowodowała, że w połowie 1802 roku, ich dobra zostały wystawione na publiczną licytację, która odbyła się w Krakowie. Księżna Anna Sapieżyna nabyła hrabstwo szydłowieckie na publicznej licytacji od opiekunów nieletnich książąt Konstantego i Antoniny Radziwiłłów, sukcesorów Macieja Radziwiłła płacąc im kwotę 300 000 złotych polskich.

Pobyt w Paryżu

W 1803 roku wyjechała do Paryża, gdzie mieszkała do 1808 roku, w wynajętej rezydencji Saint-Germain-en-Laye. W 1819 roku powróciła do Polski, gdzie z jej fundacji wybudowano w Szydłowcu klasycystyczny budynek szkoły elementarnej. Zamieszkując na stałe w Warszawie, dobrami szydłowieckimi zarządzała poprzez Filipa Piglowskiego i Stanisława Staszica. Była ostatnią prywatną właścicielką zamku i miasta Szydłowiec. W latach 40. XIX wieku powróciła do Paryża na stałe. Z jej funduszy Czartoryscy zakupili Hotel Lambert, jako rezydencję patriotyczną.

Lata młodości

Od najmÅ‚odszych lat byÅ‚a zwiÄ…zana z nurtem patriotyczno-niepodlegÅ‚oÅ›ciowym. PomagaÅ‚a powstaÅ„com koÅ›ciuszkowskim, utrzymywaÅ‚a bliskie kontakty z tworzÄ…cymi siÄ™ we WÅ‚oszech Legionami. Po upadku powstania listopadowego, znalazÅ‚a siÄ™ na emigracji i zwiÄ…zaÅ‚a z obozem ziÄ™cia Adama Czartoryskiego. DbaÅ‚a o finanse obozu Czartoryskich z tak wielkim zaangażowaniem, że historycy nadali jej miano „ministra finansów Hôtelu Lambert”.

Ewa MichaÅ‚owska – Walkiewicz