Dodano: 19.05.21 - 20:07 | Dział: Głos Polonii

Święto Konstytucji 3 Maja





Wirtualne obchody Konstytucji 3 Maja w Chicago

Ze względu na „pandemię” w latach 2020 i 2021, oraz przepisy stanowe, nie mogła się odbyć uroczystość upamiętniająca uchwalenie Konstytucji 3 Maja, jak co roku. W 2020 nie było możliwości przeprowadzenia obchodów, natomiast 2021 odbyło się szereg uroczystości w których licznie uczestniczyli Polacy.
Z okazji obchodów 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, Teatr Nasz wystawił ”Zemstę” Aleksandra Fredry (w dniu 2 maja w Des Plaines). 1 maja Zespół Pieśni „Polonia” zaprezentował widowisko historyczne w kaplicy kościoła św. Ferdynanda w Chicago.
1 maja odbyła się Wirtualna Parada – w siedzibie Związku Klubów Polskich przy ulicy W. Diversey Ave. Chicago, zorganizowana przez Komitet Parady. Uroczystość prowadziła druhna Barbara Hałko i dr Łucja Mirowska Kopeć.
Uroczyste otwarcie wirtualnej parady odbyło się o godz. 11:30 w siedzibie Związku Klubów Polski w Chicago. Teatr „Rzepicha” odśpiewał wspólnie ze szkołami polskimi hymn Polski, następnie hymn Ameryki zaśpiewała była członkini teatru Daymont Dadej.

Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja i Konsulat Generalny RP zapraszając całą chicagowską Polonię do wzięcia udziału w wydarzeniach obchodów majowego święta, podał wcześniej kalendarz wydarzeń. Jak wyżej wspomniałam tegoroczna parada podobnie jak zeszłoroczna nie odbyła się w centrum Chicago ze względu na pandemię, ale organizatorzy przygotowali paradę wirtualną i szereg wydarzeń upamiętniających 230 rocznicę powstania pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowożytnej Konstytucji 3 Maja. Polonia świętowała też 130. rocznicę parady w Chicago. Rok 2021 ogłoszony przez Sejm RP i Sejm Litwy „Rokiem Konstytucji 3 Maja i Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów” oraz 100. rocznicę powstania Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej, a także dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz dniem Polonii i Polaków za Granicą.



Tegoroczne uroczystości w Chicago odbywają się pod hasłem „Nie lękajcie się”, to przesłanie Wielkiego Polaka Świętego Jana Pawła II. Komitet Parady Dnia Konstytucji 3 Maja w 2021 roku wybrał zbiorowego Marszałka Parady – Weteranów II Wojny Światowej. Tytuł Przyjaciela Polonii – „Friend of Polonia” przyznano już po raz piąty, w tym roku otrzymał sekretarz Stanu Illinois, Jesse White.
Transmisja odbyła się na żywo w internecie na Facebooku (Polish Parade), którą można obejrzeć. Podczas uroczystości zostały wręczone nagrody w zorganizowanych konkursach: plastycznym dla młodzieży polskich szkół, oraz na najpiękniejszą dekorację Posesji, Artystyczny program taneczny zaprezentował litewski zespół – Lithuanian Folk Dance "Suktinis".
Piękny program muzyczny zaprezentowała Akademia Muzyczna PaSO przy Paderewski Symphony Orchestra. Pieśni patriotyczne zaprezentował teatr „Rzepicha” z poezją patriotyczną z wierszem „Jeszcze Polska nie zginęła” Władysława Janusza Obary. Teatr „Rzepicha” od wielu lat przygotowuje patriotyczne programy, które prezentuje dla tut. Polonii. W uroczystości udział wzięli członkowie Związku Harcerstwa Polskiego, Związek Podhalan w Ameryce Północnej z królową Podhala.
W dniu 2 maja o godz. 8:30 rano odbyło się złożenie kwiatów pod Pomnikiem Generała Tadeusza Kościuszki, Solidarity Dr., Chicago – organizatorem od wielu lat jest Związek Narodowy Polski. Również 2 maja godz. 10:00 odbyła się uroczysta Msza dziękczynna, w kościele Św. Trójcy, 1118 N Noble St., Chicago, której organizatorem był ZNP. We Mszy św. udział wzięły kluby zrzeszone w Związkach Klubów Polskich ze sztandarami, Ułani ze Stowarzyszenia Przyjaciół Ułanów im. Tadeusz Kościuszki w Chicago z Prezesem Andrzejem Stopą.



W dniu 3 maja godz. 12:00 odbyła się uroczystość Podniesienia Flagi Polskiej i Litewskiej z udziałem Gwardii Narodowej i Stowarzyszenia Ułanów im. Tadeusza Kościuszki na Daley Plaza – organizatorem był Konsulat Generalny RP w Chicago, Konsulat Generalny Litwy i Komitet Parady.
Również 3 maja o godz. 18:00 odbył się panel literacki Being Polish in Chicago, Stuart Dybek, John Guzlowski, Tom Dyja & Dominic Pacyga, prowadził Daniel Pogorzelski – organizator Chicago Public Library.
Parady 3-majowe w Chicago – są największymi poza granicami Polski obchodami Konstytucji 3 Maja organizowane nieprzerwanie od 1892 roku w największym skupisku Polonii na świecie. Parady w Chicago organizowane są zawsze w najbliższą sobotę przed dniem 3 maja w danym roku. Organizatorami na przestrzeni lat były największe organizacje polonijne. Od szeregu lat głównym organizatorem jest Związek Klubów Polskich, który dokonuje wyboru Honorowego Marszałka Parady, Królowej Parady z dwiema damami dworu i przydziela poszczególnym zgłaszającym się grupom (organizacjom, szkołom, zespołom folklorystycznym, kółkom zainteresowań, przedsiębiorstwom i innym) miejsca w kolumnie marszowej.



Rokrocznie parady gromadzą dużą liczbę uczestników. Barwne stroje przywiezione z nad Wisły, lub uszyte na zamówienie, powiewające biało czerwone chorągiewki, flagi, młodzież szkolna ubrana w barwy narodowe, radośnie przemierza wyznaczoną trasę parady. Zespoły folklorystyczne w regionalnych kostiumach z muzyką i śpiewem na ustach celebrują to jakże ważne dla nas Polaków święto uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku w obliczu groźby kolejnego rozbioru.

Na wirtualnej paradzie obecni byli:
Jesse White, Sekretarz Stanu IL
Ariel Reboyras, Radny 30 dzielnicy
Malgorzata Bak-Guzik, konsul
Piotr Semeniuk, Konsul RP
Mirosław Niedzinski Prezes PACIL
Anna Czarnecka Hebal, PSFCU, manager
Ewa Koch, Prezes Zrzeszenia NP
Tadeusz Gubala, weteran, Reprezentujący Marszałka zbiorowego parady Weteranów i SWAP
Jozef Cikowski prezes ZPPA
I Derula vice prezes
Królowa Podhala Kamila Wilczek I zbójnik
Wojciech Niewżoł i Barbara Bilszta
Anna Krysińska i Iwona Puc zespół „Polonia”.

Polonia pamięta, iż uchwalenie konstytucji przez Sejm Czteroletni (zwanym Sejmem Wielkim) było pierwszym w Europie i drugim na świecie, niezwykle doniosłym aktem prawnym, kształtującym polską demokrację. 3 maja 1791 r. po burzliwej debacie, sejm przez aklamację przyjął ustawę rządową regulującą organizację władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli. Ten wzniosły akt prawny, już w preambule, definiował okoliczności i zmiany jakie Konstytucja 3 Maja wnosiła formując demokratyczny ustrój polityczny Rzeczypospolitej.

„W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego.
Stanisław August z Bożej łaski i woli Narodu Król Polski, Wielki Książe Litewski, Ruski, Pruski, Mazowiecki, Żmudzki, Kijowski, Wołyński, Podolski, Inflancki, Smoleński, Siewierski i Czerniechowski, wraz z stanami skonfederowanemi, w liczbie podwójnej Naród Polski reprezentującemi, uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, długim doświadczeniem poznawszy zadawnione rządu naszego wady, a chcąc korzystać z pory, w jakiej się Europa znajduje, i z tej dogorywającej chwili, która nas samym sobie wróciła, wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie, prawem przepisanym, wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu. Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.”

– źródło: http://libr.sejm.gov.pl/tek01/txt/kpol/1791.html

Alina Szymczyk
Fot ; Ryszard Siek