Dodano: 14.05.21 - 10:07 | Dział: Kultura i Nauka

Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy





Postać rotmistrza Witolda Pileckiego, jednego z najodważniejszych ludzi II wojny Å›wiatowej, bohatera oporu przeciw brunatnemu i czerwonemu totalitaryzmowi, szczęśliwie – po latach cenzury i zapomnienia – przebija siÄ™ do zbiorowej Å›wiadomoÅ›ci Polaków. Jednak żadna z dostÄ™pnych na rynku książek nie odpowiada na pytanie – dlaczego Pilecki byÅ‚ Å»oÅ‚nierzem WyklÄ™tym- -NiezÅ‚omnym?

Przecież po wojnie nie walczyÅ‚ z broniÄ… w rÄ™ku, nie byÅ‚ nawet w lesie. Jednak wbrew powtarzanym do dziÅ› kÅ‚amstwom komunistycznej propagandy Rotmistrz nigdy siÄ™ nie poddaÅ‚, nie daÅ‚ siÄ™ zÅ‚amać w ubeckim Å›ledztwie, pozostaÅ‚ NiezÅ‚omny. Taki byÅ‚ przez caÅ‚e życie, a zostaÅ‚ zamordowany w wieku zaledwie 47 lat. Można powiedzieć – w kwiecie wieku.

Pilecki braÅ‚ udziaÅ‚ w najważniejszych dla Polski wydarzeniach. Å»oÅ‚nierz 1920 roku, potem obywatel odbudowujÄ…cy z gruzów OjczyznÄ™ (i rodzinny majÄ…tek), dowódca wojny obronnej 1939 roku. Z misjÄ… rozpoznania z wÅ‚asnej woli dostaÅ‚ siÄ™ do Auschwitz w piekÅ‚o tej niemieckiej fabryki Å›mierci. Potem, jeszcze w trakcie brawurowej ucieczki z obozu, prosiÅ‚ okoliczne placówki AK i centralÄ™ w Warszawie o zgodÄ™ na podjÄ™cie akcji wyzwolenia więźniów. Kiedy rozkaz organizacji „NIE” zabroniÅ‚ mu wziÄ™cia udziaÅ‚u w powstaniu warszawskim, walczyÅ‚ poczÄ…tkowo jako szeregowiec, później dowodziÅ‚ oddziaÅ‚em w Zgrupowaniu Chrobry II. Jego powstaÅ„cza reduta przy placu Starynkiewicza nigdy nie ulegÅ‚a Niemcom.

Pomimo licznych zasÅ‚ug Pilecki nie jest wizytówkÄ… Polski na Å›wiecie, choć nie każdy kraj może siÄ™ poszczycić bohaterem tej miary, najwyższej próby. Dla Å›wiata Pilecki skazany jest na zapomnienie przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, bo Auschwitz ma pozostać w pamiÄ™ci jako miejsce tylko żydowskiego cierpienia. Po drugie, bo bohaterem dla Å›wiata nie może być przeciwnik komunizmu, a tym bardziej ofiara tego zbrodniczego systemu, której oprawcami byli komuniÅ›ci żydowskiego pochodzenia. Przecież nie wolno mówić o zbrodniach popeÅ‚nionych przez Å»ydów, którzy nie kryli swojej nienawiÅ›ci do Polaków. Dlatego w muzeum-obozie wciąż nie mogÄ… gÅ‚oÅ›no wybrzmieć sÅ‚owa Rotmistrza wypowiedziane w ubeckiej katowni: „OÅ›wiÄ™cim przy tym to byÅ‚a igraszka”.

Autorem książki jest Tadeusz Płużański.

Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

text...



Księgarnia Ludzi Myślących