Dodano: 02.04.21 - 17:34 | Dział: Godne uwagi

Znak i warunek


Tamta Pascha, gdy Chrystus spoczywaÅ‚ w grobie, byÅ‚a chyba najtrudniejszÄ… w historii KoÅ›cioÅ‚a. Szczególnie że byÅ‚ to mÅ‚ody KoÅ›ciół, jeszcze przed doÅ›wiadczeniem Zmartwychwstania PaÅ„skiego i ZesÅ‚aniem Ducha ÅšwiÄ™tego. Krzyż nie byÅ‚ dotÄ…d znakiem zbawienia, tylko narzÄ™dziem haÅ„by i Å›mierci. Przyznanie siÄ™ do Ukrzyżowanego wiÄ…zaÅ‚o siÄ™ ze strachem, ale także wstydem i wykluczeniem ze wspólnoty religijnej, narodowej i rodzinnej. Pismo, któremu wierzyli także wyznawcy Chrystusa, mówiÅ‚o przecież: „bo wiszÄ…cy (na drzewie) jest przeklÄ™ty przez Boga” (Pwt 21, 23).

Tamten dzieÅ„ Paschy apostoÅ‚owie przeżywali w zamkniÄ™ciu z obawy przed… Å»ydami (por. J 20, 19). ChodziÅ‚o o strach przed swoimi, czyli elitami spoÅ‚eczno-religijnymi Izraela i ogólnie mieszkaÅ„cami Judei, którzy czuli siÄ™ szczególnymi strażnikami czystoÅ›ci wiary. Oni mieli po swojej stronie argumenty religijne, polityczne i prawne. Co mogli temu przeciwstawić rybacy z Galilei, dopiero co nawrócony Mateusz, Å‚amiÄ…cy siÄ™ ze swojÄ… wiarÄ… Filip i Tomasz albo kilkunastoletni Jan? Ten spoÅ›ród nich, który potrafiÅ‚ rachować, porzuciÅ‚ Jezusa, wybierajÄ…c pieniÄ…dze i współpracÄ™ z wÅ‚adzÄ…. Nawet Nikodem i Józef z Arymatei nie zaryzykowali wszystkiego, by stanąć po stronie Jezusa. ZdejmujÄ…c potem Jego ciaÅ‚o z krzyża i urzÄ…dzajÄ…c Mu pogrzeb, speÅ‚nili dobry uczynek, narażajÄ…c siÄ™ na rytualnÄ… nieczystość przed PaschÄ…, ale tym samym wypeÅ‚niali starotestamentalny nakaz pogrzebania skazaÅ„ca przed nocÄ…. W ten sposób i oni stawali po stronie Prawa.

Trudno byÅ‚o ocalić wiarÄ™ w Chrystusa, gdy On spoczywaÅ‚ w grobie. Chociaż sÅ‚owo „spoczywaÅ‚” nie wyraża w peÅ‚ni tego, co siÄ™ odnosi do Chrystusa. Jego spoczynek nie byÅ‚ bezczynnoÅ›ciÄ…. Gdy ciaÅ‚o spoczywaÅ‚o w grobie, dusza Jezusa, zjednoczona z Jego Bóstwem, zstÄ…piÅ‚a do otchÅ‚ani, aby ogÅ‚osić zbawienie wszystkim, którzy go oczekiwali, poczÄ…wszy od Adama i Ewy. Wymownie obrazujÄ… to wschodnie ikony, na których Chrystus przez wyÅ‚amane wrota otchÅ‚ani wyprowadza tych, którzy byli w niej zamkniÄ™ci. PrawdÄ™ tÄ™ wyznajemy w SkÅ‚adzie Apostolskim, wypowiadajÄ…c sÅ‚owa: „zstÄ…piÅ‚ do piekieÅ‚, trzeciego dnia zmartwychwstaÅ‚”. ZwyciÄ™stwo Chrystusa nad grzechem, Å›mierciÄ…, piekÅ‚em i szatanem byÅ‚oby niepeÅ‚ne, gdyby dokonaÅ‚o siÄ™ tylko na tym Å›wiecie, a nie również na „tamtym”. Nasze oczy widzÄ… tylko ten Å›wiat, dlatego czasem nam siÄ™ zdaje, że Bóg nie dziaÅ‚a – jak w WielkÄ… SobotÄ™.

Chrystusowe Zmartwychwstanie odsłoniło przed apostołami kolejny fragment prawdy o Bogu i o Jego zbawczych planach. Z przegranych stali się uczestnikami Chrystusowego zwycięstwa. Zaczęli bez lęku nauczać w świątyni, wyzbyli się kompleksów wobec arcykapłanów, uczonych w Piśmie i faryzeuszy, a nawet wobec namiestników cezara! Uwolnili się od leku przed cierpieniem i śmiercią. Nie czuli się wykluczeni z Ludu Bożego. Przeciwnie: to oni zaczęli gromadzić Lud Boży Nowego Przymierza, działając w imię Chrystusa, a nie w swoim własnym imieniu. Nam też potrzeba dzisiaj takiego doświadczenia.

TegorocznÄ… PaschÄ™ nietrudno nam bÄ™dzie przeżywać w jednoÅ›ci z apostoÅ‚ami. DoÅ›wiadczamy bowiem, podobnie jak oni, lÄ™ku, zamkniÄ™cia, osÅ‚abionych relacji spoÅ‚ecznych, wÅ‚asnej niewiernoÅ›ci, wrogoÅ›ci Å›wiata i pozornej biernoÅ›ci Boga, który jakby „spoczÄ…Å‚”. Ale nam jest w gruncie rzeczy Å‚atwiej, bo wiemy, co bÄ™dzie po Wielkim PiÄ…tku i po Wielkiej Sobocie. Pozwólmy siÄ™ jednak zaskoczyć na nowo wieÅ›ciÄ… o pustym grobie. Niech ona nie da nam spokoju – jak Marii Magdalenie, Piotrowi i Janowi, chociaż to dopiero poczÄ…tek. Bo nie pusty grób jest głównym argumentem za wiarÄ… w Chrystusa, tylko osobiste spotkanie z Nim – zwÅ‚aszcza w Eucharystii.

Pewnie nie wszyscy zmieszczÄ… siÄ™ w ramach wyznaczonych limitów na Wigilii Paschalnej czy Rezurekcji. Dlatego biskupi wydali dyspensy od udziaÅ‚u w liturgii, wiele parafii udostÄ™pnia transmisje z nabożeÅ„stw. Ale jak przypomina abp StanisÅ‚aw GÄ…decki: „transmisje nigdy nie zastÄ…piÄ… peÅ‚nego uczestnictwa w Eucharystii i przyjmowania sakramentów”. Szczególnie w Wielkanoc! Dlatego warto wiedzieć, że uroczystość Zmartwychwstania PaÅ„skiego trwa przez caÅ‚Ä… oktawÄ™, aż do Niedzieli MiÅ‚osierdzia. JeÅ›li ktoÅ› naprawdÄ™ chce, to któregoÅ› z tych dni z pewnoÅ›ciÄ… bÄ™dzie mógÅ‚ uczestniczyć w Paschalnej Ofierze Chrystusa. Jest to wyraz naszej wiary, ale także warunek jej ocalenia.

Życzę wszystkim naszym Czytelnikom, Współpracownikom i Przyjaciołom szczególnego doświadczenia działania Boga w te dni.

ks. Henryk Zieliński
Tyg. Idziemy