Dodano: 13.11.20 - 12:27 | Dział: Internet i komputery

"Kamień"


„Wprowadzili go do kuchni, a on poprosiÅ‚ o kubek kwaÅ›nego mleka. Na proÅ›bÄ™ mamy rozwiÄ…zali mu rÄ™ce. Ja usiadÅ‚am mu na kolanach, a oni bardzo wyklinali. Do mnie powiedzieli tylko, że on już dÅ‚ugo nie pożyje, że jest bandytÄ…, ale mimo to paÅ„stwo ludowe mnie wyksztaÅ‚ci, da pieniÄ…dze. Jak go zabierali, strasznie pÅ‚akaÅ‚am, nie chciaÅ‚am oderwać siÄ™ od jego szyi […]” - Olga Purschke, majÄ…ca wówczas 10 lat córka „Kamienia”, dzisiaj 85-letnia – może doczeka odnalezienia szczÄ…tek ojca…

13 listopada 1946 r. komuniÅ›ci zamordowali w ubeckiej katowni w Sosnowcu, najwiÄ™kszej w dawnym woj. katowickim, por. Aleksandra KasarabÄ™ ps. „KamieÅ„”. WczeÅ›niej przeszedÅ‚ potworne tortury, nikogo nie wydaÅ‚ pozostaÅ‚ niezÅ‚omny do Å›mierci. Nie zgodziÅ‚ siÄ™ na napisanie, upadlajÄ…cej go a niczego nie gwarantujÄ…cej, proÅ›by o uÅ‚askawienie do towarzysza „prezydenta” Bieruta. W zamian za to wniósÅ‚ o rewizjÄ™ procesu i wyroku – tej proÅ›by nie speÅ‚niono.

Aleksander urodziÅ‚ siÄ™ w Wólce Hamuleckiej, pod Lwowem, w 1899 r. Jako mÅ‚odziutki ochotnik walczyÅ‚ w wojnie polsko-bolszewickiej. W okresie miÄ™dzywojennym peÅ‚niÅ‚ sÅ‚użbÄ™ w Straży Granicznej na ÅšlÄ…sku CieszyÅ„skim (SG byÅ‚a odpowiednikiem KOP-u, na zachodnich rubieżach II RP). Tam poznaÅ‚ swojÄ… przyszÅ‚Ä… żonÄ™ StefaniÄ™, z którÄ… miaÅ‚ dwie córki WandÄ™ (1925) i OlgÄ™ (1935). Po agresji Niemiec na PolskÄ™ w 1939 r. wraz z oddziaÅ‚ami przeszedÅ‚ szlak bitewny spod Rybnika aż na Kresy Wschodnie II RP. Aresztowany przez sowietów, zbiegÅ‚ z transportu wiozÄ…cego polskich żoÅ‚nierzy do obozu, unikajÄ…c zapewne Å›mierci. PrzedostaÅ‚ siÄ™ w okolice rodzinnego Lwowa. ZaÅ‚ożyÅ‚ wÅ‚asnÄ… organizacjÄ™ bojowÄ… „Samoobrona Wsi” walczÄ…cej przeciw UPA. W 1943 r. podporzÄ…dkowaÅ‚ siÄ™ strukturom AK w ramach 1. kompanii 19. PuÅ‚ku Piechoty AK, w której zostaÅ‚ mianowany zastÄ™pcÄ… dowódcy. BraÅ‚ udziaÅ‚ w ramach akcji Burza, w wyzwoleniu Lwowa spod okupacji niemieckiej. UdaÅ‚o mu siÄ™ przedostać w obecne granice Polski, mimo aresztowaÅ„ wielu AK-ców przez Rosjan. Po rozwiÄ…zaniu AK, dziaÅ‚aÅ‚ w organizacji „NIE” a nastÄ™pnie w WiN na Opolszczyźnie. ZostaÅ‚ aresztowany z kilkoma podwÅ‚adnymi podczas obÅ‚awy przeprowadzonej przez UB/KBW/MO 5 wrzeÅ›nia 1946 r. w Kietrzu niedaleko Wojnowic. Dalej już wiadomo: „Å›ledztwo”, bÅ‚yskawiczny wyrok Å›mierci i mord – to wszystko w 2 miesiÄ…ce!

CiaÅ‚o, wraz z innymi zamordowanymi, ubecy oczywiÅ›cie gdzieÅ› ukryli. Rodzina „Kamienia” cierpiaÅ‚a przeÅ›ladowania przez kilkadziesiÄ…t lat jako rodzina ‘bandyty” ze strony prawdziwych bandytów – UB, MO i SB.

„SpytaÅ‚ o mamÄ™, poprosiÅ‚ o ciepÅ‚Ä… bieliznÄ™. PrzygotowaÅ‚am jÄ…, ale kiedy zdjÄ…Å‚ koszulÄ™ i zobaczyÅ‚am jego plecy, zaczęłam strasznie krzyczeć. ByÅ‚y tak stÅ‚uczone, żółte, sine, czerwone, napuchniÄ™te, że do dziÅ› nie mogÄ™ tego zapomnieć. Ojciec powiedziaÅ‚ tylko „nic, nic, dziecko”, a czÅ‚owiek, który go pilnowaÅ‚, wyprowadziÅ‚ go zaraz […]”




PS. zdj. 1 Aleksander Kasaraba (Kassaraba), fot. a/IPN, zdj. 2 córka, Olga Purschk, fot. Nowa Trybuna Opolska

Cześć i Chwała Bohaterom
Romuald Rzeszutek - Facebook