Dodano: 28.04.18 - 13:11 | Dział: Krótko, celnie i na temat...

Zadawanie pytań


Szanowni Państwo!

Wszyscy już zdążyliśmy przywyknąć do tego, że dziennikarz w studio, to jak szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie. Zaproszony gość powinien odpowiadać na zadawane mu pytania zgodnie z oczekiwaniami prowadzącego i słuchaczy. Upraszczając: swój powinien dowalić obcemu, żeby podgrzać atmosferę i usatysfakcjonować tych, dla których program jest przeznaczony. W tym celu należy unikać pytań wymagających odpowiedzi, mogących cokolwiek wyjaśniać.

Porównajmy takie dwa pytania. Pierwsze: czy jesteś za wprowadzeniem GMO do Polski? Odpowiedź przecząca jest absolutnie oczywista, wręcz automatyczna. Gdyby jednak pytanie zawierało alternatywę, typu: Co lepsze – GMO, czy pestycydy, to odpowiedź przestaje być automatyczna, bo wymaga już wiedzy. Tu same emocje nie wystarczą. A one właśnie są dla sprawujących jakąkolwiek władzę najważniejsze, decydują bowiem, kto tę władzę będzie dzierżył.

Nie czarujmy się, nikt nie odwołuje się do rozumu. Idee odwołują się do uczuć. Najlepiej widać to na przykładzie chrześcijaństwa i komunizmu. Pierwszy odwołuje się do miłości, drugi do nienawiści. Komuniści uważają, że mają prawo, a nawet obowiązek nienawidzić katolików, a jakby tego było mało, domagają się miłości ze strony katolików, bo przecież Pan Bóg im to nakazuje. I kto tu na czym zna się lepiej? Jedni i drudzy mają swoich zwolenników. Każdy z nas jest inny i ma do tego swoje demokratyczne prawo.

Małgorzata Todd
www.mtodd.pl
Lub http://sklep.mtodd.pl


KOMENTARZ DO FELIETONU

Ad. SKŁADOWANIE GABARYTÓW 14/2018 (355)

Szanowna Pani Małgorzato

Degrengolada organizacyjna w zakresie segregacji śmieci w naszym kraju to wielki problem. Pokazuje on jak w soczewce stan innych dziedzin życia gospodarczego. Okazuje się, że wywóz śmieci - to również biznes, który można przejąć w danym kraju. Tak się stało w wielu polskich miastach. Czy to oznacza, że nie byliśmy w stanie własnymi środkami tego zorganizować? Oczywiście, że NIE. Po prostu ówcześni decydenci szli na łatwiznę i dodatkowo czerpali osobiste korzyści "robiąc dobrze" obcemu kapitałowi. A teraz, pisząc kolokwialnie, w oczach obcych korporacji, możemy się bujać. To samo dotyczy - wodociągów. Czy my nie potrafimy zarządzać własnymi zasobami wody? I tak by można wyliczać bez końca. W pewnych dziedzinach życia gospodarczego odkręcanie sprawy czyli repolonizacja jest bardzo trudna, bo kosztowna. To jest cena jaką płacimy za neokolonialną transformację.

Serdecznie Panią pozdrawiam - Ewa Działa-Szczepańczyk










.....................................................................................................
.....................................................................................................


Małgorzata Todd zaprasza na łamy kolejnego wydania KABARETU INTERNETOWEGO, gdzie możecie Państwo przeczytać i obejrzeć całość. A jest to wielka uczta dla ducha i kompendium wiedzy z wielu dziedzin życia, nie tylko POLITYKI: Apele, Petycje, Audiobooki, Ciekawe filmy na You Tube, Gościnne występy, Kącik Muzyczny, Zaułek Sztuki, Ogłoszenia ITD…

28 kwietnia 2018 r. | Nr 15/2018 (356)