Dodano: 25.10.16 - 19:05 | Dział: W kręgu wydarzeń

Finansowe tsunami





Jak mawiaÅ‚ Baron Rothschild; „Å»eby zÅ‚apać ptaszki trzeba rozsypać cukier” i tego zadÅ‚użeniowego cukru rozsypano na Å›wiecie zbyt już wiele (ok. 150 bln dol.). Skutecznie rozsypano go też tu nad WisÅ‚Ä….

Dług publiczny i prywatny rosną szybciej w Polsce niż w PKB, na dodatek dług, w tym zwłaszcza dług zagraniczny, źle użyty staje się nie tylko antyrozwojowy, ale wręcz zabójczy, o czym najlepiej przekonali się już Grecy. Alternatywą jest, albo wyższy wzrost, albo niższe długi.

Nasz 26-letni wzrost gospodarczy odbywaÅ‚ siÄ™ głównie na kredyt i to w najwiÄ™kszej skali poprzez zagraniczne banki. ZnaleźliÅ›my siÄ™ w niezwykle niebezpiecznej potrójnej puÅ‚apce tzw. Å›redniego rozwoju, rozwoju opartego głównie o kredyt, w tym kredyt zagraniczny. UdziaÅ‚ tzw. inwestorów zagranicznych w naszych Skarbowych Papierach WartoÅ›ciowych, to blisko 200 mld zÅ‚, podobnie wysoki udziaÅ‚ zagranica ma w polskim rynku gieÅ‚dowym (50 proc.) czy w walutowym (80 proc.). Niektórzy martwiÄ… siÄ™ tym, że nasz sokół stepowy, mistrz drogownictwa, byÅ‚y minister SÅ‚awomir Nowak zmieniÅ‚ obywatelstwo na ukraiÅ„skie i bÄ™dzie pomagaÅ‚ specowi od schÅ‚adzania gospodarki prof. Leszkowi Balcerowiczowi „reformować UkrainÄ™”.

Inni przeżywajÄ… kolejny atak parasolkami w trakcie tzw. czarnych marszy i kolejne ekscesy w ramach „Nowoczesnej Dyktatury Kobiet”. To nie sÄ… najwiÄ™ksze zagrożenia dla Polski i polskiego paÅ„stwa, znacznie groźniejsza jest tzw. ujemna, miÄ™dzynarodowa pozycja inwestycyjna netto Polski, która wynosi blisko minus 70 proc., gdy powszechnie uznaje siÄ™ za bezpieczny poziom minus 35 proc. Polska obok Turcji, Grecji czy Rumunii jest krajem najbardziej narażonym w Europie na gwaÅ‚towny odpÅ‚yw kapitaÅ‚u zagranicznego.

A, wiec to nie my Polacy rozdajemy w tej grze karty, nasza samodzielność finansowa jest bardzo mocno ograniczona i to głównie dzięki naszym elitom minionego ćwierćwiecza. Każde więc poważniejsze zawirowania na globalnej scenie będzie miało ogromne znaczenie dla polskich spraw. Może to być, zarówno podwyżka stóp procentowych, dokonana w USA przez FED, może to być Grexit, czy wzrost stóp procentowych i kursu franka szwajcarskiego, ale równie dobrze ograniczenie dodruku pieniądza przez EBC czy pogłębienie się kryzysu na Ukrainie. Na wiele istotnych pytań ciągle nie ma odpowiedzi: jak Polska ma gonić w rozwoju i zamożności inne kraje, nie stając się zadłużeniowym niewolnikiem XXI wieku jak ma uniknąć półkolonialnego charakteru, jak mamy skutecznie zmniejszyć ryzyko niewypłacalności Polski, nie przerywając procesów rozwoju gospodarczego, jak roztropnie korzystać z finansowania dłużnego i na co wydawać pożyczki, czy wystarczy naszych krajowych oszczędności na finansowanie długo-terminowego rozwoju Polski.

To znacznie poważniejsze wyzwania niż to czy byÅ‚y premier Donald Tusk postawiÅ‚ już krzyżyk na KOD-zie lub czy mistrz kabotyÅ„skich frazesów Ryszard Petru „codziennie rano wstydzi siÄ™ za MON Antoniego Macierewicza”.

Ta masowa skala ogÅ‚upiania polskiego spoÅ‚eczeÅ„stwa skutecznie zaciemnia prawdziwe wyzwania i zagrożenia dla polskiego paÅ„stwa i jego kondycji finansowej i gospodarczej, tym bardziej, że sam szef MSZ Niemiec ostrzega przed rozpadem Unii i zauważa wreszcie, „kryzys finansowy, fala emigrantów docierajÄ…ca do Europy i szok wywoÅ‚any referendum w Wielkiej Brytanii wpÄ™dziÅ‚y UE w poważne kÅ‚opoty”.

Wielki niemiecki bank Deutsche Bank może podzielić los Lehman Br., a włoskie banki pogrążyć cały europejski system bankowy. Finansowe tsunami krąży nad światem, a my w tym czasie nie potrafimy oddzielić, ani ziarna od plew, ani ustalić hierarchii wartości najważniejszych problemów, które należy rozwiązać.


Zapraszamy na profil Janusz Szewczak na Facebooku!

Janusz Szewczak
Polski analityk gospodarczy, nauczyciel akademicki i publicysta, poseł na Sejm VIII kadencji
wPolityce