Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /domains/kworum.com.pl/public_html/drukuj.php on line 35

Dodano: 24.07.16 - 22:36 | Dział: Opowiadania

UŚMIECH SAMOBÓJCY


Uśmiech samobójcy. Ma w sobie coś przedziwnego. Jakiś grobowy spokój na dnie z pozoru radosnych oczu. Tam, gdzie ukryta jest krzycząca bezdźwięcznie rozpacz. Usta, niby rozciągnięte swobodnie, może drgające jednak, że tylko wytrawny obserwator dostrzeże różnice. I to drżenie znika, gdy decyzja w sercu zapada, jak krypta grobowca, bezpowrotnie.
Anioł dostrzega ten uśmiech wcześniej niż ludzie. Wtedy zaczyna się żarliwie modlić, aby Dobry Bóg złamał wolną wolę nieszczęśnika. Nie jest to jednak takie proste. Może, gdyby drugi człowiek prosił? Istota ze świata, w którym ciągle potrzeba wybierać, opowiadać się, walczyć? Anioł zwraca się do matki nieszczęśnika, ale ta jest kompletnie pijana. Demony uzależnienia syczą na jego widok triumfalnie. Ojciec chłopca wyjechał za granicę. Ma tam nową rodzinę i nie myśli wcale o swoim dziecku. Wróci dopiero na pogrzeb.
A chłopiec, z tym uśmiechem na twarzy idzie wolno w kierunku cmentarza. Kupuje wiązankę kwiatów u sprzedawcy przy cmentarnym murze, płaci z tym uśmiechem na twarzy, życząc miłego dnia.
- I dla ciebie wszystkiego dobrego - słyszy w odpowiedzi i uśmiech znika z twarzy chłopca. Rusza w kierunku wejścia na cmentarz i wędruje znaną ścieżką do grobu dziadka. Leży tu człowiek, który jako jedyny ukazywał mu ciepło i miłość. Chłopak siada chwilę na kamieniu i szepcze. Anioł szamocze się w rozpaczy słysząc ten monolog.
Dolatuje strzęp rozmowy „Taki młody, mógł jeszcze pożyć...”
Chłopiec wstaje. Jest już gotowy. Grobowy spokój zabiera ze sobą, jakby był już jego udziałem. Teraz na wiadukt, poczekać na pociąg...
Uśmiech samobójcy. Ma w sobie coś przedziwnego. I nie zetrze go nawet uderzenie potężnej lokomotywy.


Andrzej Chodacki
Strona autorska


Autor opowiadania: Andrzej Chodacki
Urodzony w 31.05.1970 roku. Z powołania mąż i ojciec, z zawodu lekarz. Pisze prozę i poezję, a także fotografuje. Laureat kilkudziesięciu konkursów literackich. Jego opowiadania były drukowane między innymi w Wydawnictwie My Book w Szczecinie, Miesięczniku Literackim Akant w Bydgoszczy, Kwartalniku Literackim Horyzonty, w Półroczniku literackim „Inter-. Literatura–Krytyka–Kultura”, oraz w wielu czasopismach polonijnych na całym świecie. W 2012 roku wydał debiutancką książkę z poezją i fotografią pt.„ Pejzaże tęsknoty”. W 2013 roku wydał cykl opowiadań pt. „ Opowieści ze świata”. W 2014 roku wydał kolejny cykl opowiadań pt „ Wyczekując dnia”.
W 2015 roku jego najnowsza powieść pt „ Doktor Seliański” została przetłumaczona na język ukraiński. Od 2015 roku członek Unii Polskich Pisarzy Lekarzy


Od Redakcji: Opowiadania Andrzeja Chodackiego można również znaleźć w dziale:Na każdy temat.