Dodano: 08.05.15 - 21:24 | Dział: Co w prasie piszczy

GÅ‚osy w sprawie Ojczyzny


W czasie trwania w Polsce prezydenckiej kampanii wyborczej pojawiÅ‚y siÄ™ dwa wyjÄ…tkowo cenne biaÅ‚e kruki krakowskiego wydawnictwa BiaÅ‚y Kruk. Z pewnoÅ›ciÄ… należą one do najważniejszych książek ostatniej dekady. Pierwsza to „Wygaszanie Polski 1989-2015”, a druga – „Polsko, uwierz w swojÄ… wielkość. GÅ‚os biskupów w sprawie Ojczyzny 2010-15”. Na ich kartach zawarta jest analiza dzisiejszego stanu naszego paÅ„stwa, której dokonujÄ… najpierw naukowcy, publicyÅ›ci, ministrowie, menedżerowie, posÅ‚owie, a jednoczeÅ›nie patrioci bolejÄ…cy nad niszczeniem wielowiekowej polskiej tradycji i dorobku kulturalnego opartego na chrzeÅ›cijaÅ„skich wartoÅ›ciach. ObecnÄ… sytuacjÄ™ trafnie okreÅ›lajÄ… sÅ‚owa: „Niewola bez kajdan. Rozbiory bez zmiany granic”. Redaktor obu wspomnianych tomów – Leszek Sosnowski pisze: „Ludziom trudno pojąć, że można sprzedać, przetracić caÅ‚y kraj (...) – od gazet, mÄ…ki i cukru poczynajÄ…c, po... Kasprowy Wierch!”. Wygaszanie Polski zabrnęło już do punktu krytycznego, bo próbuje siÄ™ nas pozbawić polskoÅ›ci i chrzeÅ›cijaÅ„skiej duszy. W blasku fleszy i pod okiem kamer przeprowadzono nawet uliczne przepychanki z Krzyżem.

Ks. prof. CzesÅ‚aw S. Bartnik, niestrudzony w odważnym diagnozowaniu i nazywaniu wprost spraw, o których trzeba gÅ‚oÅ›no mówić, pisze w „Naszym Dzienniku”, że nonsensów jest teraz w Polsce wiÄ™cej niż sensów. „Potwór nihilizmu i mÄ™tniactwa wÅ›cieka siÄ™, gdy spotyka prawdÄ™, godność, moc, coÅ› jasnego i piÄ™knego, coÅ› trwaÅ‚ego i wzniosÅ‚ego”. Niektórzy wygadujÄ… już brednie, wskazujÄ…c jako winowajców braku zgody: religiÄ™, Dekalog, patriotyzm, tradycjÄ™... Jak możemy zareagować wobec takich nonsensów? – „Podjąć wielkÄ… akcjÄ™ ratowniczÄ…”. Trzeba uważnie sÅ‚uchać patriotów, a nie telewizyjnych i gazetowych specjalistów od marketingu politycznego.

BiaÅ‚y Kruk, po serii cennych wypowiedzi ludzi z krÄ™gów polityki, biznesu i nauki, oddaÅ‚ gÅ‚os w sprawie Ojczyzny polskim biskupom. Wydawca książki „Polsko, uwierz w swojÄ… wielkość” zwraca uwagÄ™, że wbrew pozorom biskupi nie zamilkli, tylko nie można ich usÅ‚yszeć w medialnym jazgocie, gdy naród jest ogÅ‚upiany przez media głównego nurtu antykoÅ›cielnÄ… i antypolskÄ… propagandÄ…. Biskupi „potrafiÄ… zatroszczyć siÄ™ nie tylko o ludzi zagubionych moralnie, ale i o upadajÄ…cÄ… hutÄ™, o tracÄ…cych pracÄ™, emigrujÄ…cych za chlebem”. NiepokojÄ… ich bezduszne rzÄ…dy i Å‚amanie sumieÅ„. WalczÄ… o PolskÄ™ i w strefie ducha, i w zakresie bytu materialnego. W dodatku dajÄ… dowód, jak sÄ… doskonale oczytani i zorientowani w bieżących problemach. Na ich tekstach można siÄ™ uczyć piÄ™knej, poprawnej polszczyzny. Przede wszystkim jednak trzeba ich gÅ‚os usÅ‚yszeć i zacząć dziaÅ‚ać.

W tym kontekÅ›cie sÅ‚owa papieża Franciszka z 30 kwietnia br., zachÄ™cajÄ…ce katolików do zajmowania siÄ™ politykÄ…, można odebrać tak, jakby byÅ‚y skierowane specjalnie do nas. Ojciec ÅšwiÄ™ty mówi nawet, że uprawiajÄ…c politykÄ™, można zostać Å›wiÄ™tym. Uczciwy udziaÅ‚ w życiu politycznym papież Franciszek nazywa „rodzajem mÄ™czeÅ„stwa codziennego” w dążeniu do wspólnego dobra. Pozostaje nam wiÄ™c zrozumieć, że bez naszego zdecydowanego „mieszania siÄ™” do polityki nie zatrzymamy procesu wygaszania Polski. A teraz, gdy Ojczyzna znalazÅ‚a siÄ™ w potrzebie i woÅ‚a o ratunek, jako naród stajemy przed ważnym sprawdzianem – mamy speÅ‚nić obywatelski obowiÄ…zek mÄ…drego udziaÅ‚u w niedzielnych wyborach prezydenckich.

Lidia Dudkiewicz
Redaktor Naczelna „Niedzieli”