Dodano: 18.08.14 - 21:19 | Dział: Co w prasie piszczy

Rośnie bieda





W skrajnym ubóstwie, czyli poniżej minimum egzystencji, w roku ubiegłym żyło blisko 10 proc. Polaków. Zjawisko to narasta

Główny UrzÄ…d Statystyczny w raporcie „Jakość życia w Polsce. Edycja 2014” zaprezentowaÅ‚ zestaw wskaźników „umożliwiajÄ…cych ocenÄ™ ważnych obszarów jakoÅ›ci życia”. Wskaźniki te, jak wyjaÅ›nia urzÄ…d, dotyczÄ… zarówno obiektywnych warunków życia, jak i odczuwanej przez poszczególne osoby subiektywnej jakoÅ›ci życia. W opracowaniu znajdujemy dane głównie za rok 2013. GUS korzystaÅ‚ m.in. z danych Europejskiego Badania Dochodów i Warunków Å»ycia EU-SILC. W oparciu o te wyniki obliczane sÄ… m.in. wskaźniki w zakresie dochodów, ubóstwa, deprywacji materialnej i wykluczenia spoÅ‚ecznego.

Badaniem objÄ™to próbÄ™ losowÄ…, osoby w wieku 15 lat i starsze. UwzglÄ™dnione zostaÅ‚y warunki materialne, kwestie zdrowotne, edukacyjne, spÄ™dzanie czasu wolnego czy relacje spoÅ‚eczne. Jak siÄ™ okazuje, na zbyt niskie dochody narzeka blisko 37 proc. badanych. Zadowolonych jest tu znacznie mniej – okoÅ‚o 11 procent.

Skrajnym ubóstwem zagrożonych jest 7,4 proc. badanych. Zjawisko to przybiera na sile – jeszcze w roku 2012 dotyczyÅ‚o 6,8 proc. Polaków. Rozmiary nÄ™dzy wyraźnie malaÅ‚y od 2005 do 2008 r. (z 12,3 proc. do 5,6 proc.), przez kolejnych kilka lat utrzymywaÅ‚y siÄ™ na zbliżonym poziomie 5,6-5,7 proc., by w 2012 r. wzrosnąć o ponad 1 punkt procentowy, czyli o blisko 400 tysiÄ™cy.

W roku ubiegÅ‚ym ponad 9 proc. z nas brakowaÅ‚o pieniÄ™dzy na zakup żywnoÅ›ci, z powodów finansowych z wizyty u lekarza specjalisty zrezygnowaÅ‚o 3,6 proc. badanych. Polacy zalegajÄ… też z opÅ‚atami za mieszkanie czy media (gaz, energia, podatki). Do takich zalegÅ‚oÅ›ci przyznaÅ‚o siÄ™ aż 9 proc. badanych. Brak jest mieszkaÅ„ – na zbyt maÅ‚y metraż narzeka prawie 19 proc. ankietowanych. Odsetek gospodarstw domowych, które nie majÄ… w mieszkaniu bieżącej ciepÅ‚ej wody, ustÄ™pu czy Å‚azienki z wannÄ… lub prysznicem, wynosi 23,4 procent.

Nie widać poprawy w statystykach zatrudnienia. W roku ubiegÅ‚ym pracowaÅ‚o tylko nieco ponad 50 proc. ogółu ludnoÅ›ci w wieku co najmniej 15 lat, stopa bezrobocia wedÅ‚ug GUS w ubiegÅ‚ym roku wynosiÅ‚a 10,3 proc. (wedÅ‚ug danych resortu pracy na koniec grudnia 2012 r. byÅ‚o to 13,3 proc; w czerwcu br. – 12,1 proc). Stopa bezrobocia dÅ‚ugotrwaÅ‚ego w ub.r. ksztaÅ‚towaÅ‚a siÄ™ natomiast wedÅ‚ug GUS na poziomie 3,8 procent. JeÅ›li chodzi o mÅ‚odzież w wieku 18-24 lat, odsetek osób pozostajÄ…cych bez pracy w 2013 r. wyniósÅ‚ 16,4 procent. PamiÄ™tajmy, że do oficjalnych statystyk trzeba doliczyć ukryte bezrobocie na wsi, które dotyka okoÅ‚o 1 mln osób. Ponadto 2 mln ludzi wyjechaÅ‚o w poszukiwaniu pracy za granicÄ™.

Polacy pracujÄ… czÄ™sto ponad wymiarowy czas pracy – po 50 godzin tygodniowo i wiÄ™cej pracowaÅ‚o 14,4 proc. osób. Na umowÄ™ o pracÄ™ na czas okreÅ›lony zatrudnionych byÅ‚o w roku ubiegÅ‚ym 21 proc. badanych. KÅ‚opoty ze zdrowiem zgÅ‚aszaÅ‚o ponad 14 proc. ankietowanych. Problemem jest zwÅ‚aszcza nadwaga i otyÅ‚ość (ponad poÅ‚owa badanych) oraz naÅ‚ogowe palenie tytoniu (prawie 24 proc.). 58 proc. badanych deklaruje, że cieszy siÄ™ dobrym zdrowiem.

Statystyki GUS dotyczÄ… też m.in. kwestii relacji spoÅ‚ecznych. I tak prawie 9 proc. ludnoÅ›ci żyje w pewnej izolacji – brak jest z ich strony nawiÄ…zywania relacji spoÅ‚ecznych z osobami spoza domu. Mimo to Polacy chÄ™tnie pomagajÄ… sobie nawzajem – ponad 94 proc. badanych przyznaÅ‚o, że nie może narzekać na brak pomocy rodziny, sÄ…siadów czy przyjaciół, a jednoczeÅ›nie na brak wolnego czasu narzeka ponad 17 proc. badanych. Raport wskazuje też na nieufność wobec polityków – odsetek osób (w gospodarstwach domowych) w wieku 16 lat i wiÄ™cej deklarujÄ…cych, że majÄ… zaufanie do systemu politycznego jako takiego wynosiÅ‚ w roku ubiegÅ‚ym tylko 13 procent. TrochÄ™ wiÄ™cej z nas ufa prawu (19 proc.) i policji (31 proc). Zadowolonych z życia jest prawie 71 proc. Polaków, zniechÄ™cenie czy przygnÄ™bienie wykazaÅ‚o 5,5 proc. badanych.

Anna Ambroziak
Nasz Dziennik