Dodano: 24.03.12 - 21:30 | Dział: EKOInformacje

Przebudzenie...


Po długim zimowym śnie przyroda budzi się do życia. Zimową porą wiele zwierząt z braku dostępu do pokarmu ginie. Zimy łagodne, coraz częściej zdarzające się w ostatnich latach, dają większe szanse na przeżycie naszym mieszkańcom lasów, pól i wód. Jeszcze nie tak dawno jednostajna biel zimy pokrywała ziemię i pogrążała ją w ciszy. Jednak i na nią przyszedł kres. Ciepły wiatr zaczyna topić sople, a woda topniejącego śniegu i lodu zasila rzeki i potoki. Parę cieplejszych dni przedwiośnia i już topnieje lód, deszcze teraz często zwilżają zmarzniętą jeszcze ziemię. Dzień robi się jaśniejszy, dłuższy i weselszy. Jeszcze prawie nic nie kwitnie, ani w polu, ani w lesie.

Ale Å›nieżyczka przebiÅ›nieg – Galanthus nivalis już przebiÅ‚ Å›nieg i zakwitÅ‚ biaÅ‚ym dzwoneczkiem. ZebraÅ‚ z cebulce podziemnej tyle substancji zapasowych, że teraz może spokojnie zakwitnąć i jako jeden z pierwszych powitać przedwioÅ›nie. Także od pierwszych dni przedwioÅ›nia pojawiajÄ… siÄ™ biaÅ‚e Å›nieżyce wiosenne – Leucojum vernum. W tym samym czasie zakwita w lasach wawrzynek wilczeÅ‚yko – Daphne mezereum, stajÄ…c siÄ™ jednym z pierwszych barwnych akcentów w bezbarwnym jeszcze lesie. Jego różowe kwiaty przepiÄ™knie wyglÄ…dajÄ… na bezlistnych jeszcze gaÅ‚Ä…zkach tej Å›ciÅ›le chronionej i trujÄ…cej krzewinki. Owady, które siÄ™ dopiero obudziÅ‚y, skwapliwie korzystajÄ… z tej stołówki. W pobliżu wód zakwitajÄ… lecznicze podbiaÅ‚y – Tussilago farfara. Ich żółte charakterystyczne kwiaty pojawiajÄ… siÄ™ na dÅ‚ugo, zanim pojawiÄ… siÄ™ listki. ZakwitÅ‚a już leszczyna – kwiaty mÄ™skie – dobrze nam znane bazie, zaczynajÄ… siÄ™ zÅ‚ocić żółtym pyÅ‚kiem; a kwiaty żeÅ„skie to jakby pÄ…czki z czerwonymi niteczkami. ZakwitajÄ… wierzby – ich bazie, najpierw puszyste i szare, a potem stanÄ… siÄ™ caÅ‚e zÅ‚ote od żółtego pyÅ‚ku. SÄ… dlatego najwczeÅ›niejszÄ… roÅ›linÄ… miododajnÄ… – lecÄ… do nich motyle, a przede wszystkim pszczoÅ‚y, które pierwszy ten pożytek przetworzÄ… na najbardziej poszukiwany szaro-żółtawy miód wierzbowy – zazwyczaj jest go niewiele i dlatego jest tak cenny. PojawiajÄ… siÄ™ Å‚anowo kwitnÄ…ce zawilce gajowe Anemone nemorosa i żółte Anemone ranunculoides. ZakwitajÄ… także cebulice (Scilla), ziarnopÅ‚ony wiosenne (Ficaria verna), dwubarwne miodunki (Pulmonaria) i żywce (Dentaria).

W naszych ogrodach szarzeją puszyste pączki magnolii. Już dawno, od końca lutego, kwitną przeróżne odmiany oczarów wirginijskich.
Ciepłe promienie słońca ożywiają świat owadów. Pokazują się pierwsze motyle. Możemy się spodziewać, że ujrzymy niebawem latolistka cytrynka, także jednym z pierwszych motyli przedwiośnia jest przepiękny rusałka pokrzywnik.
Bardzo interesujÄ…cym przedwiosennym akcentem przebudzenia nad woda sÄ… gody żab moczarowych – ich samce przybierajÄ… wtedy charakterystycznÄ…, przepiÄ™knÄ… niebieskoszafirowa barwÄ™. Coraz cieplejsze promienie sÅ‚oÅ„ca ożywiajÄ… także Å›wiat gadów – w wiosennym sÅ‚oÅ„cu wygrzewajÄ… siÄ™ zaskroÅ„ce, żmije, dla których czas przedwioÅ›nia to również czas godów.

Pola jeszcze sÄ… puste, ale tu i ówdzie dźwiÄ™czÄ… juz klangorem powracajÄ…cych żurawi. Na nasze wody przylatujÄ… Å‚yski (patrz Ptasi Kalendarz) i zaraz zacznÄ… powracać gÄ™si gÄ™gawy. Bardzo widowiskowe sÄ… powroty ptactwa wodnego. Å»urawie i gÄ™si wracajÄ… w charakterystycznych kluczach, Z bÅ‚Ä™kitu szarego jeszcze nieba nie spÅ‚ywa jeszcze Å›wiergot już obecnego u nas skowronka – trzyma siÄ™ on jeszcze ziemi, nie wzbija siÄ™ w powietrze, ale niedÅ‚ugo go usÅ‚yszymy nad naszymi polami.

W gÅ‚Ä™bi lasu odbywa siÄ™ kolejny turniej – toki gÅ‚uszców. Wielki jak indyk seledynowo - brÄ…zowy kogut rozpoczyna swÄ… godowÄ… pieśń. Możemy wyodrÄ™bnić aż 4 jej elementy: klapanie, trelowanie, korkowanie i szlifowanie. Ptaki z rodziny krukowatych (Corvidae) – krzyczÄ… na caÅ‚ego, robiÄ… harmider, budujÄ…c sobie gniazda. Najbardziej sÅ‚ychać gawrony, one gniazdujÄ… bowiem kolonijnie. CzujÄ… siÄ™ pewnie w dużej gromadzie. Możemy usÅ‚yszeć pierwsze akordy wiosny – nieÅ›miaÅ‚Ä… pieśń trznadla, kosa, drozda. Wokół domów zobaczymy szpaki zasiedlajÄ…ce skrzynki lÄ™gowe, a gniazdujÄ…ce w sÄ…siedztwie czÅ‚owieka sierpówki i wykonujÄ… charakterystyczne loty tokowe. KtóregoÅ› dnia zobaczymy bociani zwiad nierzadko w scenerii marcowych przymrozków, w sÄ…siedztwie zagród ludzkich, na polach. Bociany biaÅ‚e powrócÄ… z dalekich afrykaÅ„skich zimowisk.
Z leśnych ostoi wychodzą na łąki daniele, by skosztować pierwszych pędów nie przykrytych śniegiem.
Jelenie po jesiennych godach i zimowych trudach również wychodzÄ… na polany, miÄ™dzy pÅ‚atami ostatniego Å›niegu szukajÄ… Å›wieżej strawy. Byki stopniowo tracÄ… na przedwioÅ›niu osobliwÄ… ozdobÄ™ Å‚ba – piÄ™kne poroża. Tylko mÅ‚ode byki, które później tracÄ… poroże, próbujÄ… jeszcze swoich siÅ‚ w niegroźnych walkach. W ciepÅ‚o wysÅ‚anym i pokrytym daszkiem gnieździe lub w specjalnie ocieplonej dziupli przyjdÄ… niebawem na Å›wiat mÅ‚ode wiewióreczki.
Okres przedwioÅ›nia to czas powrotu do aktywnoÅ›ci zimowych Å›piochów. Znów bÄ™dziemy mieli okazjÄ™ spotkać borsuka, jenota, orzesznicÄ™. Przebudzone z zimowego snu – intensywnie poszukujÄ… pokarmu. Chudy jeż powoli wychodzi powoli spod stosu zeschÅ‚ych liÅ›ci – nic nie jadÅ‚ kilka miesiÄ™cy, wiÄ™c ochoczo rusza na polowanie – bÄ™dzie zjadaÅ‚ chrzÄ…szcze, ich larwy, Å›wierszcze, Å›limaki, dżdżownice, węże, myszy, żaby, ropuchy.
W czasie przedwiośnia jest masa rzeczy do zaobserwowania. Potężne wrażenie czyni świat przyrody, budzący się do życia po długim, zimowym śnie.

Opracowała Fenologiczna Joanna
Źródła: Kalendarz przyrody 1972
Przyroda polska nr 3 2011
Rok w puszczy 2005

Niezapominajki.pl