Dodano: 02.01.12 - 22:19 | Dział: EKOInformacje

Przyroda gotowa do zimy!

PoczÄ…tek grudnia to przedzimek - pora, w której deszcz ze Å›niegiem strÄ…ca z drzew i krzewów resztki nielicznych już liÅ›ci. PozostajÄ… one na dÄ™bach i grabach, zwÅ‚aszcza na dolnych gaÅ‚Ä™ziach aż do wiosny. Gruby mokry juz teraz pokÅ‚ad liÅ›ci leży na ziemi i stanowi schronienie dla drobnych zwierzÄ…t, oraz izolacjÄ™ dla geofitów – tych samych, które na przedwioÅ›niu wystrzelÄ… nagle, jak „spod ziemi” kwiatami. ZaczynajÄ… zamarzać mniejsze zbiorniki wodne.

Ptaki i zwierzęta zaczynają wykorzystywać poczynione wcześniej zapasy zgromadzonego pożywienia.

Sójki siÄ™gajÄ… już do zakopanych w ziemi przez siebie lub inne sójki żoÅ‚Ä™dzi. Inne piÄ™kne krukowate, orzechówki, także zaczynajÄ… korzystać już z ukrytych w ziemi orzechów i nasion limby (orzechówki to ptaki ziem podgórskich, terenów poÅ‚udniowych naszego kraju – stÄ…d limba). (patrz Ptasi Kalendarz 2010 – październik).

Dzięcioły wykuły sobie dziuple noclegowe, w których się chronią przed zimnem. Zajęły już swoje terytoria zimowe, których pilnie strzegą w pojedynkę, a nie jak wiosną, parami. Terytoria te mają im zapewnić zimą dostępność pożywienia.

Bieliki i kruki zajęły już swoje tereny lęgowe, poprawiając lub nadbudowując swoje stare gniazda.

Obserwujemy stada żerujÄ…cych ptaków osiadÅ‚ych: sikor i mysikrólików (patrz Ptasi Kalendarz – listopad), szczygłów.

OdleciaÅ‚y już nasze ptaki wÄ™drowne; nie zaÅ‚ożą jednak one gniazd w ciepÅ‚ych krajach, czekajÄ…c na powrót do ojczyzny. PojawiÅ‚y siÄ™ już skrzydlaci przybysze – jemioÅ‚uszki, gile, myszoÅ‚owy wÅ‚ochate. W listopadzie odleciaÅ‚y już ostatnie ptaki: bekas kszyka, kopciuszek, perkoz dwuczuby, rudzik, pliszka górska.

Budki lęgowe mogą służyć w zimowe noce, mroźne zawieje, ptakom, które nie odleciały, za noclegowe.

Ptaki i ssaki mają już zimową sierść lub pióra uzupełnione cieplutkim i miękkim jasnym puchem. Dlatego na zimę ssaki pojaśniały, a ptaki...pogrubiały:).

Owady spÄ™dzajÄ… zimÄ™ w mieszkaniach przytulnych – komary, muchy, gÄ…sienice motyli w kryjówkach w oprzÄ™dzie przeistoczÄ… siÄ™ w poczwarkÄ™, aby obudzić siÄ™ jako motyle na wiosnÄ™.

Ostatnie motyle: piÄ™dzik przedzimek i piÄ™dzik siewierak – odbyÅ‚y w listopadzie swój lot godowy.

Ślimak winniczek już zagrzebał się w pulchnej ziemi, skurczył się w swej skorupie, a wylot muszli zasklepił mocną, twardą wapienną płytką, zostawiając otworek do oddychania. Będzie spał kilka miesięcy.

PÅ‚azy i gady przeczekujÄ… w uÅ›pieniu w ziemi, pod kamieniami lub na dnie zbiorników wodnych; niektóre z nich zimujÄ… caÅ‚ymi gromadami (jak np. żmija zygzakowata) zagrzebane w dużych norach w ziemi, lub – jak salamandra plamista – w pojedynczych norkach.

Ssaki paradujÄ… już w zimowej szacie. Suknie jeleniowatych sÄ… bardziej sute, podbite krótkim, gÄ™stym wÅ‚osem, sÄ… zdecydowanie jaÅ›niej ubarwione. U jeleni i saren obserwujemy biaÅ‚e poÅ›ladki, zwane talerzami. Jeleniowate oraz dziki poÅ‚Ä…czone sÄ… teraz w wiÄ™ksze grupy lub stada – w wiÄ™kszej gromadzie raźniej i Å‚atwiej przetrwać zimÄ™. Tak wiÄ™c teraz częściej spotkamy raczej rudle saren czy chmary jeleni, niż pojedynczego osobnika.

Bóbr – najwiÄ™kszy gryzoÅ„ Europy – nie Å›pi zimÄ…. Obecnie korzysta ze zgromadzonych w pobliżu żeremi stosów gaÅ‚Ä™zi miÄ™kkich drzew liÅ›ciastych.

Pojaśniały futerka wiewiórek, niezasypiających na zimę. Podczas niekorzystnej pogody rzadko opuszczają swe schronienia. Pokarm pobierają ze swych zapasów orzechów bukowych i leszczynowych oraz nasion zgromadzonych w dziuplach, a także grzybów wcześniej ususzonych w słońcu na gałązkach.

ÅšpiÄ… wszystkie pilchowate – popielica, orzesznica, żoÅ‚Ä™dnica i koszatka. Trwa już także zimowy sen chomika europejskiego – kopiÄ…cego skomplikowane systemy nor – jego zimowe schronienia majÄ… od 2 do 7 m dÅ‚ugoÅ›ci, jest także spiżarnia: gdy gospodarz zimÄ… siÄ™ obudzi, znajdzie zmagazynowane ok. 10 kg nasion zbóż (owies, żyto, jÄ™czmieÅ„, kukurydza), owoców i części roÅ›lin. Myszy zjawiÅ‚y siÄ™ już w domach lub stodoÅ‚ach i szopach, spichrzach. Nie Å›piÄ… one zimÄ… i majÄ… zgromadzone zapasy w wykopanych przez siebie korytarzach. Mysz leÅ›na zanim zapadÅ‚a w zimowa drzemkÄ™, zgromadziÅ‚a w swej norze żoÅ‚Ä™dzie, nasiona buka, orzechy. Malutka smużka zapadÅ‚a w sen zimowy i spać bÄ™dzie aż do kwietnia.

W stanie zimowej hibernacji sÄ… już nietoperze wiszÄ…ce w studniach, piwnicach, jaskiniach – mroczki, nocki, mopki, gacki. PozostaÅ‚e gatunki – karliki, borowce i borowiaczki odleciaÅ‚y już na poÅ‚udnie kontynentu zimujÄ…c w cieplejszych regionach Europy.

W wykopanych norach śpią już długim i mocnym snem zimowych susły i świstaki; zgromadziły one także tłuszcz w grzbietowej części ciała.

Jeże przesypiają zimę ukryte w stercie liści lub kompostu.

Borsuk, upasiony i okrągły, w zimowej szacie, zapadł w sen zimowy. Jako jedyny wszystkożerny przedstawiciel rodziny łasicowatych, najadł się dżdżownic oraz owoców. Wyścielił sobie legowisko, wciągając do nory trawę i suche liście, cofając się tyłem. Nora borsucza jest przestronna i wysprzątana n zimę, borsuk lubi porządek.

Jenot, drapieżny przybysz z Mandżurii, z rodziny psowatych, zapadł w niegłęboki sen zimowy w norze lub wypróchniałym pniu drzewa. Gdy się ociepli, wyjdzie z zimowego ukrycia i będzie żerował.

Szop pracz – inny przybysz z Ameryki Północnej, wedÅ‚ug obserwacji, chyba raczej w Polsce nie zasypia na zimÄ™, do której wyÅ›mienicie jest przygotowany, ze swym obfitym futrem i puszystym prÄ™gowanym ogonem.

Kuna leÅ›na i domowa, bÄ™dÄ… aktywne przez caÅ‚Ä… zimÄ™. Inne ssaki drapieżne niezasypiajÄ…ce na zimÄ™, otulone sÄ… w jaÅ›niejsze i gęściejsze futra – oprócz kun tchórze, lisy, wilki, rysie i żbiki. Także Å‚asica i gronostaj zmieniÅ‚y już sierść i bÄ™dÄ… aktywne caÅ‚Ä… zimÄ™.

ZajÄ…c bielak – żyjÄ…cy wyÅ‚Ä…cznie na północnym wchodzie naszego kraju zmieniÅ‚ już swoje szare futerko na biaÅ‚e. Podczas Å›nieżnej zimy bÄ™dzie niewidoczny dla drapieżników, ale jeÅ›li Å›nieg nie spadnie, stanie siÄ™ dla nich Å‚atwym Å‚upem.

I wreszcie niedźwiedź brunatny – symbol zasypiajÄ…cej przyrody – zimÄ™ wiÄ™kszość niedźwiedzi przesypia w gawrze – gÅ‚Ä™bokiej rozpadlinie skalnej, którÄ… wyÅ›ciela mchem i gaÅ‚Ä…zkami Sen jest lekki; jeÅ›li zwierzÄ™ zostanie zaniepokojone, lub poczuje głód, opuszcza legowisko i przez caÅ‚Ä… zimÄ™ prowadzi już mniej lub wiÄ™cej aktywne życie. W czasie snu zimowego samica urodzi od 1 do 4 mÅ‚odych, które przez 5 miesiÄ™cy karmić siÄ™ bÄ™dÄ… tylko mlekiem matki.

Żubry nie śpią. Całe stada można teraz zaobserwować w puszczy. Żubr potrzebuje jednak opieki leśników. Dlatego wyrzucają oni karmę dla tych majestatycznych zwierząt co dnia.

W grudniu nie zamiera jednak całkowicie aktywność życiowa sporej ilości zwierząt.

Na przeÅ‚omie grudnia i stycznia samiczka krzyżodzioba Å›wierkowego zniesie jaja, i doskonale wykarmi pisklÄ™ta, żywiÄ…c je nasionami Å›wierka. Na poczÄ…tek grudnia przypada też okres przylotu jemioÅ‚uszek. Nie odleciaÅ‚y niektóre wodniki, trudno je dostrzec, kryjÄ… siÄ™ wÅ›ród zeschÅ‚ej roÅ›linnoÅ›ci i pod pÅ‚atami Å›niegu. Obserwujemy , jak po dnie niezamarzniÄ™tych strumyków chodzi sobie pluszcz – ptak, który nie boi siÄ™ zimy; szuka kiełży jakby nigdy nic, a wyszedÅ‚szy na brzeg radoÅ›nie ćwierka. To nasz jedyny ptak Å›piewajÄ…cy, polujÄ…cy na dnie strumyków. Skoro o zimowych bohaterach mowa, obserwujemy zimujÄ…ce u nas turkusowo – pomaraÅ„czowe zimorodki, polujÄ…ce nad brzegami niezamarzniÄ™tych wód. Nie odleciaÅ‚y bażanty, kuropatwy i cietrzewie – nasze kuraki polne i leÅ›ne. JeÅ›li chodzi o cietrzewie, wbijajÄ… siÄ™ one gÅ‚Ä™boko w Å›nieżne jamy, gdzie majÄ… zacisznie i stosunkowo ciepÅ‚o. Kuropatwom pomagajÄ… leÅ›nicy przetrwać zimÄ™ – budujÄ… na polach w pobliżu lasów specjalne szaÅ‚asy z gaÅ‚Ä™zi, gdzie również wyrzucajÄ… im pokarm. Warto wspomnieć, że Minister Ochrony Åšrodowiska wydaÅ‚ na szczęście caÅ‚kowity zakaz polowaÅ„ na kuropatwy i zajÄ…ce. Liczebność tych dwóch gatunków zmniejszyÅ‚a siÄ™ zastraszajÄ…co w ostatnich latach.

W grudniu trwa jeszcze tarÅ‚o Å‚ososia, siei i sielawy, troci i pstrÄ…ga strumieniowego. W pobliżu zbiorników wodnych możemy zaobserwować na Å›niegu wydÅ‚użone Å›lady rzÄ™sorka rzeczka oraz żerujÄ…cych bobrów. Bardzo interesujÄ…cym zjawiskiem zimowym jest, zwÅ‚aszcza na terenach podgórskich, pojawianie siÄ™ tzw. Fauny naÅ›nieżnej – czyli caÅ‚ych rojów muchówek i innych owadów.

A co słychać w świecie roślin?

Do zimowego spoczynku przygotowały się również rośliny zielne. Obeschły już ich naziemne zielone części, a substancje pokarmowe zostały wycofane do narządów spichrzowych ukrytych pod ziemią. Właśnie teraz formują się też zawiązki kwiatów, które pod ciepłą kołderką z opadłych liści, a później pod śnieżną kołderką czekają na nadejście przedwiośnia, aby znienacka zakwitnąć.

Pięknie rozrosły się porosty, tworząc w borach chrobotkowych wielkie szare kobierce chrobotka reniferowego i leśnego, współistniejąc z płucnicą islandzką.

Dobrze też mają się wiecznie zielone mchy: rokiet pospolity, gaik błyszczący, widłoząb falisty, miotlasty, płonnik jałowcowy i merzyk kędzierzawy.

DojrzaÅ‚y wreszcie dobrze znane szyszkojagody jaÅ‚owca pospolitego, a od listopada możemy zbierać na torfowiskach żurawinÄ™ – bÄ™dzie dostÄ™pna aż do lutego.

RoÅ›liny wodne wytworzyÅ‚y opadajÄ…ce na dno pÄ…czki zimujÄ…ce. U rdestnic, wywłóczników, rogatków, pÅ‚ywaczy – pÄ…czki zimujÄ…ce sÄ… na koÅ„cach pÄ™dów. Obciążone dużą iloÅ›ciÄ… skrobi jako substancji zapasowej, opadajÄ… na dno, gdzie zimujÄ… w niezamarzniÄ™tym Å›rodowisku. Å»abiÅ›ciek wytwarza paczki zimujÄ…ce na bezlistnych pÄ™dach. Moczarka kanadyjska, rzÄ™sa i osoka kolczasta opadajÄ… pod wodÄ™ w caÅ‚oÅ›ci.

Huby – grzyby na wysokoÅ›ciach, sÄ… teraz, zimowÄ… porÄ…, szczególnie dekoracyjne i dobrze widoczne w czapeczkach usypanych ze Å›niegu.

Wiadomości zgromadziła Fenologiczna Joanna
Źródła: Rośliny wodne 1989, Atlas ssaków Polski1973, Rośliny borów 1978, Kalendarz przyrody 1972, Ptaki śpiewające Leksykon przyrody, Przyroda Polska 10.2010, Śladami zwierząt 2005.

Całość wraz ze zdjęciami: http://niezapominajki.pl