
Dodano: 22.07.09 - 11:45 | Dział: FAKTY CIEKAWE LECZ MAŁO ZNANE - Marian Kałuski
Nie okupowaliśmy Wilna!
Polski minister spraw zagranicznych, Radosław Sikorski w wywiadzie dla TVN24, mówiąc o problemie wypędzenia Niemców, przypomniał Litwinów mówiąc: „Litwa uważa, że Polska okupowała Wilno przed wojną, a my tak nie uważamy”, czym wywołał wściekłość Litwinów, którzy utrzymują, że Polska okupowała Wilno w latach 1920-39 (PAP 1.6.2009).
Tymczasem w 1920 roku Litwini stanowili zaledwie 1% (słownie 1 procent) ludności Wilna, w którym dominowali Polacy, podobnie jak na dużych obszarowo terenach przyległych do tego miasta. No i równie ważna rzecz: od 15 marca 1923 roku Wilno należało legalnie do polski w świetle prawa międzynarodowego!
Trudno więc mówić o polskiej okupacji Wilna w okresie międzywojennym. Natomiast określenie to było jak najbardziej adekwatne do sytuacji politycznej Wilna w latach 1939-1994.