Dodano: 21.07.09 - 9:48 | Dział: FAKTY CIEKAWE LECZ MAŁO ZNANE - Marian Kałuski

PO niszczy media publiczne

Jacek Bromski, reżyser, szef Stowarzyszenia Filmowców Polskich mówi „Dziennikowi” (12.7.2009), że będzie prosił prezydenta Lecha Kaczyżskiego o zawetowanie ustawy medialnej autorstwa Platformy Obywatelskie, gdyżj nie została przygotowana przez fachowców ani przez ludzi, którzy się znają na funkcjonowaniu rynku medialnego.

Według twórców kultury została przygotowana, by znacznie osłabić i zniszczyć media publiczne. I pewnie taka była intencja ustawodawcy. Wygląda na to, że w czasie kampanii wyborczej został zawarty jakiś układ między mediami prywatnymi a PO. Teraz Platforma usiłuje się wywiązać z danych obietnic. Inaczej nie potrafię wytłumaczyć determinacji partii rządzącej, żeby zniszczyć media i znieść abonament – nikt się tego nie domagał ani o to nie prosił. Nie rozumiem głupiego uporu, żeby trzymać się tych pomysłów, kiedy środowiska twórcze, intelektualne i prawnicze są przeciwne. (Marszałek Sejmu) Chlebowski bardzo nieodpowiedzialnie, łamiąc prawo, wezwał publicznie do niepłacenia abonamentu. Ogłosił, że rząd nie będzie robił żadnych wysiłków, żeby ten abonament ściągać. Całe to zachowanie wygląda na jakąś paranoję, miotanie się we mgle, bez sensu i planu. A zagrożona jest kultura polska, bo media publiczne to także wspieranie różnych inicjatyw kulturalnych. Nagle mamy być tego pozbawieni, bo dla garstki ludzi ważniejsza jest piłka nożna niż teatr, literatura, muzyka i film... Po rządach PiS, które były dość uciążliwe, przyszła PO. Odetchnęliśmy, ale nie wiedzieliśmy, że dostaliśmy się w szpony ludzi, dla których kultura nic nie znaczy i nie jest żadną wartością. Ich liberalizm jest już tak daleko posunięty, że wszystko spłaszcza.