
Dodano: 27.06.09 - 11:31 | Dział: FAKTY CIEKAWE LECZ MAŁO ZNANE - Marian Kałuski
Doktryna szoku w Polsce
Kanadyjska dziennikarka, publicystka i działaczka społeczna, autorka głośnych na całym świecie książek „No Logo” i „Doktryna szoku” Naomi Klein twierdzi, że to co się wydarzyło w Polsce w sferze gospodarczej na początku lat 90. było modelowym przykładem stosowania „doktryny szoku”. Jest to sojusz polityków i kapitalistów, ujawniający się w momencie przełomowym w danym kraju. Wprowadzają oni wówczas niepopularne reformy, likwidują osłony socjalne i uzależniają państwo od międzynarodowych organizacji finansowych z pominięciem procedur demokratycznych. Konsekwencją jej jest jednak przede wszystkim prywatyzacja majątku państwowego za bezcen głównie przez cwaniaków (często polityków) i kryminalistów.